Opis strony

Super piękna to blog o tematyce prozdrowotnej. Opisuje bardzo dokładnie problemy z jakimi spotykają się kobiety. Doradzam jak pozbyć się cellulitu? Po co wykonywać peeling? Dowiesz się tutaj czym są i jak powstają zmarszczki. Możesz przeczytać o przyczynach powstawania i metodach usuwania rozstępów. Na blogu znajdziesz informację jak leczyć trądzik różowaty? Powinny zainteresować Cię podstawowe informację dotyczące naszej odporności. Jest też coś dla mężczyzn, niekoniecznie przyjemnego jak temat łysienia. Na koniec polecam coś miłego czyli dlaczego warto się śmiać i dlaczego uśmiech kosztuje mniej od elektryczności a daje więcej światła?

Belka Mega Flavon

Zmarszczki. Rodzaje zmarszczek

uśmiechnięta twarz starszej pani
Zmarszczki. To właśnie one często spędzają nam sen z powiek. Rzekomo nic tak nie przeszkadza kobietom na twarzy jak zmarszczki. Jeśli tak jest to warto odpowiedzieć sobie na pytania: co to są zmarszczki? Jak powstają? Jakie są ich rodzaje?

Pierwsze zmarszczki pojawiają się miedzy 25 a 30 rokiem życia (wydaję się to trochę niesprawiedliwe - dopiero co pozbyliśmy się trądzika i problemów z przetłuszczająca się cerą, a już zaczynają nas atakować... zmarszczki) i zazwyczaj są to zmarszczki mimiczne (rezultat mimiki - często powtarzanych grymasów) czyli tzw. kurze łapki, zmarszczki na czole oraz linia nosowo - wargowa. Do zmarszczek mimicznych jeszcze wrócę, a teraz trochę informacji ogólnych o zmarszczkach.

Zmarszczki - czym właściwie są?


Zmarszczki są odbiciem i uzewnętrznieniem procesów starzenia się organizmu.

Zmarszczki są obrazem naszych przeżyć psychicznych (pozytywnych i negatywnych emocji), powstają jako wynik powtarzających się ruchów mięśni mimicznych twarzy.

Zmarszczki są to podłużne (linijne) zagniecenia na skórze, które pojawiają się wraz z wiekiem.

Zmarszczki są to swego rodzaju załamania struktury skóry oraz jej wzmocnień, takich jak włókna kolagenowe i elastynowe, które tworzą swego rodzaju szkielet utrzymujący skórę - to dzięki nim skóra jest jędrna i odpowiednio napięta. Wraz z wiekiem włókna kolagenowe rozchodzą się i ubywa ich też w skórze, a kolagen typu I jest zastępowany kolagenem typu III, ponadto elastyna ulega degradacji.

To było kilka odpowiedzi na pytanie czym są zmarszczki. Ja proponuję jeszcze jedną, która najbardziej do mnie przemawia.


Zmarszczki to linijne zagłębienia w skórze, które powstają na skutek upływu czasu i starzenia się organizmu, ale także pod wpływem czynników wewnętrznych np. genetycznych, chorób (nie mamy na nie wpływu) oraz czynników zewnętrznych zależnych od naszego trybu życia (np. promieniowanie UV, niewłaściwa dieta, palenie papierosów, niewłaściwa pielęgnacja).
Ponieważ na czynniki zewnętrzne mamy wpływ (to my o decydujemy o naszym życiu) więc na nich należy się skupić aby zastosować odpowiednią profilaktykę i maksymalnie opóźnić moment pojawienia się zmarszczek. Bo jak w większości przypadków tak i ze zmarszczkami lepiej zapobiegać niż leczyć (usuwać).

Zmarszczki - przyczyny. Co powoduje powstawanie zmarszczek? 

Kiedy pojawiają się zmarszczki (a nawet jakiś czas przed ich pojawieniem się) w skórze i jej strukturze obserwujemy:
- deformację i zanik włókien sprężystych warstwy brodawkowej skóry właściwej;
- zmianę struktury włókien kolagenowych (kolagen typu I jest zastępowany kolagenem typu III, ponadto w skórze obserwuje się przewagę procesów degradacji kolagenu nad procesem jego syntezy);
- zmniejszenie płaszcza lipidowego i nawodnienia skóry (z wiekiem zmniejsza się w skórze ilość kwasu hialuronowego, który odpowiada za prawidłowy poziom nawilżenia);
- mimika - powtarzające się ruchy (skurcze mięśni mimicznych) powodują zmiany w funkcjonowaniu fibroblastów w tej okolicy i z czasem doprowadzają do utrwalenia się zmian.Zmarszczki - rodzaje zmarszczek

W zależności od kryterium podziału można wyróżnić kilka podziałów zmarszczek. Zmarszczki możemy podzielić ze względu na ich głębokość, ze względu na przyczynę powstawania oraz na miejsce występowania. Poniżej dokładne informacje o różnych rodzajach zmarszczek.

Podział zmarszczek ze względu na ich głębokość

Ze względu na głębokość zmarszczki dzielimy na:
- zmarszczki powierzchowne - ich głębokość wynosi do 0,05 mm - zaliczamy do nich zmarszczki mimiczne np. tzw. zmarszczki w zewnętrznych kącikach oczu (oczywiście tzw. kurze łapki z upływem czasu pogłębiają się i stają się zmarszczkami głębokimi);
- zmarszczki głębokie - głębokość powyżej 0,05 mm - tego typu zmarszczki to pionowe i poziome linie na czole, policzkach i szyi.


Podział zmarszczek ze względu na przyczynę powstawania

Jeśli za kryterium weźmiemy przyczynę powstawania to możemy wyróżnić następujące typy zmarszczek:
uśmiechnięta kobieta


 • zmarszczki mimiczne -  są to zmarszczki, które jako pierwsze pojawiają się na naszej twarzy około 25-30 roku życia. Powstają pod wpływem ruchu mięśni twarzy. Nasza mimika wpływa na wyraz naszej twarzy. Zmarszczki te powstają prostopadle do mięśnia, którego częste (powtarzające się) skurcze tworzą zagłębienia na skórze. Proces ten określa się mianem miostarzenia. Najbardziej typowe zmarszczki mimiczne powstają wokół oczu (od śmiechu), na czole, między brwiami, czasami w okolicy ust. Na powstanie tego typu zmarszczek mamy ograniczony wpływ. Są efektem ruchu brwi, mrużenia oczu (na słońcu, lub przez krótkowidzów) i ... uśmiechania się. Im częściej i dłużej się śmiejemy - tym większe prawdopodobieństwo, że na naszej skórze pojawią się trwałe oznaki radosnego nastroju :-). Warto dbać o dobre nawilżenie skóry i stosować preparaty przeciwzmarszczkowe, które nie pozwolą aby zmarszczki mimiczne utrwaliły się.

4 etapy powstawania zmarszczek mimicznych:
- cienkie kreski - po rozluźnieniu mięśni znikają;
- bardzo wyraźne kreski - po rozluźnieniu także całkowicie znikają;
- bardzo wyraźne głębsze kreski - po rozluźnieniu nie ustępują całkowicie (są delikatnie widoczne);
- silnie zaznaczone - po rozluźnieniu nadal są widoczne; • zmarszczki statyczne - pierwsze zmarszczki statyczne powstają jako utrwalenie zmarszczek mimicznych oraz sennych. Powstają wraz z wiekiem (nie obserwuje się ich u dzieci) oraz postępującym procesem starzenia się skóry. W naskórku w miejscu powstania zmarszczki często obserwuje się przebarwienia. Cechą charakterystyczną zmarszczek statycznych jest brak ich całkowitego zniknięcia po rozciągnięciu skóry (zmarszczka cały czas jest widoczna - to tak jak z kartką papieru jeśli ją pozginamy, to po rozprostowaniu kartki nadal będą widoczne zagięcia). Zła informacja jest taka, że na tego typu utrwalone zmarszczki nie pomogą kremy nawilżające, a składniki aktywne "kremów przeciwzmarszczkowych" też niewiele mogą zdziałać - one świetnie sprawdzają się w roli preparatów profilaktycznych, tzn. chronią nas przed utrwaleniem się zmarszczek mimicznych. Jeśli chcemy walczyć ze zmarszczkami statycznymi to należy się zaopatrzyć w preparaty o działaniu złuszczającym i regenerującym, zawierające w swoim składzie kwasy AHA, BHA i retinol. Warto skorzystać z peelingów kwasowych i zabiegów z retinolem w gabinecie. Bardzo przydatna może okazać się też mikrodermabrazja czy mezoterapia. • zmarszczki grawitacyjne - zmarszczki te powstają na skutek utraty elastyczności skóry, towarzyszy im zmiana konturów twarzy. Powstające wraz z upływem lat uszkodzenia w skórze powodują utratę jej jędrności i elastyczności, a także obserwuje się zmianę owalu twarzy (ma tendencje do opadania tkanek - grawitacja działa:-). W zagięciach obwisłej skóry pojawiają się także nowe zmarszczki. • zmarszczki liniowe (papierowe, poletkowe) - nie są to typowe zmarszczki. Są to linie na powierzchni naskórka, które wyglądają ja zmarszczki. Powstają w wyniku wysuszenia warstwy rogowej naskórka. Pojawiają się u osób ze skórą suchą (nawet bardzo młodych) oraz ze zbyt małą ilością NMF (naturalny czynnik nawilżający występujący w skórze). Zmarszczki liniowe (jak i inne, które powstają na skutek odwodnienia naskórka) wygładzają się pod wpływem nawilżenia skóry kremem. • zmarszczki senne ("poduszkowe") - powstają gdy śpimy, wynikają z ugniatania skóry podczas snu (odkształcenie się skóry od poduszki) z czasem utrwalają się, żeby ich uniknąć należałoby spać tylko na plecach (na wznak). • zmarszczki płodowe (genetyczne) - zmarszczki te występują od urodzenia i nie mamy na nie wpływu, tego typu zmarszczki przeważnie występują na szyi (biegną w poprzek);


starsza kobieta z pomarszczoną skórą

 • zmarszczki starcze - powstają z wiekiem , na skutek powstawania zmian w obrębie włókien łącznotkankowych. Włókna sprężyste ulegają degradacji a kolagen typu III zastępuje ten typu I. Ponadto podskórna tkanka tłuszczowa ulega degeneracji, a nasza mimika pozostawia też trwałe ślady. Do tego dochodzi jeszcze zanikanie kości szczękowych, czasami brak pełnego uzębienia oraz zanik wokół gałek ocznych torebek tłuszczowych, co skutkuje zapadaniem się skóry wokół oczu i ust. Na powstanie zmarszczek starczych duży wpływ ma czynnik genetyczny. • zmarszczki posłoneczne (strukturalne, elastotyczne) - są odmianą zmarszczek statycznych. Pojawiają się u osób z uszkodzeniem słonecznym skóry, czyli na skutek oddziaływania promieniowania UV (zarówno UVA jak i UVB, także solarium). Przybierają one kształt romboidalny. Najbardziej są zaznaczone na widocznych (odsłoniętych) miejscach skóry tzn. twarz i kark. Tego typu zmarszczki są efektem uszkodzenia macierzy skóry, szczególnie chodzi o uszkodzenia włókien elastycznych w wyniku czego powstaje uszkodzona tkanka elastotyczna. Zmarszczkom strukturalnym towarzyszy duża utrata elastyczności skóry oraz przebarwienia i odbarwienia. Aby uniknąć tego typu zmarszczek niezwykle ważne jest stosowanie preparatów z filtrami UV (z wysokim faktorem). • bruzdy ruchome - występują tylko na stopach i dłoniach. Nie zależą one od stanu skóry tylko od podłoża (w dużym stopniu są uzależnione od wytrzymałości tkanki podskórnej). Wpływają na charakterystyczny wygląd każdego człowieka i nie można ich zmienić. Zmarszczki te tworzą się na nowo u osób otyłych (ze względu na przyrost tłuszczu).Podział zmarszczek ze względu na miejsce występowania

Biorąc pod uwagę miejsce występowania możemy wyróżnić następujące rodzaje zmarszczek

I. zmarszczki na czole - czoło jest szczególnie podatne na powstanie zmarszczek mimicznych, na czole obserwuje się dwa typy zmarszczek:
* zmarszczki poziome - powstają w części górnej czoła,powstają nawet w młodym wieku pod wpływem silnie działającego mięśnia czołowego, który odpowiada za unoszenie brwi. Zmarszczki powstają pod wpływem marszczenia czoła ze zmartwienia, intensywnego myślenia, zaskoczenia, a nie od uśmiechu jak "kurze łapki" (czyli mówią nam raczej o negatywnym nastawieniu do życia). Duży wpływ ma tutaj także dziedziczenie. Sposób na tego typu zmarszczki to botoks, a w ostateczności lifting.
* zmarszczki pionowe ("lwia bruzda") - są to najczęściej 2 lub 3 pionowe zmarszczki, które pojawiają się między brwiami (czasami sięgają aż do nasady nosa) - zmarszczki gniewu;
* w okolicy skroni - zmarszczki rozchodzące się od zewnętrznego kącika oka (kurze łapki);

II. zmarszczki w okolicy oczu - skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i cienka. Rodzaje zmarszczek w okolicy oczu:
* kurze łapki - zmarszczki rozchodzące się promieniście od zewnątrz oka, pojawiają się w kącikach oczu. Ich powstawaniu sprzyja delikatna skóra i mięsień okrężny oka, który kurczy się podczas uśmiechu czy mrużenia oczu (np. na słońcu lub przez krótkowidzów);
* zmarszczki pod oczami - są efektem nie tylko starzenia ale także przesuszenia skóry, w tej okolicy nie ma gruczołów potowych i łojowych.
* opadające powieki (zwiotczenie powiek) - jest spowodowane zmniejszeniem napięcia mięśnia okrężnego oka, który jest mięśniem słabym i leży płytko pod skórą;

usta z bliska
III. zmarszczki w okolicy ust - w okolicy ust wyróżnia się trzy typy zmarszczek:
* zmarszczki palacza (kod kreskowy) - krótkie zmarszczki zaczynające się od brzegu wargi górnej lub dolnej, ujawniają się głównie w ułożeniu ust w tzw "dziubek", podczas picia przez słomkę i zaciągani się dymem papierosowym. Występują najczęściej po 45 roku życia. Zmarszczki są ponadto powodowane przez poruszanie ust (podczas jedzenia, mówienia), starzenie się oraz braki w uzębieniu.
* "małpi pyszczek" (bruzdy przynosowe) - bruzdy ciągnące się od skrzydełek nosa ku dołowi (do kącików ust), łączące się z załamaniami skóry przebiegającymi wzdłuż policzków, pojawiają się około 40 roku życia, pogłębiają się na skutek obniżania (opadania) skóry policzków;
* "zmarszczki marionetki "(zmarszczki smutku)- przebiegają od kącików ust ku dołowi;

IV. zmarszczki na szyi - na szyi mogą powstawać dwa typy zmarszczek:
* "naszyjnik wenus" - zmarszczki w postaci poziomych załamań "bruzd". Zmarszczki tego typu są w pewnym sensie związane z budową szyi, ponadto niektóre osoby mają większą skłonność do powstawania tego typu zmarszczek. Wpływ na ich powstawanie ma nie tylko starzenie ale m.in. nieprawidłowe ułożenie głowy i szyi podczas snu, garbienie się i stałe pochylenie głowy do przodu, czytanie z opuszczoną głową, podpieranie się ręką o brodę czy szyję;
* "skóra indyka" - występuje na skutek szybkiej utraty tkanki tłuszczowej pod skórą szyi;

V. zmarszczki na dekolcie - skóra na dekolcie jest podatna na zmarszczki, ponieważ jest bardzo cienka i delikatna, a ponadto zawiera niewiele podściółki tłuszczowej. Wpływa na to również zamiana kolagenu i degradacja elastyny, która następuje wraz z wiekiem.

twarz starszej kobietyCo robić, aby opóźnić pojawienie się zmarszczek

Aby opóźnić powstawanie zmarszczek ważne są następujące elementy:
- picie odpowiedniej ilości wody mineralnej (około 2 l na dzień);
- właściwa dieta;
- prawidłowa pielęgnacja skóry;
- zdrowy sen;Metody spłycania i usuwania zmarszczek

W zależności od rodzaju zmarszczek (miejsca występowania, głębokości, przyczyny powstawania) w celu ich spłycenia wybiera się którąś z poniższych metod:
- peelingi (np. kwasami AHA, retinol, mikrodermabrazja, medyczne);
- wstrzykiwanie substancji wypełniających (np. kwasu hialuronowego);
- botoks (wstrzykiwanie toksyny botulinowej);
- operacje chirurgiczne (np. lifting twarzy i inne);


Jeśli zmarszczki się pojawią to można spróbować je usunąć lub też ... polubić. Możesz też podejść do tego w następujący sposób:


"Lubię zmarszczki. To moje odznaczenie - pokazują, że żyłam"- Shirley MacLaine.


1 komentarz:

 1. Niestety nie są opisane moje zmarszczki. Mam je od urodzenia jednak występują ne pod oczami :C

  OdpowiedzUsuń