Opis strony

Super piękna to blog o tematyce prozdrowotnej. Opisuje bardzo dokładnie problemy z jakimi spotykają się kobiety. Doradzam jak pozbyć się cellulitu? Po co wykonywać peeling? Dowiesz się tutaj czym są i jak powstają zmarszczki. Możesz przeczytać o przyczynach powstawania i metodach usuwania rozstępów. Na blogu znajdziesz informację jak leczyć trądzik różowaty? Powinny zainteresować Cię podstawowe informację dotyczące naszej odporności. Jest też coś dla mężczyzn, niekoniecznie przyjemnego jak temat łysienia. Na koniec polecam coś miłego czyli dlaczego warto się śmiać i dlaczego uśmiech kosztuje mniej od elektryczności a daje więcej światła?

Belka Mega Flavon

Wiśnia - dobroczynne dla serca i nie tylko.

Wiśnia jest to roślina należąca do rodziny różowatych. Owoce wiśni mają lekko kwaśny, cierpki smak - dlatego wiśnia nie przez wszystkich jest równie kochana jak jej słodka kuzynka czereśnia.

Co zawiera wiśnia?


Jak większość owoców tak i wiśnie zawierają głównie wodę, cukry, białka i węglowodany, a także błonnik. Zawarta w owocach pektyna poprawia trawienie, obniża poziom złego cholesterolu, pomaga w oczyszczaniu organizmu (z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii), uszczelnia naczynia krwionośne. Natomiast występujące w wiśniach kwasy owocowe (jabłkowy, cytrynowy) wspomagają oczyszczanie organizmu i pobudzają przemianę materii. Wiśnie nie są kaloryczne 100 g to tylko 47 kcal, mogą być więc spożywane przez osoby będące na diecie.

Wiśnia to cenne źródło witamin: C, A, P,  K z grupy B (B1, B2, i kwas foliowy).

Minerały których dostarczają nam owoce wiśni to: żelazo, miedź, sód, mangan, fosfor, wapń.

Wiśnie bogate są również w antyoksydanty zwłaszcza antocyjany, które spowalniają procesy starzenia, neutralizują wolne rodniki i chronią przed wieloma chorobami zwłaszcza zaliczanymi do cywilizacyjnych (np. jako profilaktyka nowotworowa). Antocyjany ponadto przyspieszają proces regeneracji barwnika wzrokowego - rodopsyny, a także mają wpływ na ostrość widzenia.

W owocach tych występuje jeszcze inozyt (zwany witaminą B16) - zapobiega on siwieniu.



Wiśnia - właściwości zdrowotne


Wiśnia jest cennym owocem wykazującym następujące działania:
- antybakteryjne
- przeciwzapalne
- odkwaszające - regulujące gospodarkę kwasowo zasadową
- przeczyszczające
- lekkie działanie moczopędne
- przeciwgorączkowe

Wiśnie działają korzystnie na pracę naszego układu pokarmowego (żołądka, wątroby, trzustki). Wiśnie przyspieszają trawienie i wzmagają apetyt, są więc wskazane dla niejadków zarówno tych małych jak i dorosłych. Dzięki właściwościom antyseptycznym i wykrztuśnym sok z wiśni wskazany jest w infekcjach dróg oddechowych, zapaleniu płuc i przeziębieniach.
Jedzenie wiśni chroni przed chorobami układu krążenia i serca, zapaleniem tętnic, anemią, żylakami oraz wykazuje duży potencjał w profilaktyce nowotworowej.

Jeszcze jedno zdanie odnośnie działania ochronnego na układ krążenia i serce. Wiśnie te cudowne właściwości dla naszego serca zawdzięczają występującej w nich kumarynie. Kumaryna obniża krzepliwość krwi - jest to wskazane po zatorach, zawałach i udarach, ponadto zmniejsza bóle w klatce piersiowej oraz reguluje pracę serca, a także wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.

Wiśnie są wskazane szczególnie dla:
- osób z kamicą nerkową i chorobami pęcherza moczowego;
- osób z chorobami układu krążenia, dolegliwościami sercowymi oraz w profilaktyce tych chorób;

Sok z wiśni jest też polecany osobom cierpiącym na bezsenność. Dzięki zawartości melatoniny reguluje rytm okołodobowy i ułatwia zasypianie. Ponadto sok z wiśni pomaga w leczeniu zapalenia górnych dróg oddechowych.

Napar wiśniowy - pomaga w walce z bólami reumatycznym.

Napar z kwiatów ma działanie przeciwobrzękowe i pomaga w odchudzaniu.
Natomiast szypułki obfitują w związki zapobiegające powstawaniu skrzepliny i zatorów w naczyniach krwionośnych.

Wiśni powinny unikać następujące osoby:

- chorujące na chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy
- cukrzycy typu II
- otyłe (może zwiększać apetyt)

Wiśni nie należy popijać wodą, może to bowiem powodować biegunkę. Nie wolno też jeść pestek wiśni, a tym bardziej ich rozgryzać, ponieważ znajduje się w nich toksyczny kwas pruski.

Na koniec coś dla urody... wiśnia w kosmetyce

fot. Trisha R
Wiśnie odżywiają, regenerują i rewitalizują skórę, udrażniają pory skórne oraz pozytywnie wpływają na włosy. Używane są w produkcji mydeł, szamponów, olejków do kąpieli, balsamów do ciała i ust, peelingów, w kosmetykach do opalania jako dodatkowy naturalny filtr (UVA i UVB).
Ponadto opóźniają procesy starzenia, spowalniają powstawanie zmarszczek.
Jedzone systematycznie dbają o nasz wygląd od wewnątrz (zawartość witamin i przeciwutleniaczy)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz