Opis strony

Super piękna to blog o tematyce prozdrowotnej. Opisuje bardzo dokładnie problemy z jakimi spotykają się kobiety. Doradzam jak pozbyć się cellulitu? Po co wykonywać peeling? Dowiesz się tutaj czym są i jak powstają zmarszczki. Możesz przeczytać o przyczynach powstawania i metodach usuwania rozstępów. Na blogu znajdziesz informację jak leczyć trądzik różowaty? Powinny zainteresować Cię podstawowe informację dotyczące naszej odporności. Jest też coś dla mężczyzn, niekoniecznie przyjemnego jak temat łysienia. Na koniec polecam coś miłego czyli dlaczego warto się śmiać i dlaczego uśmiech kosztuje mniej od elektryczności a daje więcej światła?

Belka Mega Flavon

Uśmiech. Magia uśmiechu.

"Uśmiech jest jak słońce, które spędza chłód z ludzkich twarzy" Victor Marie Hugo.
Nie przypadkiem dawniej babcie uczyły wnuczęta aby "się uśmiechały", "rozchmurzyły"- najwidoczniej intuicyjnie przeczuwały, że uśmiech wywołuje pozytywne reakcje u innych ludzi. Uśmiech jest wspólnym wyrazem emocji dla ludzi wszystkich kultur, pokazuje nasze szczęście czy rozbawienie. Niestety obecnie uśmiech staje się towarem luksusowym, a wręcz deficytowym. Uśmiechamy się coraz mniej, szczególnie do przypadkowych osób. Może dlatego jeśli zostaniemy obdarzeni uśmiechem to bardziej to doceniamy. Nie pozwólmy jednak, aby uśmiech stał się niemodny, bo przecież jest to miły, przyjemny, a zarazem prosty gest, który może uczynić świat bardziej przyjaznym, milszym. Dla nas to tylko uśmiech, który nic nie kosztuje, dla kogoś jeden uśmiech może sprawić, że dzień stanie się lepszy, piękniejszy. Więc nie czekaj - uśmiechnij się!!!Trochę historii...Pierwsze badania na temat uśmiechu przeprowadził na początku XIX w francuski naukowiec Guillaume Duchenne de Boulogne. Badanie to miało na celu rozróżnienie uśmiechu szczerej, prawdziwej radości od innych typów uśmiechu. W tym celu przebadał głowy ludzi ściętych na gilotynie aby zbadać jak działają mięśnie twarzy. Odkrył on w ten sposób, że do wyrażenia uśmiechu wykorzystywane są dwie grupy mięśni: mięśnie jarzmowe większe i mięśnie okrężne oka.
Mięśnie jarzmowe większe - unoszą kąciki ust, odsłaniają zęby i powiększają policzki. Ruch tych mięśni można świadomie kontrolować- wykorzystujemy je więc prezentując sztuczny lub fałszywy uśmiech (udawanie radości, albo chęć pokazania że jesteśmy przyjaźnie nastawieni lub ulegli).
Mięśnie okrężne oka - zwężają szparę powiekową i powodują charakterystyczne zmarszczki w kącikach oczu tzw. kurze łapki. Mięśnie te działają niezależnie od naszej woli i to właśnie one biorą udział w prawdziwym i szczerym uśmiechu.

Warto więc obserwować linie zmarszczek w okolicy oczu u osoby która posyła uśmiech. W uśmiechu nie wyrażającym prawdziwej radości śmieją się tylko usta (fałszywy uśmiech wyraźniej widać po lewej stronie twarzy, ponieważ część kory mózgowej która specjalizuje się w wyrazach twarzy znajduje się w prawej półkuli i wysyła sygnały do lewej części ciała, w szczerym uśmiechu półkule mózgowe nakazują obydwu stronom ciała działać symetrycznie).

"Uśmiech jest najprawdziwszy, kiedy jednocześnie uśmiechają się oczy"- Jan Twardowski.

Szczery uśmiech powstaje w rejonie mózgu odpowiedzialnym za odruchy nieświadome - oznacza to więc automatyczną reakcję.
Czy uśmiech zawsze oznacza szczęście?

Powszechnie uważa się, że uśmiech świadczy o tym, że jesteśmy szczęśliwi. Dziecko zaczyna się uśmiechać około 5 lub 6 tygodnia życia, natomiast śmiać się w głos około 4 miesiąca życia. Ale poza wyrażaniem radości uśmiech może służyć także innemu celowi tzn. uśmiechem sygnalizujemy drugiej osobie, że jesteśmy nieszkodliwi i chcemy żeby nas zaakceptowała - okazujemy więc w ten sposób uległość.


Dlaczego uśmiech jest zaraźliwy?


Z badań wynika, iż jeśli obdarzysz kogoś uśmiechem to on odwzajemnia się tym samym, nawet jeśli obydwoje uśmiechacie się nieszczerze (sztucznie). Jest to swego rodzaju fenomen - prawo przyczyny i skutku. Dlaczego tak się dzieje? W naszym mózgu istnieje coś takiego jak "neurony lustrzane", które uruchamiają obszar odpowiedzialny za rozpoznawanie twarzy i jej wyrazu oraz wywołują one natychmiastową reakcję odzwierciedlającą. W skrócie: niezależnie czy zadajemy sobie z tego sprawę, czy też nie automatycznie naśladujemy grymasy twarzy, które widzimy. Posyłając więc uśmiech jednej osobie, możemy w krótkim czasie wywołać uśmiech na wielu twarzach (tak na zasadzie podaj dalej). Badania naukowe dowodzą, że im więcej się uśmiechamy tym bardziej pozytywnie reagują na nas inne osoby. Dlatego tak ważne jest aby uśmiech zagościł na stałe w repertuarze naszej mowy ciała.
W związku z tym, iż większość ludzi nie potrafi świadomie odróżnić sztucznego uśmiechu od szczerego, a widząc uśmiech są zadowoleni, to warto po prostu się do nich uśmiechać, bez względu na to czy robimy to szczerze czy nieszczerze.


Pięć podstawowych typów uśmiechu.

uśmiech z zaciśniętymi wargami - zaciśnięte wargi tworzą linię prostą i zasłaniają zęby. Co można wyczytać z tego typu uśmiechu? Taki uśmiech świadczy o tym, iż ktoś nie chce się z Tobą podzielić jakąś tajemnicą lub też osoba chce zataić swoją opinię czy nastawienie. Jest to ulubiony uśmiech kobiet - uśmiechają się tak kiedy nie chcą wyjawić, że kogoś nie lubią. Co ciekawsze inne kobiety odczytują to jako sygnał odrzucenia, natomiast większość mężczyzn jest nieświadomych jego znaczenia. Tego typu uśmiech często można zaobserwować na zdjęciach  biznesmenów w czasopismach (można to odczytać następująco, że osoba zna sekret jak osiągnąć sukces, ale nie podzieli się nim).

wykrzywiony uśmiech - w tego typu uśmiechu po obu stronach twarzy malują się przeciwne emocje. Po jednej stronie rodzaj uśmiechu (np. prawa półkula unosi lewą brew, lewe mięśnie jarzmowe i mięśnie policzka - tworzą uśmiech), po drugiej zaś widoczny jest grymas gniewu (tzn. lewa półkula ciągnie po prawej stronie te same mięśnie w dół). Tego typu uśmiech można wykonać tylko z rozmysłem i świadczy on o sarkazmie. Wykrzywiony uśmiech jest typowy dla ludzi Zachodu.

uśmiech z opuszczoną szczęką - jak wygląda? Spójrzcie na Jokera z Batmana - to jego ulubiony uśmiech. W tego typu uśmiechu opuszczona dolna szczęka sprawia wrażenie jakby osoba się śmiała albo była mocno rozbawiona. W jakim celu stosuje się ten rodzaj uśmiechu? Głównie po to aby uzyskać uznanie i poklask widowni, albo też zdobyć więcej głosów w wyborach.

uśmiech połączony z ukradkowym spojrzeniem - dodaje nam tajemniczości, młodości i wesołości. Jak wygląda? Pochylona i lekko odwrócona głowa, towarzyszy temu podniesienie wzroku i powściągliwy uśmiech. W taki sposób uśmiechała się księżna Diana (inne kobiety chciały być takie jak ona). Ten nieśmiały uśmiech stosują najczęściej kobiety, a co ważniejsze mężczyźni bardzo lubią ten rodzaj uśmiechu. Wzbudza on w nich ojcowskie uczucia oraz pragnienie opiekowania się i ochraniania kobiety. Jest to rodzaj zalotnego uśmiechu (stosuje się go podczas flirtowania), który mężczyźni odbierają jako uwodzicielski i dość silnie prowokujący.

uśmiech George'a W. Buscha - ten prezydent ciągle ma na twarzy uśmiech (jest on Teksańczykiem, a oni uśmiechają się częściej niż reszta Amerykanów). W Teksasie jeśli człowiek się nie uśmiecha może zostać zapytany o to czy jest na coś zły.

Jeśli chcesz, żeby wszyscy zastanawiali się co kombinujesz - to uśmiechaj się bez przerwy!


Kobiety a uśmiech.

Z badań przeprowadzonych przez Marvina Hechta i Marianne La France z Uniwersytetu Bostońskiego wynika, iż  kobiety uśmiechają się znacznie częściej niż mężczyźni zarówno w sytuacjach towarzyskich jak i zawodowych. W kontakcie z poważnymi mężczyznami może to sprawiać wrażenie, że kobiety są słabe i mało stanowcze. Częstsze uśmiechanie się prawdopodobnie jest zaprogramowane w kobiecym mózgu. Z przeprowadzonych badań wynika, że do ósmego tygodnia życia dziewczynki uśmiechają się znacznie częściej od chłopców - sugeruje to, iż częstsze uśmiechanie się przez kobiety jest odruchem wrodzonym, a nie wyuczonym. Ponadto uśmiech pasuje do ewolucyjnej roli kobiety jako osoby pielęgnującej i wychowującej dzieci oraz rozjemczyni. Oczywiście nie oznacza to, iż kobieta nie może być równie zdecydowana i stanowcza jak mężczyzna, ale właśnie dużo ilość uśmiechów może sprawiać takie wrażenie.
Z przeprowadzonych eksperymentów wynika, że kobiety o smutnych minach były uważane za dużo mniej atrakcyjne niż kobiety uśmiechnięte. Brak uśmiechu u kobiet uznano za oznakę nieszczęścia, natomiast u mężczyzn za oznakę dominacji. Z tego wynika, iż w kontaktach zawodowych kobiety powinny się uśmiechać się mniej lub odzwierciedlać ilość uśmiechów jakie otrzymują od mężczyzn. Natomiast jeśli mężczyźni chcą być bardziej przekonujący dla kobiet powinni się częściej uśmiechać zarówno w kontaktach zawodowych jak i towarzyskich.Przeciwieństwem uśmiechu (unoszenia kącików ust) jest opuszczanie kącików ust co skutkuje kwaśną miną. Taki wyraz twarzy mają ludzie przybici, smutni, spięci. Jeśli więc, ktoś pielęgnuje na co dzień negatywne emocje (tak przez lata) to kąciki ust na stałe pozostaną opuszczone i powstaną u niego tzw. zmarszczki marionetki. Z badań wynika, że unikamy ludzi z takim wyrazem twarzy ( w miejscach publicznych stajemy jak najdalej od nich i staramy się nie utrzymywać z nimi kontaktu wzrokowego). Jeśli nie chcecie tak wyglądać na starość to polecam częste ćwiczenie uśmiechania się!

Pamiętajcie, uśmiech nic nie kosztuje, a daje bardzo wiele i wraca z podwójną siłą. Nie pozwólmy więc aby ta umiejętność dawania radości sobie i innym odeszła w niepamięć.
"Uśmiech kosztuje mniej od elektryczności i daje więcej światła"- Archibald Joseph Cronin.

Źródło: Mowa ciała- A. i B. Pease.

2 komentarze:

  1. Świetny wpis.
    Co do uśmiechu, dla ludzi, którzy tego nie potrafią - można się nauczyć, można też później nauczyć się uśmiechać autentycznie.
    podpisano człowiek, którego nazywano "człowiek, który się nie uśmiecha" ;]

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja mam wrażenie że mój wyraz braku uśmiechu wygląda jak "bez kija nie podchodź" bardziej zła niż smutna chyba, ale CHYBA! :)

    OdpowiedzUsuń