Opis strony

Super piękna to blog o tematyce prozdrowotnej. Opisuje bardzo dokładnie problemy z jakimi spotykają się kobiety. Doradzam jak pozbyć się cellulitu? Po co wykonywać peeling? Dowiesz się tutaj czym są i jak powstają zmarszczki. Możesz przeczytać o przyczynach powstawania i metodach usuwania rozstępów. Na blogu znajdziesz informację jak leczyć trądzik różowaty? Powinny zainteresować Cię podstawowe informację dotyczące naszej odporności. Jest też coś dla mężczyzn, niekoniecznie przyjemnego jak temat łysienia. Na koniec polecam coś miłego czyli dlaczego warto się śmiać i dlaczego uśmiech kosztuje mniej od elektryczności a daje więcej światła?

Belka Mega Flavon

Peelingi - rodzaje i zastosowanie. Po co wykonywać peeling?

Peeling


Pod pojęciem peelingu  rozumiemy złuszczanie naskórka (od ang. słowa peel - złuszczać, obierać skórkę, otrzeć) lub jego rozpuszczanie. Inne określenia peelingu to: ablacja, abrazja, złuszczanie, chemabrazja, czy też eksfoliacja.
W dosłownym znaczeniu peeling to procedura polegająca na złuszczaniu naskórka lub tylko jego części (określonej liczby warstw), ale może też sięgać swoim działaniem warstw skóry właściwej (peelingi średniogłębokie i głębokie - ale o tym później).
Złuszczanie na różnych poziomach naskórka jest uzależnione m.in. od rodzaju preparatu i od intensywności zabiegu, a te powinny być właściwie dostosowane do stanu skóry.
Jest to zabieg powszechnie stosowany w kosmetyce, dermatologii i medycynie estetycznej.

Oczywiście najbardziej popularne są peelingi bardzo powierzchniowe tzw. kosmetyczne, gdzie dochodzi do złuszczenia (eksfoliacji) tylko martwych komórek warstwy rogowej naskórka/ Tego typu peelingi często wykonujemy w domu, przy użyciu różnych peelingów zakupionych w drogeriach czy aptekach.

Peelingom mogą się poddawać praktycznie wszyscy - począwszy od młodzieży podczas walki z trądzikiem, aż po osoby w podeszłym wieku w walce z objawami starzenia. Zabiegom można poddać wszystkie części ciała. Oczywiście to co ważne, to właściwe dobranie optymalnej metody - najlepszej i najbardziej bezpiecznej - do wieku, stanu zdrowia, problemu (defektu kosmetycznego) oraz typu skóry. Peeling może być wykonywany bezpiecznie na każdej skórze, ale należy zachować szczególną ostrożność przy skórze wrażliwej, cienkiej i bardzo delikatnej, z trądzikiem zarówno różowatym jak i pospolitym, a także z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi.
Peelingi są szczególnie przydatne przy skórze z problemem nadmiernego rogowacenia, łojotoku, trądziku, z przebarwieniami (nierównej pigmentacji), z bliznami, a także modzelami.W jakim celu wykonujemy peeling?

fot. Honolulu Media
- po usunięciu martwych komórek naskórka razem z nadmiarem łoju, skóra staje się miękka, gładka i delikatna;
- poprawia wygląd i stan skóry, pomaga w regeneracji skóry starzejącej się;
- w celu spłycenia drobnych zmarszczek, usunięcia efektów fotostarzenia, w walce z przebarwieniami;
- pozytywnie wpływa na poprawę jędrności, elastyczności i napięcia skóry;
- w celu przygotowania skóry do kolejnych etapów zabiegu - po peelingu skóra znacznie lepiej wchłania substancje czynne z kosmetyków (np. maseczek, ampułek czy serum), zarówno na skutek cieńszej warstwy naskórka, jak i przez otwarcie mieszków włosowych i gruczołów łojowych;
- peeling działa pobudzająco na komórki warstwy podstawnej - powoduje wzmożone podziały mitotyczne, przyspiesza odnowę naskórka;
- peelingi wykonane w gabinecie przez kosmetologa czy dermatologa to skuteczna metoda minimalizowania defektów kosmetycznych na skórze oraz walki ze starzeniem się skóry;
- peeling wykorzystujemy w leczeniu skóry łojotokowej, trądzikowej, a także ze zmianami potrądzikowymi tj. blizny czy przebarwienia, a także w zaburzeniach rogowacenia;

Należy pamiętać, że do czasu całkowitej regeneracji komórek po peelingu funkcja ochronna skóry jest osłabiona. Staje się ona również bardziej wrażliwa na działanie wszelkich bodźców: mechanicznych, fizycznych czy też termicznych.

Peeling. Rodzaje peelingów


Są różne podziały peelingów w zależności jakie przyjmiemy kryteria. Peeling można podzielić ze względu na zastosowaną metodę złuszczania (peeling mechaniczny, chemiczny, fizyczny) oraz ze względu na głębokość działania (powierzchniowe, średniogłębokie, głębokie). W peelingach powierzchniowych wyróżniamy grupę peelingów, których działanie opiera się jedynie na złuszczaniu martwych komórek warstwy rogowej naskórka - nazywamy je peelingami kosmetycznymi. Poniżej przedstawiam podział (z dokładniejszym opisem) peelingów w zależności od metody złuszczania, a następnie w zależności od głębokości działania.


Peelingi - podział w zależności od metody złuszczania

W zależności od metody złuszczania peelingi dzielimy na: 

- peelingi mechaniczne - polegają na złuszczaniu naskórka przy użyciu preparatów ścierających ręcznie lub też przy użyciu urządzeń. Do peelingów mechanicznych zaliczamy: mikrodermabrazję (korundową lub diamentową), dermabrazję, peeling kawitacyjny (zabieg ultradźwiękami);

- peelingi fizyczne - to złuszczanie naskórka przy użyciu lasera np. CO2, ErYAG lub też stosując ciekły azot lub podtlenek azotu;

- peelingi chemiczne - to peelingi z użyciem substancji chemicznych, od naturalnych (kwasy AHA), przez BHA, TCA, aż po fenol - bardzo silny środek chemiczny. Przy użyciu substancji chemicznych można wykonać zabiegi zarówno powierzchowne jak i głębokie - zależy to od: rodzaju użytego kwasu, mocy użytego kwasu (pKA) oraz jego pH. Przeprowadzone przy ich użyciu głębokie peelingi wymagają dość długiego procesu gojenia się skóry, ale jednocześnie powodują silną odbudowę nowej tkanki;

Możemy wyróżnić również:
peelingi enzymatyczne - czyli złuszczanie naskórka przy pomocy enzymów pochodzenia zwierzęcego (trypsyna, pepsyna) lub roślinnego (bromelia czy papaina).
peelingi ziołowe - peelingi te wykonane są przy użyciu mieszanek zawierających liczne zioła, składniki mineralne, enzymy i witaminy. Peelingi ziołowe poprawiają stan skóry - jej elastyczność, napięcie, jędrność - dlatego poleca się je jako zabiegi na ciało kobietom posiadającym cellulit, rozstępy (gł. świeże) oraz w przypadku wiotczenia skóry (np. po odchudzaniu, ciąży czy wraz z wiekiem).

Peelingi - podział ze względu na głębokość działania

Ze względu na głębokość działania peelingi dzielimy na: 

I.  Peelingi powierzchowne - działają w obrębie naskórka. Można tutaj zaliczyć: mikrodermabrazję, peeling kawitacyjny, niektóre peelingi chemiczne tzw. o słabszej mocy – o niższych stężeniach kwasów lub te z wyższymi stężeniami, ale równocześnie wyższym pH np. roztwór Jessnera do 3 warstw, peeling kwasem glikolowym, migdałowym, blue peel. Tego rodzaju peelingi powierzchniowe z powodzeniem mogą być wykonywany przez przeszkolonych kosmetologów.

Do powierzchownych peelingów zaliczamy również peelingi bardzo powierzchowne tzw. peelingi kosmetyczne (opisane poniżej).

II. Peelingi średniogłębokie - peelingi te obejmują cały naskórek i także górną warstwę skóry właściwej tzw. warstwę brodawkowatą skóry np. TCA 25-40%. Tego rodzaju peelingi mogą być wykonywane tylko i wyłącznie przez lekarza;

III. Peelingi głębokie - to peelingi sięgające do głębszych warstw skóry (warstwy siateczkowatej skóry właściwej) np. TCA 45-60%, fenol, peeling przy użyciu lasera czy dermabrazja. Musi być wykonany przez doświadczonego lekarza w warunkach ambulatoryjnych. Tego typu głębokie peelingi wykonuje się przy znieczuleniu ogólnym, wtedy jest niezbędna obecność anestezjologa i monitorowania czynności życiowych i pracy serca.


Peelingi kosmetyczne - rodzaje

fot. Zenspa1

Wśród peelingów kosmetycznych wyróżnia się następujące rodzaje peelingów:

- peeling enzymatyczny - polega na nakładaniu specjalnych preparatów, często w formie kremowej lub żelowej, zawierających odpowiednie enzymy niszczące (rozpuszczające) obumarłe komórki naskórka, zazwyczaj jest to bromelia (z ananasa) lub papaina (z papai). Nakładamy cienką warstwę i pozostawiamy na skórze przez okres kilku, kilkunastu minut (zgodnie z zaleceniem z opakowania), a następnie zmywamy ciepłą wodą. Peeling enzymatyczny jest delikatny i nie podrażnia skóry. Polecany jest on do skóry suchej, wrażliwej i przy cerze z trądzikiem pospolitym w stanie zapalnym. Nie stosujemy u osób ze skłonnością do trądziku różowatego.

- peeling typu scrub - złuszczenie w tego typu peelingach następuje na skutek mechanicznego tarcia drobinek po skórze (z ang. scrub oznacza szorowanie, zaś peeling - łuszczenie). Scrub zawiera drobinki tj. granulaty polietylenowe, sproszkowane pestki brzoskwiń, moreli, migdały, łupiny orzecha włoskiego zmieszane z kremem lub żelem, które ułatwiają rozprowadzanie preparatu na skórze. Mogą również zawierać allantoinę o działaniu łagodzącym, pochodne siarki przy cerach łojotokowych, czy np. żeń szeń lub miód. Nakładamy na skórę, delikatnie masujemy (jeśli chcemy zmniejszyć siłę tarcia to masujemy wilgotnymi dłońmi), a następnie spłukujemy ciepłą wodą. Nie stosować u osób z cerą wrażliwą, suchą, z rozszerzonymi naczynkami, z trądzikiem różowatym, opryszczką, ani w trądziku w fazie zapalnej (tutaj może dojść do rozniesienia infekcji z ognisk zapalnych);
a) peeling drobnoziarnisty - dla cery normalnej i mieszanej;
b) peeling gruboziarnisty - dla cery tłustej, łojotokowej, z trądzikiem zaskórnikowym (bez stanów zapalnych);
c) peeling do twarzy z drobnymi granulkami jojoba - polecany do każdego typu  cery - nawet suchej i normalnej. Granulki ścierające jojoba mają regularny, okrągły kształt, nie podrażniają skóry, w sposób delikatny usuwają martwe komórki naskórka (mogę polecić przy skórze suchej, bo naprawdę jest dobry).

- peeling gommage - u nas najmniej popularna forma peelingu. Najczęściej występuje w formie kremowej. Nakładamy go na twarz i czekamy aż zastygnie, w tym czasie enzymy roślinne (gł. papaina, bromelina) niszczą martwe komórki warstwy rogowej naskórka. Kiedy zastygnie można go usunąć na dwa sposoby. Jeśli zastosowaliśmy go do cery wrażliwej, z rozszerzonymi naczynkami, odwodnione, starzejącej się czy z trądzikiem to należy zmyć go letnią wodą. Natomiast w przypadku skóry tłustej, łojotokowej, zanieczyszczonej ścieramy go suchymi dłońmi (pod wpływem masażu kruszy się, jest to metoda tzw. gumkowania). Polecany również do cery tłustej. Nazwa peelingu pochodzi od francuskiego słowa gommage - ścieranie gumką.

- peel of - to specjalna maseczka żelowa (oparta na polimerach), która po nałożeniu (cienkiej warstwy) zasycha w postaci przezroczystej błony, następnie po około 20 minutach ściąga się ją w całości w postaci powłoczki (do maski przyklejają się martwe elementy naskórka). Z ang peel off oznacza złuszczanie, odrywanie płatami.  Po zabiegu skóra jest wygładzona, świeża i bardziej napięta. Peeling przy użyciu maski typu peel of jest delikatny i nie powoduje podrażnień. Przeznaczony jest głównie dla osób ze skórą wrażliwą i naczyniową.

- brushing - zabieg wykonywany przy użyciu specjalnego urządzenia, które posiada szczoteczki przystosowane do usuwania martwych, uszkodzonych komórek naskórka. Można połączyć złuszczanie peelingiem typu scrub z brushingiem.

W kolejnych postach opiszę dokładnie poszczególne rodzaje peelingów jak np. peeling kawitacyjny, mikrodermabrazję, peelingi chemiczne.


Bibliografia:

Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska - dr n. med. Maria Noszczyk
Kosmetyka - dr Imke Barbara Peters
Kosmetyka stosowana - Joanna Dylewska - Grzelakowska
Dermatologia dla kosmetologów - Zygmunt Adamski, Andrzej Kaszuba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz