Opis strony

Super piękna to blog o tematyce prozdrowotnej. Opisuje bardzo dokładnie problemy z jakimi spotykają się kobiety. Doradzam jak pozbyć się cellulitu? Po co wykonywać peeling? Dowiesz się tutaj czym są i jak powstają zmarszczki. Możesz przeczytać o przyczynach powstawania i metodach usuwania rozstępów. Na blogu znajdziesz informację jak leczyć trądzik różowaty? Powinny zainteresować Cię podstawowe informację dotyczące naszej odporności. Jest też coś dla mężczyzn, niekoniecznie przyjemnego jak temat łysienia. Na koniec polecam coś miłego czyli dlaczego warto się śmiać i dlaczego uśmiech kosztuje mniej od elektryczności a daje więcej światła?

Belka Mega Flavon

Depilacja - co należy o niej wiedzieć? Jak wybrać najlepszą metodę depilacji dla siebie?


fot. mahmoud99725
Lato! Napiszę więc  kilka słów o tym co dla nas Pań ważne gdy słońce nas rozpieszcza, tzn. piękne gładkie ciało. Kiedyś (tzn. jeszcze kilkanaście lat temu) kobiety z owłosionymi nogami, czy też owłosieniem pod pachami nie budziły zdziwienia. Było to wręcz takie normalne, naturalne. Obecnie jest wprost przeciwnie - widok kobiety nie wydepilowanej budzi wręcz dezaprobatę otoczenia.Panuje powszechny pogląd, że kobieta powinna być gładka (cóż takie mamy trendy). Oczywiście nie mnie to oceniać, bo uważam że jest to indywidualna sprawa każdej kobiety. Moim celem jest tylko przybliżenie tematu, opisanie różnych metod usuwania owłosienia, przedstawienia ich wad i zalet, a także zwrócenie uwagi na przeciwwskazania do poszczególnych metod (pamiętajmy - nie każda metoda jest odpowiednia dla każdej z nas).

Czym jest depilacja?


Ogólnie pojęcie depilacja to ogół metod mających na celu usunięcie zbędnego owłosienia. Wprowadzenie metod trwałego usuwania owłosienia, skutkuje tym, iż obecnie mamy podział na: depilację i epilację.
Depilacja - jest zabiegiem, który polega na usuwaniu różnymi metodami zbędnego owłosienia. Polega na pozbyciu się górnej części włosa (czasami z cebulką). Włosy po depilacji regularnie odrastają (metoda nietrwała). Do tego typu metod zaliczamy: golenie maszynką, depilatory, usuwanie włosów przy użyciu pęsety, depilacja chemiczna, rozjaśnianie, nitkowanie, wosk i pasta cukrowa, depilacja laserowa (długo trwały spory do której grupy ją zaliczyć, jednak badania udowodniły, że włosy po zabiegu laserowym odrastają po kilku latach więc tym samym przyjęło się uważać ją za metodę pozbycia się owłosienia na pewien czas, a więc za formę depilacji - mnie uczono inaczej ale trzeba pogodzić się z rozwojem nauki).


Epilacja - jest zabiegiem, który ma na celu zniszczenie włosów wraz z mieszkiem włosowym. Jest to trwałe usuwanie owłosienia. Rodzaje epilacji: elektroepilacja (elektroliza, termoliza, blend, mikroliza), ultradźwięki i enzymy.

Depilować czy nie depilować?


Każda z nas chce być atrakcyjna, wszelkimi sposobami dążymy do posiadania pięknej i GŁADKIEJ skóry. W obecnym czasie dla większości z nas depilacja stała się czymś tak naturalnym jak codzienna higiena ciała czy jamy ustnej, lub też dbałość o fryzurę.

Oczywiście u kobiet występuje różna intensywność owłosienia. W dużej mierze na kolor, grubość i intensywność owłosienia wpływają takie czynniki jak karnacja, ale też poziom męskiego hormonu - testosteronu w naszym organizmie (na pocieszenie każda z nas go posiada). Naturalne blondynki są w bardziej komfortowej sytuacji (wiadomo włosy delikatniejsze, jaśniejsze, mniej widoczne), natomiast brunetki w tej kwestii są trochę bardziej poszkodowane(u nich włoski są bardziej widoczne -ciemniejsze, gęstsze i rosną szybciej). Wracając do wpływu hormonów - hirsutyzm - to nadmierne występowanie u kobiet (dzieci) owłosienia typu męskiego, spowodowane zbyt dużą ilością hormonów androgenowych lub też nadmierną wrażliwością na ich normalny poziom. Może być spowodowany zaburzeniami endokrynologicznymi, lekami androgennymi lub też jest idiopatyczny. Zaburzenia hormonalne mogą być wywołane przez choroby np. nadnerczy, jajników (najczęstsza to zespół policystycznych jajników), przysadki, podwzgórza.
Innym problemem w którym występuje nadmierne owłosienie dotyczące całej skóry lub tylko jego pewnych części jest hipertrychoza. Jest to zaburzenie niezależne od poziomu androgenów. Jest to często problem rodzinny (zarówno kobiet jak i mężczyzn), bez stwierdzenia jakichkolwiek zaburzeń hormonalnych.
Do zabiegów na ciało (lub twarz), które należy wyeliminować przed depilacją (czyli danego dnia lub dzień przed) należy wykonanie peelingu złuszczającego - po takim zabiegu skóra jest delikatniejsza i może dojść do silnego jej podrażnienia.
Przy wyborze metody depilacji bierze się pod uwagę czy depilujemy ciało czy twarz, oczywiście bierzemy pod uwagę także cenę, skuteczność, czy też bolesność.
WAŻNE! - jeśli posiadamy włos/-y które wyrastają ze znamion lub brodawek, NIE WOLNO nam ich wyrywać, ani poddawać tego miejsca depilacji - można je jedynie przyciąć nożyczkami.

Jak często wykonywać depilację?


To zależy przede wszystkim od metody jaką wybierzemy, od właściwości osobniczych (szybkości odrastania włosów), a także stosowania po zabiegach preparatów opóźniających odrost włosów.


Depilacja - metody depilacji


Obecnie do dyspozycji mamy wiele metod depilacji. Możemy je podzielić biorąc pod uwagę różne kryteria np. trwałość efektu (od 2 - 3 dni do kilku lat), bolesność, cenę, łatwość wykonania (czy możemy wykonać w domu czy jedynie w gabinecie kosmetycznym, przeciwwskazania (pajączki, alergie, ciąża itp).
Metody nietrwałe - w zależności od wybranej metody efekt gładkiej skóry utrzymuje się od dwóch dni do nawet kilku tygodni. Do metod tych zalicza się: golenie maszynką, depilator, depilacja chemiczna (kremy, pianki), zimny wosk (paski do depilacji), depilacja ciepłym woskiem, depilacja pastą cukrową. Do depilacji małych powierzchni szczególnie pojedynczych włosów na twarzy (albo poprawek po innych metodach depilacji) używa się zazwyczaj pęsety, rozjaśniania, a od niedawna metody takiej jak nitkowanie.

Depilacja maszynką (golenie)


Jest chyba najbardziej rozpowszechnioną metodą usuwania owłosienia - można powiedzieć sposób naj... (zalety)- najtańszy, najszybszy, najłatwiejszy w wykonaniu, a ponadto zupełnie bezbolesny. Wszystko pięknie, ale... jeden duży minus – włosy odrastają już po 2-3 dniach, i w dodatku włosy wydają się odrastać twardsze, grubsze i silniejsze. Golenie usuwa włosy na poziomie skóry. Metoda dobra jeśli nie ma czasu na wykonanie innej metody lub dla pań z delikatnym, jasnym owłosieniem u których po 3 dniach pojawia się meszek i golenie można powtarzać rzadziej. Po zastosowaniu tej metody może wystąpić również podrażnienie skóry. Należy pamiętać o stosowaniu odpowiednich pianek lub kremów do golenia (nie na sucho), golenie wykonujemy zawsze pod włos, a po wykonaniu nie zapominajmy o zastosowaniu balsamu lub żelu o właściwościach nawilżających i łagodzących. Dobrym rozwiązaniem jest wykonywanie zabiegu podczas kąpieli kiedy włoski są bardziej miękkie. Wady: musi być często powtarzane, daje szczeciniasty i nieprzyjemny odrost włosa, przy ciemnych grubych włosach mogą być widoczne tzw. "cienie włosa" poniżej miejsca zgolenia.

Czy też tak macie depilując nogi maszynką?Depilator - depilacja depilatorem


Depilatory to urządzenia wyposażone w system gumek, pęset lub też wirujących dysków, które usuwają włoski wraz z cebulkami. Plus - raz zakupiony depilator posłuży nam dość długi czas (ceny depilatorów wahają się od około 70 zł do nawet powyżej 1000 zł), włosy odrastają po około 2-3 tygodniach (skuteczniejsza niż golenie czy metody chemiczne). Minusy - ból (nie każda z nas przyzwyczai się do bólu podczas tej metody depilacji), mimo iż producenci ścigają się w zastosowaniach  różnego typu nakładek (masujących czy chłodzących). Kolejny argument na nie - podczas tego zabiegu nie wszystkie włosy zostają usunięte z cebulkami, część się urywa (wyrwana tylko górna część i przy odrastaniu może dochodzić do ich wrastania pod skórę (wtedy pojawiają się zaczerwienione krostki i tworzą się stany zapalne). Przeciwwskazania - nadwrażliwość na ból, problem  z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi czy żylakami.

Pęseta


Metoda raczej do pojedynczych włosów małych powierzchni, np. regulacja i korygowanie kształtu brwi czy wyrwania pojedynczego włosa. Odrost nowego włosa jest zawsze przedłużony, a często zdarza się, że odrastający włos jest słabszy. Po wyskubywaniu włosków obserwowano przypadki wrastającego włosa lub zmiany w jego strukturze. Do usuwania włosków w nosie należy stosować trymer, nie powinno się ich wyrywać pęsetą, ponieważ sprawia to duży ból, a ponadto istnieje duże ryzyko wystąpienia infekcji.


Depilacja chemiczna


Depilację chemiczną wykonujemy przy użyciu preparatów w postaci (najczęściej) pianek lub kremów, które oddziałują tylko na widoczną nad powierzchnię skóry część włosa. Zawarte w produkcie substancję rozpuszczają strukturę włosa. Postępujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu - na umytą skórę nakładamy produkt (czekamy kilka, kilkanaście minut - w zależności od czasu podanego na opakowaniu - stosujmy się do instrukcji), po upływie czasu  ściągamy szpatułką krem, spłukujemy i nakładamy balsam nawilżający. Plusy - prostota, szybkość, całkowicie bezboleśnie, możliwość wykonania depilacji w każdych warunkach. Włosy odrastają po kilku dniach, około 6 - 10 dniach (są słabsze, cieńsze). Minusy - nieprzyjemny zapach, podrażnienie skóry, a co ważniejsze mogą uczulać. Prze wykonaniem pierwszego zabiegu danym preparatem należy wykonać próbę uczuleniową, należy bardzo uważać na oczy. Należy też sprawdzać czy dany preparat jest przeznaczony dla okolicy ciała którą chcemy wydepilować. Przeciwwskazania: alergie (uczulenie na preparat), podrażniona skóra, przerwana ciągłość skóry.

Rozjaśnianie


Rozjaśnianie oczywiści nie usuwa owłosienia, ale sprawia że jest ono mniej widoczne (wedle zasady jak coś jest jasne to tego nie widać, pozwala więc w łatwy sposób ukryć niepożądane owłosienie). Jest przydatne głównie na większych obszarach skóry. Rozjaśnianie polega na utlenianiu eumelaniny lub feomelaniny do związków bezbarwnych. Rozjaśnianie powoduje przesuszenie i czasowe osłabienie włosa, czasami wykruszającego się. Do rozjaśniania stosuje się zazwyczaj Rp.: Perhydroli 10,0 - 30,0, Ammoni hydroxydati 5,0, Aqua dest ad 100,0. Zaletą jest głównie prostota metody. Wada: nie usuwa włosów, utleniacz może uczulać. Przeciwwskazania do rozjaśniania to m.in. skóra dojrzała, sucha i wrażliwa, stany zapalne i choroby skóry, rany i pęcherze na skórze, oparzenia, znamiona i brodawki.

Nitkowanie


Nitkowanie jest stosowane od dawna na Bliskim Wschodzie. Stamtąd dotarło do Ameryki, a teraz wchodzi do nas jako egzotyczna i rzadko spotykana nowość. Przy pomocy specjalnie splecionej nitki bardzo szybko można pozbyć się niechcianych włosków<, a co najistotniejsze – jest to metoda  całkowicie naturalna. Nić jest bawełniana i ma długość około dwudziestu centymetrów. Spleciona w pętelkę umożliwia chwytanie nawet najkrótszych włosków i usuwanie ich z cebulkami. Dzięki temu jest to bardzo skuteczny zabieg, który z powodzeniem może być stosowany u kobiet i mężczyzn. U nas metoda jeszcze mało popularna, ale zaczyna się pojawiać w salonach jako metoda regulacji brwi (a także usuwania malutkich włosków z całej twarzy). Zalety - nitka wyrywa włoski z cebulkami, co sprawia, że przez długi czas można cieszyć się gładką skórą, ponadto nitkowanie włosów jest mało bolesne w porównaniu z depilacją woskiem czy regulowaniem brwi pęsetą.


Ścieranie

Ścieranie to usuwanie włosa ruchami okrężnymi na poziomie skóry. Ścieranie nie osłabia włosa, ale włos nie jest szczeciniasty jak po goleniu. Metoda ta jest głównie przydatna do usuwania włosów z większej powierzchni np. nóg, ale raczej jako metoda uzupełniająca np. pomiędzy jednym a drugim woskowaniem czy goleniem. Metody tej nie należy stosować na skórze twarzy, ramion czy w okolicach pachwin.


Depilacja plastrami depilującymi - zimny wosk


W domu możemy wykonać depilację plastrami depilującymi (zimny wosk). Plusy - włoski odrastają po 3-4 tygodniach, metoda dla kobiet o włosach cienkich i delikatnych. Minusy - jeśli nie mamy doświadczenia w zrywaniu plastrów zabieg jest bolesny, mogą pojawić się podrażnienia skóry, ten rodzaj plastrów (wosku) jest za słaby do usunięcia grubszych, mocniejszych włosków. Przeciwwskazania: żylaki i popękane naczynka, alergia na wosk, stany zapalne i ropne skóry, zbyt krótkie włosy.

Wosk - depilacja woskiem


Depilacja woskiem jest najbardziej popularną metodą depilacji. Kosmetyczki mają do dyspozycji różne rodzaje wosków, najczęściej sięgają po wosk kremowy i wosk twardy. Zabieg rozpoczyna się od przygotowania skóry (musi być oczyszczona i odtłuszczona preparatem przygotowującym do depilacji). W przypadku depilacji woskiem kremowym kolejnym krokiem jest nałożenie na skórę (depilowaną powierzchnię) płynnego wosku - zawsze nakładany zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Następnie na skórę pokrytą woskiem nakłada się pasek (np. flizelinowy) i zrywamy szybkim i pewnym ruchem wraz z włosami (w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów - pod włos). Po zabiegu domywamy resztki wosku . Przed  i po zastosowaniu wosku stosujemy specjalne preparaty (przed - dezynfekujące, odtłuszczające, chłodzące i lekko znieczulające, po - łagodzące, opóźniające odrastanie włosów). Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej długości włosów do zabiegu. Plusy - metoda dość tania, efekty utrzymują się około 4 tygodnie. Minusy - dla niektórych osób ból (pojęcie względne), możliwość podrażnienia skóry, przy braku umiejętności osoby wykonującej może też dojść do poparzenia gorącym woskiem (jeśli używamy twardego wosku) przy nakładaniu. Stosowane w gabinetach woski kremowe (temperatura około 37 C) z aplikatorem mogą być stosowane u kobiet z rozszerzonymi naczynkami. Przeciwwskazania: rozszerzone naczynia krwionośne lub żylaki, cukrzyca, zapalenie żył, alergia na wosk, zapalenie mieszków włosowych, choroby alergiczne i wirusowe skóry, stany zapalne i ropne skóry, przerwana ciągłość skóry, słaba krzepliwość krwi, stany gorączkowe, zbyt krótkie włosy, epilepsja, skóra bezpośrednio po ekspozycji na słońce lub promienie UV, ekspozycja miejsca poddanego depilacji na promienie słoneczne. Ceny różne – z tego co się orientuje to za jednorazowe wydepilowanie całych nóg, bikini i pach trzeba wydać około 150 zł (są zapewne takie gdzie 100 zł i takie gdzie 250 zł) i powtarza się je mniej więcej raz w miesiącu.
Pasta cukrowa - depilacja pastą cukrową


W naszych gabinetach zabieg ten pojawił się jakieś 7-8 lat temu. Depilacja pastą cukrową jest nowoczesną wersją stosowanej już od stuleci przez kobiety z Bliskiego Wschodu zarówno substancji jak  i techniki depilacyjnej.  Pasta cukrowa jest materiałem naturalnym - cukier, woda, sok cytrynowy, naturalne wyciągi ziołowe. Pasta cukrowa, nakładana jest pod włos, a zrywana z włosem. Dzięki temu ryzyko urwania włosa jest zminimalizowane, co daje maksymalny efekt końcowy. Dobrze wykonany zabieg pozwala wydłużyć termin do kolejnego od  4 do 6 tygodni. Wskazany dla osób ze skórą wrażliwą i naczyniową. Zalety - mniej bolesna od woskowania, podrażnienie skóry jest mniejsze, włoski są usuwane dokładniej - nawet te mniejsze. Wady- wszystko wokół się klei i trwa dłużej niż zabieg woskiem.  Depilacja tą metodą  jest trochę droższa od depilacji woskiem. Przeciwwskazania: przerwanie ciągłości naskórka (rany, otarcia, podrażnienia), stany alergiczne, ropne i bakteryjne skóry, żylaki, łuszczyca, poparzenie słoneczne.


Trwałe metody depilacji - metody te pozwalają nam pozbyć się niechcianego owłosienia na kilka lat. Kilka lat temu metody te (laser, IPL) uznawane były za metody epilacji - okazało się jednak, że zazwyczaj po kilku lub kilkunastu latach obserwuje się ponowny wzrost usuniętego owłosienia (włosy odrastają).


Depilacja laserowa - laseroterapia


Zabieg ten nazywany jest foto(d)epilacją. Polega on na naświetlaniu owłosionej skóry światłem laserowym przez określony czas. Do usuwania owłosienia stosuje się różnego rodzaju lasery, które różnią się między sobą długością fal emitowanego światła monochromatycznego. Wśród laserów usuwających zbędne owłosienie należy wymienić:
- laser rubinowy (długość 694 nm);
- laser aleksandrytowy (długość fali 755 nm);
- laser diodowy (długość fali 800 nm);
- laser neodymowo - YAG (długość fali 1064 nm).
noga i dłoń w rękawiczce
fot. Instituto Medico Laser
Działanie lasera opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy (stad nazwa: foto - światło, termo - ciepło, liza - rozpad). Melanina (będąca tzw. chromoforem) pochłania (absorbuje) światło lasera i kumuluje je, zmieniając na energię cieplną (energia świetlna jest zamieniana w energię cieplną), a chromofor jest termicznie niszczony. Otaczające tkanki nie absorbują światła laserowego dlatego jest to metoda selektywna. Zniszczenie melaniny, która znajduje się w opuszce włosa anagenowego, a także w łodydze i zewnętrznej pochewce korzenia powoduje zniszczenie całego mieszka.
Depilacja laserowa jest niewskazana u  osób o ciemnej karnacji ze względu na dużą zawartość melaniny w skórze, a najlepsze efekty laseroterapii uzyskuje się u osób z jasną karnacją i ciemnymi włosami (czyli włosy czarne na skórze o fototypie I i II). Włosy jaśniejsze zawierają mniej melaniny, dlatego też w tym przypadku laseroterapia nie jest efektywna. Ponadto melanina znajduje się także w naszym naskórku i podczas zabiegu pochłania on część energii, zmniejsza to skuteczność usuwania owłosienia, a zwiększa możliwość poparzenia naskórka.
Zniszczeniu podczas zabiegu ulegają włosy anagenowe, dlatego zabieg należy powtarzać kilkakrotnie w odstępach  między 4 a 8 tygodni (powtarza się w chwili pojawienia się odrostu włosów). Liczba zabiegów jest różna dla każdej osoby (zazwyczaj 5 do 8) uzależniona jest od koloru włosów, skóry oraz depilowanej okolicy ciała (niezależnie od wybranego lasera - żaden nie jest skuteczny w 100 % po jednym zabiegu). Cena różna w zależności od gabinetu i rodzaju lasera  (orientacyjnie za nogi, bikini i pachy około 1000 zł za jeden zabieg).
usuwanie owłosienia z ud i pośladków
fot. Instytuto Medico Laser
Kilka dni prze zabiegiem należy ogolić włosy, aby zapobiec poparzeniu naskórka (jeśli włosy przylegałyby do naskórka), ale należy to wykonać na tyle wcześnie, aby odrastające włosy były widoczne. Nie można włosów przez zastosowaniem lasera wyrywać, woskować ani depilować pastą cukrową ponieważ wraz z włosem zostanie usunięty cały jego barwnik i światło lasera nie będzie miało możliwości działania. W trakcie zabiegu stosuje się chłodzenie, które ma na celu zmniejszenie dyskomfortu i zminimalizowanie uszkodzeń naskórka.
Najczęściej występujące działania niepożądane: bolesność, obrzęk, rumień, przebarwienia i odbarwienia (nie opalać przez minimum 4 - 6 tygodni po laseroterapii).


Przeciwwskazania do depilacji laserem 


Do najważniejszych przeciwwskazań należą: 
- bardzo świeża opalenizna (do 6 tygodni - nie wykonujemy zabiegu wcześniej ponieważ zwiększa ryzyko wystąpienia objawów ubocznych tj. powstanie pęcherzy czy odbarwień); 
- ciąża; 
- używanie kremów z retinolem, kwasami owocowymi – należy zaprzestać używania na 1 miesiąc przed zabiegiem; 
- zażywanie leków (Roaccutane, NeoTigason); 
- używanie ziół, które mają działanie światłouczulające (dziurawca, nagietek) – należy  zaprzestać na 2 – 3 tygodni przed zabiegiem; 
- depilacja włosów woskiem, depilatorem mechanicznym, pęsetą na około 1 miesiąc przed zabiegiem (nie można bezpośrednio przed zabiegiem, bo włos musi być widoczny aby to melanina zawarta w tymże włosie pochłonęła światło lasera);  
- kolor włosów – włosy rude i siwe (nie zawierają melaniny); 
- skóra o skłonnościach do przebarwień;  
- bielactwo, łuszczyca i inne czynne zmiany skóry.

Depilacja IPL- instensywne światło pulsacyjne


Mam problem z jego klasyfikacją, gdyż działa na podobnej zasadzie jak laser (depilacja czy epilacja?). Są urządzenia które łączą działanie IPL+ RF -  ma być to trwałe usuwanie owłosienia, tak deklarują producenci. Ale wracając do usuwania owłosienia metodą IPL. W metodzie tej stosowane jest światło niekoherentne, rozproszone szerokopasmową wiązką, wraz z frakcją IR, wytwarzane przez lampę błyskową, ogniskowane przez system luster i emitowane przez filtry ograniczające zakres jego promieniowania, dobranych tak, aby uszkodzić wyłącznie strukturę brodawki włosa, bez uszkodzenia sąsiadujących tkanek. Jest to metoda depilacji wykorzystująca impuls światła i oparta za zasadzie selektywnej fototermolizy. Powierzchnia skóry ze zbędnym owłosieniem (które chcemy usunąć) jest wystawiona na działanie serii bardzo krótkich i skoncentrowanych impulsów światła zazwyczaj o długości fal od 515 do 1200 nm (światło pulsacyjne). Włos (dokładnie znajdująca się w nim melanina) pochłania światło, które przekształcane jest w energię cieplną. Światło jest pochłaniane przez pigment włosa, a nie otaczające go tkanki skóry. Tak jak w przypadku lasera w mieszku włosowym następuje podniesienie temp do około 70 C i dochodzi do jego uszkodzenia. IPL w przeciwieństwie do lasera emituje całą wiązkę promieni o różnej długości fali świetlnej, mamy też wybór czasu trwania impulsu oraz długości odstępów między impulsami. Dzięki temu można dobrać odpowiednie parametry dla różnych typów skóry i włosów. Nie ogranicza się do usuwania tylko ciemnych włosów przy jasnej karnacji, co niestety jest częstym problemem w przypadku stosowania laserów (IPL można wykonywać zabieg także u osób z ciemną karnacją) . Na 2 tygodnie przed i 2 tygodnie po zabiegu skóry którą poddajemy zabiegowi nie wystawiamy na słońce. IPL nie działa w przypadku włosów siwych, działa słabo na włosy blond i rude. Może powodować lokalne przebarwienia skóry. Zabiegi IPL są trochę tańsze niż laserowe (ale nie wszędzie). Ilość potrzebnych zabiegów (7-10). 
fot. Hotel Puenta Diamante

Przeciwwskazania do depilacji IPL


Główne przeciwwskazania do depilacji IPL to:
- ciąża, 
- nowotwór;
- stosowanie leków powodujących wzrost wrażliwości na światło; 
- opalona skóra; 
- stosowanie antykoagulantów – leków obniżających krzepliwość krwi, stosowanych w chorobach zakrzepowo - zatorowych oraz miażdżycy ( np. Acenokumarol, Heparyna, Dezyrudyna);
- stosowanie NLPZ (niesteroidowe leki przeciw zapalne np. aspiryna);
- zaburzenia krzepnięcia; 
- keloidy; 
- upośledzenie struktury skóry oraz gojenia;
- łuszczyca, bielactwo i inne czynne zmiany skórne;
- znamiona nietypowe, bądź o charakterze nowotworowym;
- źle prowadzona cukrzyca;
- Roaccutane zażywany w ciągu 6 miesięcy, 
- piling chemiczny, bądź mechaniczny w ciągu ostatnich 2 tygodni na obszarze, który ma być naświetlany.

Z moich obserwacji wynika, że od jakiegoś czasu dość popularne stają się tzw. domowe lasery i IPL do depilacji. Mają one mniejszą moc niż urządzenia stosowane w gabinetach zapewne ze względu na bezpieczeństwo stosowania. Co do skuteczność domowych urządzeń - własnego zdania nie posiadam bo ich nie testowałam, natomiast w internecie jak to zwykle opinie są różne - od tych że działa świetnie, aż po te że całkowicie nie działa. Najprawdopodobniej zależy to głównie od umiejętnego wykonania zabiegu, ale także od rodzaju włosów i skóry. Jeśli stosujecie tego typu urządzenia to przed wykonaniem zabiegu pamiętajcie o wykluczeniu przeciwwskazań.

kobieta gładkie nogi
fot. angelitamanchado


W kolejnym poście opiszę metody epilacji.

2 komentarze: