Opis strony

Super piękna to blog o tematyce prozdrowotnej. Opisuje bardzo dokładnie problemy z jakimi spotykają się kobiety. Doradzam jak pozbyć się cellulitu? Po co wykonywać peeling? Dowiesz się tutaj czym są i jak powstają zmarszczki. Możesz przeczytać o przyczynach powstawania i metodach usuwania rozstępów. Na blogu znajdziesz informację jak leczyć trądzik różowaty? Powinny zainteresować Cię podstawowe informację dotyczące naszej odporności. Jest też coś dla mężczyzn, niekoniecznie przyjemnego jak temat łysienia. Na koniec polecam coś miłego czyli dlaczego warto się śmiać i dlaczego uśmiech kosztuje mniej od elektryczności a daje więcej światła?

Belka Mega Flavon

Kawior - luksusowy składnik w kosmetyce

fot. THOR
Pewnie większości z nas kawior kojarzy się z ekskluzywną przekąską, która kiedyś była dostępna jedynie dla możnych tego świata. Ale warto wiedzieć, że kawior ma również liczne zastosowanie w kosmetyce. Można go spotkać w kremach odmładzających, serum, ampułkach czy też jako produkt przewodni w niektórych zabiegach SPA. Obecnie dużo substancji używanych w produkcji kosmetyków powstaje w laboratoriach. Co prawda powoli wraca się do składników pochodzenia naturalnego - oczywiście większość z nich pozyskuje się z roślin, zaś kawior jest jednym z ostatnich naturalnych odzwierzęcych składników spotykanych w kosmetykach.

Czym jest kawior?


Kawior to solona ikra ryb jesiotrowatych (kawior czarny, kawior rosyjski), dorszowatych (kawior norweski) i łososiowatych (kawior czerwony) lub niektórych innych ryb. Można powiedzieć, że jest koktajlem skoncentrowanych substancji pochodzenia morskiego. Najbardziej pożądany w kosmetyce jest czarny kawior. Jego składniki cechuje dobrze przyswajalna forma dla naszej skóry. Jest więc jednym z najbardziej luksusowych składników kosmetycznych o właściwościach odżywczych, regenerujących i naprawczych.

Kawior - sposób podania. Jak i z czym podawać kawior?


Kawior podaje się w postaci dobrze schłodzonej najlepiej w szklanym lub kryształowym naczyniu na skruszonym lodzie. Można go też podawać z blinami skropionymi śmietaną lub na kawałkach tostów z masłem. Aby nie popsuć smaku kawioru należy go nakładać łyżeczką wykonaną z masy perłowej, kości lub złota. Kawior po prostu nakłada się na pieczywo (nie rozsmarowujemy go). Do czarnego kawioru pasują alkohole takie jak: wódka, koniak, i szampan, zaś do czerwonego białe wino, lekkie albo musujące wytrawne. Ze względu na krotką datę przydatności kawior należy spożyć jak najszybciej (od razu) po otwarciu opakowania.

Kawior - odmiany i rodzaje kawioru


Można wyróżnić kilka rodzajów i odmian kawioru:
- kawior czarny - jest on pozyskiwany z ryb jesiotrowatych. Jest to szlachetna odmiana kawioru, na jego jakość składa się głównie wielkość ziaren, kolor, a także gatunku ryb z jakich został pozyskany. Najbardziej cenny kawior czarny to ten o jak największych, nieposklejanych, regularnej wielkości ziarnach, w kolorze srebrzysto czarnym i lekko błyszczące. Oczywiście liczy się też zapach - jak najmniej rybi. Im starsza ryba tym cenniejsza ikra. Najbardziej cenny jest kawior czarny pozyskiwany z bieługi, następny w kolejności jest kawior z jesiotra zachodniego, zaś trzecie miejsce należy do kawioru z siewrugi czyli jesiotra gwiaździstego. Czarny kawior pozyskuje się także z sterleta - jest on jednak ceniony najmniej. Najlepszy jest kawior ziarnisty, który kupujemy w puszkach lub słoiczkach (do 5% soli)- do jego wytwarzania nadaje się tylko w pełni dojrzała ikra. Mniej wykwintny i bardziej słony (do 12% soli) jest kawior beczkowy. Ze świeżej ikry, która nie nadaje się do zrobienia kawioru ziarnistego wytwarza się kawior prasowany.
- kawior czerwony - kawior ten jest odmianą pozyskiwaną z ryb łososiowatych. W przeciwieństwie do kawioru czarnego, im drobniejsze są ziarna kawioru czerwonego tym jest on cenniejszy. Ten w kolorze jaskrawoczerwonym to ikra nerki - jest mniej cenny, zaś ten bardziej pożądany i wykwintny ma jasnopomarańczową barwę i pozyskiwany jest z gorbuszy.
- kawior złocisty - ta odmiana kawioru pozyskiwana jest z pstrągów;
- kawior norweski zwany żółtym - pozyskiwany jest z ikry ryb dorszowatych;
- kawior złoty "golden" - jest najdroższym, najbardziej pożądanym i najrzadszym typem kawioru. Jest on pozyskiwany z jesiotra perskiego, dużo rzadziej z siewrugi.
- kawior biały zwany carskim - to kawior zdecydowanie najrzadszy i najdroższy. Jest on pozyskiwany z bieługi - białych jesiotrów  z Morza Kaspijskiego (są wręcz pewne hipotezy mówiące, że jedynym jego źródłem są jedynie albinotyczne osobniki tejże ryby). Produkowany jest pod nazwą Almas (co znaczy diament) w Iranie, pakowany jest on w puszki z 24  - karatowego złota. Jest on bardzo drogi - cenę kilograma białego kawioru szacuje się na około 25 tys. dolarów.


Kawior w kosmetyce - bogactwo składników


Kawior zawiera liczne cenne dla naszej urody składniki. Stanowi niezwykle bogate źródło następujących substancji:
- proteiny (białka) - przyspieszają regenerację, poprawiają jędrność i wzmacniają skórę;
- witamina A - antyoksydant, poprawia elastyczność skóry oraz jej zdolności do regeneracji;
- witamina E - antyoksydant, chroni przed promieniowaniem UV, przeciwdziała starzeniu (jest przecież nazywana witamina "młodości");
- witamina B5 - silnie nawilża oraz łagodzi podrażnienia skóry;
- fosfolipidy - nawilżają i chronią przed utratą wody z naskórka (składnik płaszcza lipidowego skóry), wygładzają i uelastyczniają skórę, zapobiegają przedwczesnemu starzeniu;
- NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe - omega 3 i 6) - wspomagają regenerację bariery ochronnej naskórka, poprawiają elastyczność i jędrność skóry, odpowiadają za prawidłowy poziom nawilżenia i natłuszczenia naskórka, zapobiegają przedwczesnemu starzeniu;
minerały:
- jod - poprawia wygląd skóry, wpływa na jej właściwy poziom nawilżenia;
- fosfor - odżywia i wzmacnia skórę, poprawia jej metabolizm, stymuluje odnowę komórkową;
- cynk - jest antyoksydantem (neutralizuje wolne rodniki), wzmacnia włókna kolagenowe, łagodzi stany zapalne, zapobiega powstawaniu zaskórników, reguluje wydzielanie sebum (pomocny w leczeniu trądziku);
- magnez - działa regenerująco, spowalnia procesy starzenia;

Aż trudno uwierzyć że kiedyś kawior był tak niedoceniany.

Działanie kosmetyków z kawiorem na skórę

Kosmetyki z kawiorem wykazują:
fot. THOR
- działanie nawilżające (zmniejszają szorstkość, wygładzają skórę);
- działanie odżywcze;
- wzmacniają barierę ochronna naskórka;
- działanie regenerujące (przyspieszają procesy odnowy);
- rewitalizują i pobudzają syntezę kolagenu;
- nadają skórze elastyczność i sprężystość;
- przywracają jędrność i właściwe napięcie skóry;
- poprawiają (wyrównują) koloryt i ogólną kondycję skóry;
- działanie odmładzające i opóźniające procesy starzenia;
- wykazują właściwości liftingujące (zmniejszają widoczność zmarszczek);
- dodaje blasku i nadaje zdrowy wygląd szarej i zmęczonej cerze;



Kosmetyki z kawiorem można stosować na skórę wokół oczu !!! - nie podrażniają jej.

Przeciwwskazaniem do stosowania tego rodzaju kosmetyków jest uczulenie na kawior.

Kosmetyki z kawiorem - dla kogo? Wskazania do stosowania

Wskazania do stosowania kosmetyków z kawiorem:
- można stosować do wszystkich typów cer - dla każdego kto chce jak najdłużej zachować młodą i pełną blasku skórę;
- szczególnie dla cery suchej, przesuszonej;
- cera palacza;
- skóra o obniżonej jędrności;
- szczególnie dedykowany dla skóry dojrzałej;
- dla skóry młodej, ale suchej, zmęczonej i pozbawionej blasku i witalności;

Kawior - w jakich kosmetykach go znajdziemy?

Kawior może znaleźć w następujących produktach kosmetycznych:
- kremy do twarzy i okolic oczu (szczególnie odmładzające, ale nie tylko - są specjalne serie kosmetyków z kawiorem);
- serum;
- ampułki;
- maseczki;
- balsamy;
- płyny micelarne;
- kosmetyki do włosów (odżywki, maski);

Na koniec przyznam się Wam do mojej słabości (trwa już od kilku lat), a jest nią serum z kawiorem (ujędrniające). Nie podam marki, bo nie chodzi o reklamę. Ja stosuję taką kurację minimum 2 razy do roku, trwa ok 4 tygodni - robię sobie w domu 2 zabiegi w tygodniu (czasami 1 z braku czasu). Serum działa intensywniej jeśli stosuje się go np. pod maskę algową ( składniki łatwiej wnikają w skórę ze względu na okluzję). Mój zabieg wygląda następująco. Zaczynam oczywiście od demakijażu, następnie robię peeling, po dokładnym zmyciu peelingu i osuszeniu twarzy nakładam serum - także na skórę wokół oczu (delikatnie je wmasowuję) i na koniec nakładam maskę algową . Po zdjęciu maski nakładam na skórę krem na zakończenie zabiegu (niewielką ilość żeby nie przeciążać skóry). Serum można też wprowadzać przy użyciu ultradźwięków (sonoforezy) - daje naprawdę dobre efekty (wiem z własnego doświadczenia), ale na taki zabieg polecam wybrać się do gabinetu. Można też po prostu wmasowywać w skórę serum np. wieczorem po demakijażu i dokładnym oczyszczeniu skóry.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz