Wpływ olejków na samopoczucie. Aromachologia.


Aromachologia

Aromachologia to dziedzina dość młoda, prekursorem badań nad wpływem olejków na samopoczucie człowieka jest firma Shiseido (w drugiej połowie lat 80-tych).  Aromachologia bada wpływ olejków eterycznych na umysł i ciało człowieka.
W badaniach wykazano np. iż pod wpływem określonych zapachów zmniejsza się poziom hormonu stresu (jego ilość wzrasta w stanach napięcia i niepokoju) - kortyzolu.

"Prawo pierwszej nocy"


fot. Thomas Wanhoff
W naszym mózgu znajduje się "archiwum" w którym gromadzone są wzorce wszystkich do tej pory poznanych przez nas aromatów, barw i dźwięków. Zetknięcie się po raz pierwszy z danym aromatem (poznanie go) podlega pewnym mechanizmom które nazywa się " prawem pierwszej nocy". Oznacza to nie mniej nie więcej, iż najsilniej zapisujemy w pamięci pierwsze spotkanie z danym zapachem, ważne jest nastawienie emocjonalne w momencie kiedy spotykamy się po raz pierwszy z danym aromatem. Na przykładzie jaśminu-  dla jednych zapach ten jest podniecający (wspomnienia pozytywne), bo np. pierwszy pocałunek odbył się przy zapachu jaśminu, dla innych, którzy zetknęli się z nim po raz pierwszy np. podczas pogrzebu (budzi wspomnienia negatywne) może działać przygnębiająco.



Wpływ olejków eterycznych na układ nerwowy i samopoczucie człowieka

Różne olejki mogą wywierać różny wpływ na nasze samopoczucie. Oto kilka przykładów jakie olejki eteryczne wybrać aby wywołać pożądane działanie na nasze samopoczucie:
- właściwości pobudzające i antydepresyjne (tzw. fale beta) - olejki: jaśminowy, cytrynowy, miętowy, geraniowy, różany, grejpfrutowy, tymiankowy, manuka, imbirowy, mandarynkowy, jałowcowy, kamforowy;

fot. Ann Marie Michaels
- odprężające - różany, neroli, mandarynkowy, ylang- ylang;

- poprawiające koncentrację i zwiększające efektywność myślenia - rozmarynowy, goździkowy, miętowy, bazyliowy;

- dodające energii - goździkowy, z czarnego pieprzu, mandarynkowy, z żeń szenia;

- dodające pewności siebie - goździkowy, bergamotowy, miętowy, sosnowy;

- wprowadzające w stan medytacji (tzw. fale alfa) - sandałowy;

- uspokajające, łagodzące napięcia nerwowe - cytrynowy, bergamotowy, lawendowy, paczulowy, różany, gardeniowy, z drzewa herbacianego;

- przywracające równowagę, tzw. "złoty środek"-  grejpfrutowy, bazyliowy, kamforowy, z żeń szenia, cytrynowy, cedrowy, kardamonowy, eukaliptusowy;

- usypiające (tzw. fale delta) - waniliowy, rumiankowy, kanuka;

- przeciwbólowe - geraniowy, goździkowy, kamforowy, muszkatułowy, z rumianku rzymskiego;

fot.Dennis Wong
"Afrodyzjaki" - olejek z kory cynamonu, ylang- ylang, neroli, goździkowy i rozmarynowy;

Kobiet w ciąży powinny zachować szczególną ostrożność w stosowaniu olejków eterycznych. Są takie olejki, których nie należy używać podczas całej ciąży, innych nie należy używać w pierwszym trymestrze. Jak w większości przypadków w ciąży przed używaniem olejków należy skonsultować się z lekarzem.
Dzieci - za  bezpieczne i przyjazna dzieciom olejki uznaje się: olejek z rumianku pospolitego i rzymskiego, olejek lawendowy, koperkowy, z krwawnika.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz