Opis strony

Super piękna to blog o tematyce prozdrowotnej. Opisuje bardzo dokładnie problemy z jakimi spotykają się kobiety. Doradzam jak pozbyć się cellulitu? Po co wykonywać peeling? Dowiesz się tutaj czym są i jak powstają zmarszczki. Możesz przeczytać o przyczynach powstawania i metodach usuwania rozstępów. Na blogu znajdziesz informację jak leczyć trądzik różowaty? Powinny zainteresować Cię podstawowe informację dotyczące naszej odporności. Jest też coś dla mężczyzn, niekoniecznie przyjemnego jak temat łysienia. Na koniec polecam coś miłego czyli dlaczego warto się śmiać i dlaczego uśmiech kosztuje mniej od elektryczności a daje więcej światła?

Belka Mega Flavon

Kwas hialuronowy - czym jest?

Dziś słów kilka o popularnym od kilku lat kwasie hialuronowym. Wykorzystywany jest zarówno w kosmetologii, medycynie estetycznej i medycynie tradycyjnej, a także przez producentów kosmetyków. Czym jest?

Kwas hialuronowy

Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa "hialos" czyli szkło, gdyż substancja ta jest cieczą o szklistej i przeźroczystej barwie.

Kwas hialuronowy (HA) został odkryty w 1934 roku przez Karla Meyera i Johna Palmersa w ciałku szklistym oka bydlęcego. Po raz pierwszy w celach leczniczych został wykorzystany w latach 70-tych XX w. w okulistyce podczas operacji siatkówki. Natomiast w dermatologii estetycznej pierwszy raz został użyty w 1992 roku. W 1996 roku stworzono syntetyczny kwas hialuronowy, który jest doskonale tolerowany przez skórę, to pozwoliło na tak szerokie zastosowanie tego polisacharydu. W kosmetologii stosowany jest do niwelowania oznak starzenia się skóry oraz do korygowania kształtów ciała (wypełniacz, implanty).


Kwas hialuronowy - budowa


Kwas ten jest gikozaminoglikanem (GAG), jego cząsteczka zbudowana jest z powtarzających się jednostek dwucukrowych, czyli kwasu D- glukuronowego i N-acetylo-D-glukozaminy połączonych wiązaniami glikozydowymi. Jego masa cząsteczkowa jest duża- wynosi od 500- 4000 kDa.
Ze względu na masę cząsteczkową wyróżnia się dwa rodzaje kwasu:
- wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy (HMWH) - duża masa cząsteczkowa-. Ten rodzaj jest obecny w organizmie człowieka w warunkach fizjologicznych;
- niskocząsteczkowy kwas hialuronowy (LMWH)- niska masa cząsteczkowa. Powstaje w wyniku degradacji HMWH. Do takiej degradacji może dojść w wyniku: zapalenia, uszkodzenia tkanek przez wolne rodniki i RFT(reaktywne formy tlenu) lub enzymy (hialuronidazy), a także na skutek procesów nowotworowych.

Każdego dnia dochodzi do degradacji i syntezy około 1/3 HA zawartego w ustroju. Okres półtrwania kwasu hialuronowego jest zależny od miejsca w którym jest on zlokalizowany np. w krwi jest to 2-5 min, w skórze 12 godzin, w chrząstce 1 - 3 tygodnie, a w ciałku szklistym oka ponad 2 miesiące.

Gdzie powstaje kwas hialuronowy?


Kwas hialuronowy jest syntezowany w błonie komórkowej licznych komórek.
Komórki mające zdolność do syntezy kwasu hialuronowego to:
- fibroblasty;
- komórki śródbłonka;
- komórki mięśni gładkich;
- oocyty;
- synowium;

Katabolizm (rozkład) HA może być zarówno enzymatyczny (głównie przy udziale hialuronidazy- z gr. hydrolaz) jak i nieenzymatyczny tzn. spowodowany  wpływem pH, temperaturą lub działaniem wolnych rodników i/lub RFT (reaktywnych form tlenu). Rozkład zaczyna się w miejscu jego biosyntezy i/lub pierwotnego występowania w tkance. Natomiast pozostała część jest degradowana w wątrobie, węzłach chłonnych czy nerkach.

Kwas hialuronowy - właściwości


Kwas hialuronowy wykazuje zdolność łączenia się z białkami macierzy pozakomórkowej np. białkami o charakterze włóknistym tj. kolagen czy elastyna, pełni więc rolę w tworzeniu i stabilizowaniu macierzy pozakomórkowej.
Jedną z najistotniejszych cech kwasu jest zdolność do wiązania naprawdę dużych ilości cząsteczek wody (jedna cząsteczka HA wiąże do 250 cząsteczek wody - tym samym zwiększając swoją objętość nawet 1000 razy).
Kwas hialuronowy posiada cech zarówno cieczy (np. lepkość) jak i ciał stałych (np. elastyczność). Jego istotną cechą są właściwości reologiczne (czyli interakcje zachodzące pomiędzy związkiem, a siłami które na niego oddziałują) do których zaliczamy: lepkość, pseudoelastyczność (cecha ta pozwala w dermatologii estetycznej na wykonanie iniekcji igłą o stosunkowo małej średnicy), elastyczność (czyli zdolność do przywrócenia pierwotnego kształtu po zadziałaniu sił odkształcających), dyspersyjność (to zdolność substancji do przylegania do środowiska w którym się znajduje) i kohezyjność (zdolność substancji do przylegania samej do siebie) .

Kwas hialuronowy, a dokładniej pierwsze produkty - wypełniacze pozyskiwane były w latach 80 - tych z grzebieni kogucich (preparat Hyalan - z 5 kg grzebieni uzyskuje się 5-8 g HA). Obecnie zaś kwas hialuronowy pozyskiwany jest metodą biochemiczną poprzez biofermentację bakterii Streptococcus equi (paciorkowiec zołzowy) - oczywiście kwas jest oczyszczany zgodnie z obowiązującymi na świecie normami. W kolejnych postach opiszę jaka jest rola kwasu hialuronowego w organizmie, a także zastosowanie w kosmetykach, suplementach diety oraz w medycynie estetycznej czyli kwas hialuronowy - zastosowanie w kosmetyce i kosmetologii.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz