Diety: wysokobiałkowa i niskobiałkowa.

Czasami stan zdrowia wymaga od nas zmiany sposobu żywienia. Często dzięki stosowaniu odpowiednio dobranej diety można skutecznie wspomagać leczenie farmakologiczne oraz szybko i efektywnie leczyć niektóre choroby. Należy pamiętać, iż często bywa tak, iż leczenie dietą jest znacznie tańsze niż lekarstwa. Oczywiście każda dieta musi dostarczać odpowiednią ilość energii oraz niezbędnych składników i odżywczych, aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Dzisiaj przybliżę diety wysokobiałkową i niskobiałkową, tzn. na czy polegają, komu są polecane.



Dieta wysokobiałkowa


Dieta wysokobiałkowa jest zalecana w następujących przypadkach:

- choroby przebiegające z długotrwałą, wysoką gorączką;
- wyniszczenie organizmu;
- w rozległych oparzeniach i zranieniach;

W takich sytuacjach niezbędne jest dostarczenie większej ilości białek o wysokiej wartości biologicznej, aby organizm sprawnie funkcjonował w budowie i odbudowie komórek, tworzeniu ciał odpornościowych, hormonów i enzymów.

Zwiększony udział energii z białek powoduje, że obniżamy nieznacznie zawartość tłuszczów (zwłaszcza) i węglowodanów (ale nie wykluczamy ich - musi być pełnowartościowe żywienie).

Dieta powinna obfitować w białko pochodzenia zwierzęcego, czyli np. mleko, sery, mięso, wędliny, jaja, ryby i inne. W tego typu diecie udział energii z białek wynosi od 16 do 20%.



Dieta niskobiałkowa


Dieta niskobiałkowa jest zalecana w następujących chorobach:

- głównie w niewydolności nerek;
- niewydolności wątroby;

Ten rodzaj diety jest ustalany przez lekarza w zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania schorzenia. Wiąże się ona także ze stałą kontrolą ilości i jakości spożywanego białka oraz zawartości elektrolitów (sód, potas, wapń) oraz ilości pobieranych płynów (które pacjent spożywał). Mimo ograniczenia ilości białek, dieta musi pokrywać zapotrzebowanie energetyczne danej osoby.

W diecie tej udział energii z białka kształtuje się na poziomie poniżej 10% (z tego około 75% białek powinno być pochodzenia zwierzęcego). Ilość spożywanego białka powinna być równomiernie rozłożona na wszystkie posiłki. Przy stosowaniu tej diety tak dobiera się produkty węglowodanowe (zbożowe, warzywa) i tłuszczowe, aby zawierały jak najmniej białek. Często eliminuje się mąkę pszenna, a w zamian za nią używa się skrobię ziemniaczaną lub pszenną (bezbiałkową).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz