Mezoterapia bezigłowa

Osobom, które nie lubią igieł i mają niską tolerancję na ból (czyli mezoterapia igłowa odpada) proponuję metodę alternatywną czyli przezskórną mezoterapię bezigłową.

Na czym polega mezoterapia bezigłowa?


W metodzie tej substancje aktywne wprowadzane są do skóry dzięki wykorzystaniu zjawiska elektroporacji. Elektroporacja odwracalna polega na chwilowym otwarciu błony komórkowej na skutek miejscowego działania pola elektrycznego prądu wysokiej częstotliwości (impulsu elektrycznego trwającego dosłownie milisekundy) o odpowiednio dobranych parametrach (rzędu kilkuset V/cm). Takie oddziaływanie powoduje, iż powstają elektropory (otwory w błonie komórkowej wielkości kilku nanometrów), które umożliwiają łatwiejszy transport substancji aktywnych do wnętrza komórki tzn. szybszą i głębszą penetrację np. witamin, substancji odżywczych, wyciągów roślinnych zarówno do skóry jak i tkanki podskórnej.

Mezoterapia igłowa (klasyczna).

Określenie mezoterapia wywodzi się z języka greckiego - pierwszy człon "mesos" oznacza środkowy, pośrodkowy, drugi natomiast "therapeia" leczenie. W dużym skrócie mezoterapia polega na wprowadzeniu do skóry  substancji (witamin, minerałów, aminokwasów, wyciągów roślinnych, substancji odżywczych, czasami leków) lub mieszaniny substancji w celu poprawy kondycji skóry i tkanki podskórnej. Ale mezoterapię stosuje się także w leczeniu urazów sportowych (np. urazy stawów i uszkodzenia okołostawowe), w terapii przeciwbólowej (np. w nerwobólach, neuropatiach), czy w terapii nadmiernego wypadania włosów (pierwszych objawów łysienia). Do mezoterapii wykorzystuje się zarówno substancje aktywne jak i leki.

O mezoterapii wspominałam już pisząc o metodach walki z cellulitm i rozstępami. Więc dziś napiszę więcej o tym jak wygląda zabieg, w jakim celu się go stosuje oraz o przeciwwskazaniach.