Opis strony

Super piękna to blog o tematyce prozdrowotnej. Opisuje bardzo dokładnie problemy z jakimi spotykają się kobiety. Doradzam jak pozbyć się cellulitu? Po co wykonywać peeling? Dowiesz się tutaj czym są i jak powstają zmarszczki. Możesz przeczytać o przyczynach powstawania i metodach usuwania rozstępów. Na blogu znajdziesz informację jak leczyć trądzik różowaty? Powinny zainteresować Cię podstawowe informację dotyczące naszej odporności. Jest też coś dla mężczyzn, niekoniecznie przyjemnego jak temat łysienia. Na koniec polecam coś miłego czyli dlaczego warto się śmiać i dlaczego uśmiech kosztuje mniej od elektryczności a daje więcej światła?

Belka Mega Flavon

Jak opóźnić powstawanie zmarszczek? Co robić aby zmarszczki się nie pogłębiały?

fot. mahmoud 99725
Zmarszczki są zmorą każdej kobiety. Pewnie nie jedna z Was zadaje sobie pytanie: Czy jest jakaś metoda, która pozwala uniknąć zmarszczek? Odpowiedź jest jedna: nie ma takiej metody. Zmarszczki wcześniej czy później (lepiej później) się pojawią, ponieważ jest to nierozerwalnie związane z procesami starzenia jakie zachodzą w naszym organizmie. Trudno jest walczyć ze zmarszczkami, które już są (już się pojawiły), dlatego warto korzystać ze skutecznych sposobów, które pozwalają znacznie opóźnić ich powstanie.

Przyczyny powstawania zmarszczek:

- zwiotczenie skóry i mięśni spowodowane wiekiem i postępującym procesem starzenia się organizmu;


Na powstawanie zmarszczek poza upływającym czasem mają wpływ zarówno czynniki wewnątrzpochodne (na które nie mamy wpływu np. genetyka, choroby) jak i zewnętrzne (na te czynniki w pewnym stopniu możemy wpłynąć np. rozsądne przebywanie na słońcu i stosowanie preparatów z filtrem, właściwe odżywianie).


Czynniki przyspieszające powstawanie zmarszczek:

- promieniowanie UVA i UVB (opalanie na słońcu i w solarium);
- palenie papierosów;
- niewłaściwa pielęgnacja skóry ;
- zaburzenia hormonalne - spadek poziomu hormonów;
- czynniki genetyczne;
- złe odżywianie;
- dieta uboga w antyoksydanty - wolne rodniki, toksyny, enzymy niszczą kolagen;
- stresujący tryb życia;
- długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych miejscach (wysusza skórę);
- zbyt ekspresyjna mimika (np. bardzo częste uśmiechanie i śmianie się)



Jak styl życia wpływa na powstawanie zmarszczek?

Na wcześniejsze powstawanie zmarszczek duży wpływ ma nasz tryb życia np. niewłaściwa dieta, przesadne uprawianie sportu, wadliwy styl życia powodują wcześniejsze pojawienie się zmarszczek mimicznych (na czole, bruzd wokół ust czy kurzych łapek). Zbyt częste układanie ust w tzw. dziubek, palenie papierosów, czy też podpieranie podbródka powoduje powstawanie i pogłębianie się fałdów w okolicy ust i policzków. Wyrażanie niezbyt pozytywnych emocji tj. gniew (ściąganie brwi) czy zamartwiania się i ciągłe intensywne myślenie (marszczenie czoła) nawet na najgładszym czole wyrzeźbi głębokie bruzdy. Mrużenie oczu, tarcie powiek i niestety częste uśmiechanie się powodują powstanie zmarszczek w okolicy oczu (kurzych łapek). Z jednej strony uśmiech powoduje, że jesteśmy piękniejsze, dodaje nam uroku, a z drugiej strony zostawia nam pamiątkę w postaci zmarszczek - może po to, żeby wywołać u nas uśmiech i miłe wspomnienia za kilkanaście lat.

Kolejnymi przyczynami powstania głębokich bruzd mogą być nierozsądna kuracja odchudzająca oraz uprawianie sportu wyczynowego, który zmusza do ogromnego wysiłku, a co za tym idzie różnych grymasów na twarzy.
Bardzo istotną przyczyną przedwczesnego powstawania głębokich zmarszczek są przewlekłe choroby którym towarzyszy silny i długotrwały ból (choroby pozostawiają na twarzy piętno bólu i cierpienia).

Zmiany zachodzące w skórze wraz z wiekiem.


- skóra traci są elastyczność i sprężystość - wraz z upływem czasu włókna kolagenowe i elastyna słabną i ulegają degradacji;
- spadek aktywności gruczołów łojowych i potowych;
- obniżona możliwość zatrzymywania wody w naskórku (z wiekiem ubywa w skórze kwasu hialuronowego, co powoduje że skóra łatwo się odwadnia);
- zmiany w melanocytach - skóra traci swój jednolity koloryt (pojawiają się przebarwienia, rzadziej odbarwienia), skóra staje się bardziej przeźroczysta;
- obniżona aktywność fibroblastów odpowiedzialnych za wytwarzanie kwasu hialuronowego,
- osłabienie mięśni podtrzymujących owal twarzy  (opadające powieki, opadające policzki - chomiczki);



Zasady zachowania gładkiej i młodej skóry na dłużej:

- unikaj słońca (a jeśli już na nim przebywasz to stosuj preparaty z filtrem ochronnym, zimą przy mocnym słońcu również należy używać kremów z filtrami tylko o niższym faktorze);
- rzuć palenie;
- ogranicz picie alkoholu;
- zdrowo się odżywiaj;
- zamiast słodyczy postaw na zdrowe przekąski np. migdały, orzechy włoskie;
- ogranicz ilość stresów;
- dbaj o nawilżenie skóry od zewnątrz ale także od wewnątrz;
- wysypiaj się (zdrowy, spokojny sen);
- śpij na plecach (zapobiega powstawaniu zmarszczek sennych);
- uprawiaj sport szczególnie na świeżym powietrzu;
- używaj okularów przeciwsłonecznych (a jeśli masz wadę wzroku to korekcyjnych) - nie mruż oczu;

Co robić aby opóźnić powstawanie zmarszczek:
- z jednej strony stymulacja skóry do produkcji kolagenu;
- z drugiej ochrona przed czynnikami przyspieszającymi starzenie (promieniowanie UV, stres, używki);

Jaką dietę należy stosować aby opóźnić powstawanie zmarszczek.


Połączenie diety z właściwą pielęgnacją może opóźnić powstawanie zmarszczek.
Należy pić dużo wody (najlepiej niegazowanej) około 2 l dziennie - zapewnia to właściwy poziom nawodnienia skóry, zapobiega odwodnieniu skóry i pojawianiu się nawet w młodym wieku zmarszczek liniowych.
Wraz z pożywieniem należy dostarczać organizmowi właściwą ilość pełnowartościowych białek.
Dieta taka powinna być bogata w mikroelementy (witaminy i minerały), a także antyoksydanty, które zneutralizują wolne rodniki (wolne rodniki niszczą włókna białkowe - kolagen i elastynę w skórze). Dla dobrego stanu skóry ważne są głównie witaminy z grupy B, witamina A, C, E, składniki mineralne głównie: krzem (skrzyp, pokrzywa, skórka owoców np. jabłka), cynk, selen siarka oraz NNKT ( niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe np. olej z rekina, olej z wiesiołka, łosoś).

Właściwa pielęgnacja


Oczyszczanie skóry
Stosujemy mleczka i preparaty zmywające dostosowane do typu cery. Należy pamiętać o dokładnym demakijażu wieczorem (nawet jeśli czujecie się bardzo zmęczone) - wtedy skóra może odpocząć, zregenerować się - jednym słowem normalnie oddychać:-). Rano prze zrobieniem makijażu również należy oczyścić skórę z nadmiaru sebum, zanieczyszczeń i martwych komórek naskórka.

Kremy
Po dokładnym oczyszczeniu skóry wieczorem nakładamy krem na noc. Kremy te zawierają głównie składniki odżywcze, regenerujące, zatrzymujące wilgoć. Należy pamiętać także, aby zawsze nakładać odpowiedni dla typu cery krem przed nałożeniem podkładu (wykonywaniem makijażu). Nie zapominajcie także o kremach pod oczy (zarówno na dzień jak i na noc).

Peeling
Jest bardzo ważnym elementem dbania o gładką skórę. Peeling usuwa martwe komórki naskórka, wyrównuje i wygładza skórę, poprawia wchłanianie kosmetyków (zwiększa przenikanie substancji aktywnych wgłąb skóry). Jeśli jesteście posiadaczkami cery suchej to peeling należy wykonać raz w tygodniu - max 2 (enzymatyczny lub drobnoziarnisty z syntetycznymi kuleczkami (np. jojoba) - są delikatne nie podrażniają skóry), jeśli macie cerę tłustą to dwa razy (w tym przypadku warto skorzystać z peelingów drobno- i gruboziarnistych).

Maseczka
Dwa razy w tygodniu warto wykonać maseczkę. Oczywiście nie zastąpi ona kremu, ale razem z nim stanowi dość dobrą barierę skutecznie powstrzymującą działanie  upływającego czasu. Maseczki zawierają więcej składników aktywnych niż kremy (pobudzają krążenie, uelastyczniają skórę, ujędrniają, wygładzają, napinają skórę) - świetnie sprawdzają się przed wielkim wyjściem.

Serum
Kosmetyk o dość silnym działaniu. Składniki aktywne zawarte w serum są silnie skoncentrowane. Serum stosuje się najczęściej 1 do 2 razy dziennie przez około miesiąc (nie stosuje się go codziennie przez cały rok) - jest to rodzaj kuracji dla skóry. Serum przynosi dosyć szybkie efekty, a co najważniejsze działa jeszcze dość długo w skórze już po zakończeniu kuracji. Tego typu kuracje warto wykonać szczególnie wiosną i jesienią, a także po ciężkiej chorobie czy długotrwałym stresie (kiedy skóra potrzebuje zastrzyku energii, bo straciła swój jednolity koloryt, elastyczność, albo zmarszczki są coraz bardziej widoczne). Serum stosujemy na oczyszczoną skórę, czekamy kilka minut aż się wchłonie, a następnie nakładamy na skórę krem.

Warto również stosować masaż (można go wykonać samodzielnie) i spróbować gimnastyki mięśni twarzy (zapobiega wiotczeniu, modeluje twarz, ćwiczenia nie pozwalają także na utrwalanie się zmarszczek).



Jakie kosmetyki należy stosować aby opóźnić pojawienie się zmarszczek.

- preparaty z filtrem ochronnym (należy używać kremów z wysokim filtrem - zwłaszcza twarz, szyja, ręce);

- kremy nawilżające (oczywiście dobrane do naszego typu cery) stosujemy przez cały rok;

- kremy bogate w składniki aktywne o działaniu przeciwzmarszczkowym (np. w kolagen, peptydy, cytokiny, folacyna, kinetyna i inne) świetnie sprawdzają się jako preparat zapobiegające powstawaniu zmarszczek oraz w momencie kiedy pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne - preparaty opóźniają utrwalenie się tego typu zmarszczek. Jeśli posiadamy już mocno widoczne zmarszczki to tego typu preparaty ich nie usuną - oczywiście będą zapobiegać przed pojawieniem się nowych. Do istniejących zmarszczek skuteczniejsze są preparaty z retinolem i kwasami AHA.

- kremy z retinolem (wit. A) - szczególnie na noc. Tego rodzaju preparaty regenerują skórę. Krem z retinolem jest skuteczny w zapobieganiu zmarszczek, w przypadku zmarszczek głębokich może je spłycić, ale nie całkowicie usunąć;

- kosmetyki z kwasami AHA złuszczają i spłycają zmarszczki, zapobiegają powstawaniu nowych (pobudzają skórę do regeneracji i odnowy);

- antyoksydanty - wolne rodniki atakują skórę i niszczą kolagen, co powoduje powstawanie zmarszczek. Takie składniki jak zielona herbata, witaminy C i E, koenzym Q 10 i składniki roślinne bogate we flawonoidy (neutralizują wolne rodniki, dlatego są częstym składnikiem preparatów przeciwzmarszczkowych). Ważne aby antyoksydanty stosować zarówna na zewnątrz (w kosmetykach) jak i od wewnątrz (dieta, naturalne suplementy diety).

- kremy pod oczy - ich stosowanie jest niezwykle ważne, gdyż skóra w okolicy oczu jest bardzo delikatna i cienka, a w związku z tym jest bardziej podatna na powstawanie zmarszczek i szybciej się starzeje. Ważne jest także noszenie okularów przeciwsłonecznych.

- kremy ochronne - zimą należy zabezpieczać skórę przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi (np. mróz, wiatr). Należy więc zawsze pamiętać o kremach ochronnych - są trochę cięższe niż kremy nawilżające, które stosujemy na co dzień (przy dużym mrozie i wietrze ja stosuję preparat lipobase).

- kremy z fitohormonami - polecane są dla kobiet w okresie menopauzy. Kuracja taka powinna trwać kilka miesięcy, najlepiej jeśli stosuje się całą serię kosmetyków z fitohormonami (poprawiają elastyczność skóry, spłycają zmarszczki, chronią kolagen przed degradacją enzymatyczną, stymulują odnowę komórek naskórka, poprawiają jego odporność na czynniki zewnętrzne);

Warto także wykonać w gabinecie mikrodermabrazję, peeling kwasami, mezoterapię. Ale o tych metodach dokładniej napiszę napiszę w poście: Metody spłycania i usuwania zmarszczek.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz