Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii.

Kwas hialuronowy - czym jest? Rola kwasu hialuronowego.

Po raz pierwszy kwas hialuronowy został wyizolowany z bydlęcej soczewki oka w 1934 r przez Karla Meyera i Johna Palmera z Uniwersytetu Columbia. Kwas hialuronowy (HA) jest biopolimerem o liniowym i nierozgałęzionym układzie. HA należy do glikozaminoglikanów (GAG), które są polisacharydami (wielocukrami). W fizjologicznych warunkach najczęściej występuje w postaci soli - hialuronianu sodu (bardzo rzadko lub prawie nigdy nie występuje w formie kwasu). Kwas hialuronowy występuje we wszystkich tkankach i płynach ustrojowych kręgowców, a także w otoczkach ścian komórkowych wielu bakterii - jest on niespecyficzny zarówno gatunkowo jak i tkankowo (identyczny skład HA zarówno w komórkach np. człowieka jak i otoczkach bakterii). O tym czym jest kwas hialuronowy więcej dowiecie się z postu Kwas hialuronowy - czym jest?

W organizmie człowieka kwas hialuronowy występuje w macierzy zewnątrzkomórkowej (ECM), na powierzchni komórek i wewnątrz nich. W warunkach fizjologicznych każdego dnia dochodzi do degradacji około 1/3 zawartości całego kwasu hialuronowego w organizmie. Więcej informacji o roli HA w organizmie znajdziecie w poście kwas hialuronowy - rola kwasu hialuronowego w organizmie.

Kwas hialuronowy w kosmetyce i kosmetologii


Kwas hialuronowy jest jednym z najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych składników w kosmetyce. To dzięki niemu mamy liczne zabiegi odmładzające oraz wiele naprawdę dobrych kosmetyków nawilżających.

Kwas ten może być aplikowany różnymi metodami:
- drogą przezskórną: kosmetyki, wypełniacze;
- doustnie- w suplementach diety;

Efekty niedoboru kwasu hialuronowego  w skórze

Na skutek niedoboru kwasu hialuronowego w skórze obserwujemy następujące efekty:
- nieprawidłowe uwodnienie skóry (przesuszenie, łuszczenie);
- powstawanie zmarszczek;
- pogłębianie się fałdów;
- zaburzenia struktury skóry twarzy, szyi, dekoltu i piersi;
- zaburzenie homeostazy - złe i długotrwałe gojenie się ran oraz upośledzone procesy odpornościowe skóry;

Kosmetyki z kwasem hialuronowym


Rola kwasu hialuronowego w organizmie.

Kwas hialuronowy


Kwas hialuronowy występuje u wszystkich kręgowców, w tym oczywiście także w organizmie człowieka. Ponadto znajduje się także w otoczkach bakteryjnych niektórych bakterii np. Streptococcus. Co istotniejsze zawsze ma taką samą budowę.

Zawartość HA (hialuronic acid) w organizmie ludzkim nie jest jednakowa i zależy m.in. od miejsca występowania oraz wieku danej osoby (tzn. duża zawartość w rozwijających się embrionach, u dzieci i nastolatków, u osób około 40 roku życia jest go już o połowę mniej, czyli zawartość maleje wraz z wiekiem). Kwas ten jest obecny w naszym organizmie m.in w skórze (głównie w macierzy pozakomórkowej - około 56% całej zawartości hialuronianu znajduje się w skórze), gałce ocznej (np. ciałko szkliste oka), stawach, ścianach naczyń, pępowinie, czy też w krwi (0,05 mg/l) i limfie (normalnie jest go bardzo niewiele, natomiast wzrost jego stężenia w osoczu następuje w procesie starzenia, a także w różnych stanach chorobowych np. RZS czy marskości wątroby).

Kwas hialuronowy należy do glikozaminoglikanów (GAG). HA jest biopolimerem o liniowym, nierozgałęzionym układzie. W fizjologicznych warunkach nie występuje w formie kwasu lecz w postaci soli - hialuronianu sodu. Więcej o właściwościach kwasu hialuronowego przeczytacie w poście kwas hialuronowy - czym jest?

Rola kwasu hialuronowego w organizmie człowieka


Kwas hialuronowy - czym jest?

Dziś słów kilka o popularnym od kilku lat kwasie hialuronowym. Wykorzystywany jest zarówno w kosmetologii, medycynie estetycznej i medycynie tradycyjnej, a także przez producentów kosmetyków. Czym jest?

Kwas hialuronowy

Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa "hialos" czyli szkło, gdyż substancja ta jest cieczą o szklistej i przeźroczystej barwie.

Kwas hialuronowy (HA) został odkryty w 1934 roku przez Karla Meyera i Johna Palmersa w ciałku szklistym oka bydlęcego. Po raz pierwszy w celach leczniczych został wykorzystany w latach 70-tych XX w. w okulistyce podczas operacji siatkówki. Natomiast w dermatologii estetycznej pierwszy raz został użyty w 1992 roku. W 1996 roku stworzono syntetyczny kwas hialuronowy, który jest doskonale tolerowany przez skórę, to pozwoliło na tak szerokie zastosowanie tego polisacharydu. W kosmetologii stosowany jest do niwelowania oznak starzenia się skóry oraz do korygowania kształtów ciała (wypełniacz, implanty).