Kwasy owocowe AHA. Kwas mlekowy, cytrynowy, jabłkowy i winowy

Kwas mlekowy


Naturalnym źródłem kwasu mlekowego jest głównie kwaśne mleko, a także maślanka, jogurt, jabłka, pomidory i piwo. Kwas mlekowy jest kwasem nietoksycznym, a wręcz jednym z naszych metabolitów (mięśni i skóry). Roztwory wodne kwasu mlekowego mają różne pH, które jest uzależnione od stężenia kwasu np. wodny roztwór o stężeniu 90% ma pH 0,5, natomiast roztwór 5% ma pH 1,8. Cząsteczka kwasu mlekowego jest większa od cząsteczki kwasu glikolowego dlatego wykazuje bardziej powierzchowne działanie, pKa wynosi 3,85. Kwas wykazuje działanie typowe dla AHA. Posiada właściwości złuszczające, nawilżające, przeciwstarzeniowe i wygładzające, ponadto obniża pH skóry. Peeling mlekowy polecany dla osób ze skórą wrażliwa. Peeling ten najlepiej wykonywać w serii 4-6 zabiegów.


Kwas mlekowy w kosmetyce - zastosowanie


Kwas mlekowy jak i pozostałe kwasy ma niebagatelną rolę w kosmetyce. Już w starożytnym Egipcie kwas mlekowy był nieświadomie stosowany przez Kleopatrę podczas gdy brała ona kąpiele w kwaśnym mleku. Kwas mlekowy jest składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji skóry twarzy, ciała, a nawet okolic intymnych i wskazany jest do stosowania w przypadku praktycznie każdego rodzaju cery. W zależności od potrzeb (działania) występuje on w liniach preparatów kosmetycznych w różnych stężeniach. Kosmetyki zawierające kwas mlekowy zazwyczaj mają działanie lekko złuszczające, rozjaśniające przebarwienia, wspomagające leczenie trądziku, pomagające utrzymać naturalne pH skóry, a także spłycające delikatne zmarszczki.

Właściwości i efekty stosowania kwasu mlekowego

Stosowanie peelingu kwasem mlekowym oraz kosmetyków z jego zawartością daję następujące rezultaty:
- normalizacja procesów rogowacenia;
- pomaga utrzymać fizjologiczną kwasowość skóry;
- stymuluje syntezę ceramidów, zwiększa ilość glikozaminoglokanów (GAG);
- poprawa nawilżenia i uwodnienia skóry;
- poprawia strukturę i koloryt skóry;
- stymuluje produkcję kolagenu i elastyny;
- poprawa struktury kolagenu;
- poprawa elastyczności i jędrności skóry;
- rozjaśnienie i rozświetlenie skóry;
- odblokowuje pory, reguluje wydzielanie łoju i działa antybakteryjnie - pomocny w leczeniu trądziku;
- działa wybielająco;
- zapobiega powstawaniu zmian zapalnych w mieszkach włosowych;

Wskazania do peelingu kwasem mlekowym

Głównymi wskazaniami do wykonania peelingu kwasem mlekowym są:
- przebarwienia (melasma);
- trądzik;
- skóra przesuszona, łuszcząca się;
- objawy fotostarzenia (zmarszczki, wiotkość skóry, przebarwienia);
- wrastające włoski (np. na łydkach);


Kwas jabłkowy, cytrynowy i winowy


Kwas jabłkowy występuje w jabłkach, pigwie i agreście. Nie wykazuje toksyczności. Ma mniejsze znaczenie od innych kwasów AHA w kosmetologii. Czasami występuje w peelingach w połączeniu z kwasem salicylowym (BHA).
Kwas winowy jest otrzymywany na drodze fermentacji z winogron. Jest nietoksyczny. Ze względu na swą dość słabą moc obecnie częściowo stracił na znaczeniu. Doceniany był już dwa tysiące lat temu ze względu korzystny i odmładzający wpływ na skórę.
Kwas cytrynowy - jego najbogatszym źródłem są cytryny, można go znaleźć także w owocach cytrusowych, soku z buraków, winie i mleku. Posiada właściwości charakterystyczne dla AHA. Zwykle stosuje się go w peelingach rozjaśniających jako jeden ze składników. Rozjaśnia przebarwienia różnego pochodzenia np. kwas cytrynowy w peelingu złożonym z kwasem mlekowym i salicylowym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz