Opis strony

Super piękna to blog o tematyce prozdrowotnej. Opisuje bardzo dokładnie problemy z jakimi spotykają się kobiety. Doradzam jak pozbyć się cellulitu? Po co wykonywać peeling? Dowiesz się tutaj czym są i jak powstają zmarszczki. Możesz przeczytać o przyczynach powstawania i metodach usuwania rozstępów. Na blogu znajdziesz informację jak leczyć trądzik różowaty? Powinny zainteresować Cię podstawowe informację dotyczące naszej odporności. Jest też coś dla mężczyzn, niekoniecznie przyjemnego jak temat łysienia. Na koniec polecam coś miłego czyli dlaczego warto się śmiać i dlaczego uśmiech kosztuje mniej od elektryczności a daje więcej światła?

Belka Mega Flavon

Peeling kwasem trójchlorooctowym (TCA), EASY PEEL, BLUE PEEL, SNOW PEEL

Kwas trójchlorooctowy (TCA)

Kwas trójchlorooctowy (TCA) jest pochodną kwasu octowego. Jest związkiem nietoksycznym, nie powoduje reakcji alergicznych ani nie powoduje uszkodzenia nerek. Stosowany jest w stężeniach od 10% - 50% w zależności od oczekiwanych rezultatów - czy ma być działanie powierzchowne czy głębokie. Lekarz dobiera stężenie preparatu oraz ilość aplikowanych warstw (max 5). Najczęściej stosuje się stężenia między 10% - 35% (złuszczanie powierzchowne). Złuszczanie TCA w stężeniu 35 -50% jest to peeling średniogłęboki. Kwas TCA jest najsilniejszym kwasem organicznym stosowanym do zabiegów złuszczania naskórka. Jego działanie polega na kontrolowanym oparzeniu skóry - wywołaniu martwicy naskórka i górnych warstw skóry właściwej (głębokość działania zależy od stężenia i ilości nałożonych warstw) - oceniamy to na podstawie blednięcia naskórka (frostingu) oraz obrzęku skóry. Im niższe stężenie tym wolniejsza penetracja kwasu i delikatniejsze działanie (mniejsza głębokość penetracji). Niszcząc (usuwając) komórki warstwy rogowej pobudzamy do wzrostu komórki warstwy podstawnej - przyspiesza to odnawianie naskórka. Peeling pobudza do działania fibroblasty, stymuluje produkcję kolagenu i elastyny co zapobiega przed wiotczeniem i utratą elastyczności skóry. Peeling wymaga krótkiej rekonwalescencji należy pozostać w domu przez 3 - 4 dni złuszczania. Po pierwszym zabiegu jeśli efekt jest niezadowalający to można wykonać kolejne w odstępach 4 tygodniowych (minimum 14 -21 dni przerwy - tyle trwa odnowa górnych warstw skóry właściwej, niektórzy potrzebują nawet 4-8 zabiegów, jest to uzależnione od indywidualnych potrzeb pacjenta) aplikując kwas o takim samym lub większym stężeniu lub zwiększając liczbę nałożonych warstw.


Przygotowanie do peelingu TCA i postępowanie po zabiegu


Przed wykonaniem zabiegu przez dwa tygodnie należy stosować preparaty nawilżające. W okresie poprzedzającym peeling TCA nie należy wykonywać innych zabiegów ani opalać się. Należy natomiast włączyć terapię przeciwwirusową u osób u których często występuje opryszczka. Po zabiegu należy przestrzegać higieny i od następnej doby od przeprowadzenia zabiegu należy myć skórę delikatnym preparatem myjącym. Dwa razy dziennie należy stosować specjalny preparat ochronno - gojący w kremie. W przypadku wystąpienia podrażnień na krótko można zastosować preparaty z hydrokortyzonem. Pod żadnym pozorem nie wolno zdrapywać martwego, złuszczającego się naskórka ani strupków, a także nie należy pocierać ani drapać skóry poddanej zabiegowi - grozi to bowiem powstaniem blizn i/lub podrażnień. W przypadku wystąpienia powikłań (np. opryszczki, obrzęku, infekcji bakteryjnej) należy skonsultować się z lekarzem i stosować się do jego zaleceń. Przez minimum miesiąc po peelingu TCA pacjent ma zakaz opalania oraz korzystania ze sztucznych źródeł promieniowania UV - w tym czasie należy też stosować wysoką fotoprotekcję. Makijaż można wykonać po zakończeniu procesu złuszczania, wtedy też można powrócić do stosowanych wcześniej preparatów pielęgnacyjnych. Zakończenie procesu gojenia następuje około 10 - 14 dnia od wykonania zabiegu.


Jak przebiega zabieg peelingu TCA? Kwas tca krok po kroku


Skórę ja przed każdym innym zabiegiem należy oczyścić z zanieczyszczeń i makijażu. Następnie należy dodatkowo oczyścić i odtłuścić skórę specjalnym roztworem alkoholu i acetonu. Jeśli zabieg wykonujemy na twarzy to oczy należy  zabezpieczyć nasączonymi wodą gazikami. Ponadto tłustym kremem lub wazeliną zabezpieczamy miejsca bardzo wrażliwe jak np. skrzydełka nosa, pojedyncze rozszerzone naczynka czy też znamiona. Za pomocą szpatułki zakończonej bawełnianym wacikiem (patyczka) rozprowadza się preparat na obszarze skóry poddanej zabiegowi. Należy unikać nabierania zbyt dużej ilości kwasu. Peeling ten nie jest przyjemny, po około 1-3 minut od nałożenia preparatu pojawia się uczucie pieczenia i palenia skory (można minimalizować te odczucia stosując np. wentylator), w tym samym czasie obserwuje się zbielenie (zeszronienie) skóry - "zjawisko frostingu" (koagulacja białek naskórka), jest to prawidłowa reakcja. W stężeniu do 35 % TCA nie powoduje bólu, a jedynie pieczenie i dyskomfort (u bardziej wrażliwych pacjentów konieczne może być zastosowanie środka uspokajającego lub przeciwbólowego, ewentualnie miejscowego znieczulenia). W zależności od głębokości złuszczania można zaaplikować jeszcze 1-3 warstw TCA (max 5 warstw - nie wolno przekraczać) szczególnie w miejscach w których oczekujemy największego efektu. Kwas ten nie wymaga użycia neutralizatora, do jego inaktywacji dochodzi w trakcie penetracji skóry. Jednak w przypadku wystąpienia zbyt silnej reakcji należy dodatkowo neutralizować. W celu złagodzenia niemiłych odczuć po uzyskaniu zbielenia skóry można spryskać skórę wodą termalną lub położyć okłady z jałowej gazy nasączone zimną wodą (da ukojenie przy uczuciu palenia skóry), na zakończenie nakłada się specjalny preparat ochronno - gojący.
Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zarumieniona z widocznymi miejscami zbielenia (po kilku minutach nie widać już zbielenia, skóra jest czerwona, może być obrzęknięta), pacjent może nadal odczuwać mrowienie, świąd lub suchość skóry. Zaczerwienienie skóry jest normalnym objawem i może się utrzymywać do 24 h po tym czasie skóra zmienia kolor na brązowy i daje odczucie ściągnięcia i skorupki na skórze. Po 2 dniach od zabiegu rozpoczyna się złuszczanie, które trwa przez kolejne 3-4 dni (w tym czasie należy pozostać w domu - okres pełnej odnowy 7-10 dni - po tym czasie skóra ma naturalny kolor i strukturę). W zależności od stężenia użytego kwasu może wystąpić też obrzęk, a nawet wysięk i strupy w kolorze miodowym - w takiej sytuacji należy się skonsultować z lekarzem, bo konieczne może okazać się zastosowanie antybiotyku.

Kwas TCA efekty działania

Kwas tca:
- rozjaśnia przebarwienia;
- spłyca blizny potrądzikowe;
- spłyca i zmniejsza widoczność rozstępów;
- niweluje i wygładza zmarszczki;
- stymuluje regenerację komórkową;
- pobudza produkcję kolagenu i elastyny;
- odświeżenie, rozjaśnienie i regeneracja skóry;
- wyrównanie kolorytu skóry;


Kwas TCA - wskazania do peelingu kwasem trójchlorooctowym tca

Głównymi wskazaniami do wykonania kwasu TCA są:
- atroficzne (płytkie) blizny potrądzikowe;
- stare blizny pourazowe;
- rozstępy;
- powierzchowne zmarszczki;
- rogowacenie słoneczne (starcze);
- fotostarzenie, posłoneczne uszkodzenia skóry;
- piegi, przebarwienia (np. przebarwienia pozapalne, posłoneczne, hormonalne - ostuda, plamy soczewicowate i starcze, melazma);
- leczenie brodawek łojotokowych;
- skóra palacza;
- regeneracja skóry;
- trądzik grudkowo- krostkowy (po zabiegu może wystąpić wysyp);
- skóra zwiotczała;


Kwas TCA przeciwwskazania

Najważniejsze przeciwwskazania do peelingu kwasem tca to:
- aktywna opryszczka;
- podrażnienia, uszkodzenia oraz przerwana ciągłość skóry (nadżerki, otarcia, przeczosy);
- skłonność do powstawania keloidów;
- alergie skórne;
- trądzik różowaty;
- atopowe i łojotokowe zapalenie skóry;
- nowotwory;
- ekspozycja na słońce;
- stan po zabiegu chirurgicznym w obrębie twarzy (do 2 miesięcy);
- liczne teleangiektazje i znamiona melanocytowe;
- ciąża i karmienie piersią;
- stan po krioterapii do 6 miesięcy wstecz;
- ciężkie postacie trądziku oraz po leczeniu farmakologicznym pochodnymi witaminy A (wymagana co najmniej półroczna przerwa od zakończenia leczenia);
- choroby autoimmunologiczne (np. kolagenozy czy pęcherzyce);

Główne zalety stężeń do 20% - bezpieczny, nie działa toksycznie duża kontrola działania, łatwa technika aplikacji, brak neutralizacji, przewidywalna reakcja skóry w czasie i po zabiegu, niski koszt, a przede wszystkim widoczny efekt w krótkim czasie. TCA w stężeniach powyżej 45% może być niebezpieczny, grozi pozostawieniem blizn, może być też toksyczny (szczególnie przy stosowaniu na duże powierzchnie, może uszkadzać serce, nerki i wątrobę).
Minusy: wymagany okres rekonwalescencji między 4-7 dni (wyłączenie z codziennych obowiązków), możliwość wystąpienia przebarwień (należy zabezpieczać skórę preparatami z filtrem ochronnym SPF min 30), dyskomfort w trakcie zabiegu (uczucie palenia i pieczenia skóry).


Makijażu nie wykonujemy przez minimum 24 h po zabiegu, a szczerze mówiąc to najlepiej sobie odpuścić przez cały okres złuszczania, bo wierzcie mi ale widok oblepionych podkładem skórek nie jest atrakcyjny.

Po tego typu peelingu (szczególnie o wysokich stężeniach) mogą wystąpić powikłania - martwica głębokich warstw skóry (najpoważniejsze powikłanie),stany zapalne, przebarwienia,

Kwas TCA jest często stosowany w skojarzeniu z płynem Jessnera lub 70% kwasem glikolowym, a wtedy nawet TCA w stężeniu 35% nie powoduje powstawania blizn.

Peelingi z użyciem TCA:
- easy peel;
- blue peel;
- snow peel;

EASY PEEL


Easy Peel w swoim składzie zawiera kwas trójchlorooctowy (o niskim stężeniu 15%), kwas askorbionowy i kwas cytrynowy. Stosowany w terapiach odmładzających dla każdego rodzaju skóry. Najczęściej stosuje się serię 4 zabiegów w odstępach 14 dniowych. Można powtarzać 2 razy w roku. Zabieg przebiega dwuetapowo: najpierw na skórę nakładana jest mieszanina kwasów, a następnie krem post peel (bogaty w witaminy, mikroelementy i wyciągi ziołowe - działa antyoksydacyjnie i goi skórę), który wzmacnia działanie kwasów i powoduje odnowę naskórka. W czasie zabiegu można odczuwać pieczenie i szczypanie skóry, po zabiegu skóra jest zaczerwieniona. Złuszczanie pojawia się między 2-5 dniem i jest dosyć intensywne. Jest uważany za najbezpieczniejszy peeling z TCA.

Wskazania do easy peel:

- starzenie się skóry;
- fotostarzenie;
- zmarszczki,
- przebarwienia;
- obkurczenie rozszerzonych porów;
- wygładzenie i rozjaśnienie skóry (skóra odzyskuje świeży wygląd i blask);
- usuwanie płytkich blizn i plam pozapalnych;
- atroficzne blizny potrądzikowe;
- niektóre odmiany trądziku (np. grudkowo- krostkowy) oraz usuwanie jego pozostałości;
- regeneracja skóry (stymulacja fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny);
- skóra palacza;
- rozstępy (w fazie zapalnej);
- przy dietach odchudzających;

BLUE PEEL (chemabrazja kolorowa)


Blue Peel jest wykonywany przy użyciu kwasu trójchlorooctowego (15%-20%) oraz niebieskiego wskaźnika barwnikowego (błękit metylowy), który pozwala określić głębokość działania. W zależności od ilości nałożonych warstw (1-4) można przy jego użyciu wykonać zarówno złuszczenie średniogłębokie i głębokie (jeśli ma być złuszczanie głębokie to podaje się miejscowe znieczulenie). Zabieg nie należy do przyjemnych można odczuwać pieczenie i palenie skóry. W końcowym etapie skóra jest dokładnie oczyszczana. Po około 2- 5 dniach znika niebieskie zabarwienie, a złuszczanie trwa od 3-5 dni. Zabieg ten wpływa korzystnie na poprawę gęstości (kondycji) skóry. Zabieg nie przynosi efektu przy głębokich zmarszczkach mimicznych np. kurze łapki czy zmarszczki na czole. Skóra przed zabiegiem wymaga przygotowania (np. kremami z AHA). Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa do 10 dni (wskazane jest pozostanie w domu przez 2-5 dni), skóra łuszczy się przez około 5-7 dni, może być w tym czasie zaczerwieniona.

Wskazania do Blue Peel:

- redukcja drobnych zmarszczek - powierzchownych i średnich - (mimicznych i posłonecznych);
- oczyszczenie skóry i poprawa ukrwienia;
- wygładzenie i rozjaśnienie skóry;
- spłycenie blizn np. potrądzikowych;
- obkurczenie rozszerzonych porów;
- rozjaśnienie lub redukcja plam i przebarwień;
- regeneracja skóry (stymulacja fibroblastów go wytwarzania kolagenu i elastyny);
- wyrównanie kolorytu;
- odmładzanie (młodszy i świeży wygląd skóry);

SNOW PEEL


Snow Peel jest zabiegiem przeznaczonym na trądzikową skórę pleców, dekoltu i ramion opracowanym przez dr Ewę Chlebus. Jest to mieszanina kwasu trójchlorooctowego, salicylowego, glikolowego i rezorcyny. W zależności od nasilenia zmian ustalana jest ilość nanoszonych warstw. W czasie zabiegu można odczuwać pieczenie, na konie lekarz nakłada maść natłuszczającą. Po kilku dniach odczuwany jest efekt stanu zapalnego- piekąca ściągnięta skóra (max do dwóch tygodni). Efekty są widoczne po około 10-20 dniach. Jeśli nie są zadowalające to zabieg można powtórzyć po 3-4 miesiącach. Do leczenia trądziku zaskórnikowego (lub innych  rodzajów trądziku po leczeniu doustnym). Nie usuwa blizn, ale usuwa przebarwienia pozapalne i wyrównuje powierzchnię skóry.


17 komentarzy:

 1. Jak długo, po pojawieniu się na twarzy oszronienia (frostingu), można przytrzymać kwas na twarzy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku kwasu tca nie do końca można mówić o przytrzymaniu na twarzy (skórze), jest to bowiem kwas który nie wymaga neutralizacji jak kwasy np. AHA, lecz sam ulega zneutralizowaniu w skórze po odpowiednim czasie działania - zazwyczaj ma to miejsce po 1-2 min po pojawieniu się frostingu. Bezpośrednio po zabiegu na skórze występuje rumień z widocznymi miejscami zbielenia, które po kilku minutach znikają (nie widać zbielenia) i pojawia się dość silne napięcie skóry. Oczywiście jeśli pieczenie jest bardzo intensywne to w celu chłodzenia stosujemy wentylator, a po 1-2 min od oszronienia skóry możemy spryskać ją wodą termalną lub też przyłożyć do skóry zimny okład z jałowej gazy nasączonej zimną wodą.

   Usuń
 2. Czyli nie ma znaczenia, kiedy zmyje się go wodą? Na opakowaniu, które mam jest napisane, że można go trzymać na twarzy 2-10 minut, a następnie zneutralizować sodą połączoną z wodą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem bardzo ciekawa co to jest za produkt. Jak już wspomniałam wykonanie peelingu kwasem tca podobnie zresztą jak kwasem salicylowym (należącym do BHA) nie wymaga neutralizacji. Spotkałam się z co prawda z informacją (w opisach zabiegów), że kwas tca zmywa się wodą, ale poza złagodzeniem pieczenia skóry nie ma to żadnego innego uzasadnienia (tak wynika zarówno z mojej wiedzy jak i literatury zawodowej). Po zabiegu nakłada się jedynie preparat nawilżający (często jest w zestawie) lub ochronno- gojący.

   Usuń
 3. Jakie poleciłaby pani stężenie tca na prawie całą powierzchnie pleców? 30%? i w jaki sposób i po jakim czasie neutralizować go? bardzo proszę o odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mogę udzielić jednoznacznej odpowiedzi czy powinno być to 15 czy 30%, ponieważ nie da się tego zrobić na odległość (o tym decyduje osoba kwalifikująca i wykonująca zabieg czyli kosmetolog lub lekarz). Natomiast postaram się zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, które być może okażą się pomocne. Prawidłowa ocena stanu i potrzeb skóry pozwala na dobranie najlepszego rodzaju peelingu (czy powinien być to akurat tca czy może jakiś inny kwas). Stężenie które stosuje się podczas zabiegu jest dobierane indywidualnie do potrzeb i stanu skóry (jej grubość, rodzaj defektów jakich chcemy się pozbyć). Duże znaczenie ma również wielkość powierzchni poddanej zabiegowi oraz jej lokalizacja. Kolejna sprawa to przygotowanie skóry do zabiegu - np. stosowanie przez kilka dni preparatów o niskim ok.5-10% stężeniu kwasów AHA, które nie tylko mają za zadanie obniżyć naturalne pH skóry (z 5,5 do ok 4,5) w celu zwiększenia efektywności zabiegu, ale również często pozwala wychwycić osoby uczulone na kwasy (jeśli ktoś byłby uczulony a wykonamy mu zabieg kwasami o dość wysokim stężeniu na dużej powierzchni to niestety może skutkować to groźnymi powikłaniami). Odnośnie lokalizacji to może się to wydać dziwne ale najbezpieczniejszym miejscem wykonywania peelingów jest twarz (skóra tej okolicy najszybciej się regeneruje, a zabiegi obarczone są najmniejszym ryzykiem powikłań). Mimo, iż na plecach nasza skóra jest o wiele grubsza niż w innych okolicach ciała to nie oznacz to wcale, że możemy wykonywać tam zabiegi o wiele wyższymi stężeniami. Dzieje się tak ponieważ skóra na plecach regeneruje się o wiele wolniej niż na twarzy oraz jest bardziej narażona na wystąpienie powikłań pozabiegowych. Odnośnie stężeń to często lepsze efekty osiągamy wykonując kilka zabiegów kwasami o niższych stężeniach (często stosujemy progresywny wzrost stężeń np. pierwszy 15%, kolejny 20%, następny 25% - ale oczywiście jeśli taka potrzeba zwiększania stężenia zachodzi) niż wykonując jeden o stężeniu bardzo wysokim, który ponadto obarczony jest o wiele większym ryzykiem wystąpienia powikłań. Czysty kwas tca (niezależnie od stężenia) jest kwasem którego nie można zneutralizować (nie można zatrzymać jego działania - oczywiście można zastosować neutralizator taki jak do kwasów AHA, ale może to nie przynieść żadnego efektu - należy mieć to na uwadze), dlatego należy się z nim obchodzić bardzo ostrożnie. W przypadku tca działanie kwasu zależy nie tylko od jego stężenia, ale także od ilości zastosowanego preparatu, a nawet od siły nacisku pałeczki (czy też pędzelka) którym jest nakładany. W przypadku zabiegu kwasem tca reakcja jest praktycznie od razu widoczna na skórze (zaczerwienienie i frosting).Zdarza się iż w miejscach gdzie zależy nam na silniejszym złuszczeniu nakłada się kolejną warstwę kwasu. Sam przebieg jest opisany w poście. Tca jest kwasem który umiejętnie zastosowany może przynieść liczne korzyści jednak warto pamiętać o możliwych powikłaniach tj. wystąpienie przebarwień czy blizn (rzadko ale mogą się zdarzyć). Trzeba uważać aby zbyt wysokim stężeniem czy zbyt dużą ilością zastosowanych warstw nie doprowadzić do martwicy skóry. Jeśli ja miałabym się zdecydować na tego typu zabieg to zaczynałabym od niższych stężeń (jeśli byłaby taka potrzeba to w kolejnych zabiegach sukcesywnie zwiększałabym stosowane stężenie) - takie jest moje zdanie. W zależności od problemu jest dużo różnych kwasów, które możemy zastosować - mamy przecież do wyboru nie tylko preparaty jednoskładnikowe ale też peelingi złożone. W razie pytań proszę pisać. Pozdrawiam :-)

   Usuń
 4. dziękuje bardzo za tak obszerną odpowiedz. Aktualnie jestem po tygodniu od nałożenie sobie 30% na plecy. Paliło niemiłosienie, ale po 5 minutach było już okej. Skóra sie intensywnie złuszcza i już widać poprawę. Nałożyłam tlyko jedną warstwe bo kolejnej nie zniosłabym. Za jakiś czas powtórze na pewno ale rozcieńczę sobie trochę moja 30 i spróbuje nałożyć 2 warstwy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po intensywnym złuszczaniu (a w tym przypadku chyba takie jest:-) warto zrobić minimum 3-4 tygodnie przerwy. Odnośnie ilości warstw to można też nałożyć drugą warstwę tylko punktowo czyli w miejscach gdzie chcemy zadziałać głębiej (wywołać intensywniejsze złuszczanie), a nie na całą powierzchnię - taka moja sugestia :-)

   Usuń
 5. Gdzie można kupic easy peel tca?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Producentem tego peelingu jest firma Skin Tech. W katalogu ich produktów znajduje się informacja iż ich peelingi medyczne przeznaczone są
   do stosowania przez lekarzy medycyny estetycznej w związku z tym ich zakup nie jest łatwy. Prawda jest taka, że można go znaleźć w internecie - wystarczy dobrze poszukać (mi zajęło to mniej niż 5 minut - znalazłam ten produkt, natomiast nie wiem czy po dokonaniu zakupu ktoś weryfikuje uprawnienia do wykonywania tego typu zabiegu czy nie).

   Usuń
 6. Dzień dobry po nałożeniu tca na skórę stężenie 50% trzeba zmywać wodą czy po prostu nakładamy i zostawiamy a preparat sam zrobi swoje?

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzień dobry. Czy po nałożeniu tca stężenie 50% zmywamy zimną wodą czy po prostu
  nakładamy i zostawiamy a preparat sam przestanie działać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kwas tca jest jednym z niewielu kwasów które nie wymagają neutralizacji (podobnie jak kwas salicylowy należący do BHA). Powiem więcej nie można wręcz zneutralizować jego działania (sam neutralizuje się przechodząc kolejno warstwy naskórka koagulując białka -oczywiście głębokość penetracji zależy od stężenia, ilości nałożonego kwasu, ilości zastosowanych warstw,a nawet siły nacisku przy nakładaniu kwasu) dlatego też należy postępować z nim bardzo ostrożnie szczególnie jeśli chcemy zastosować wyższe stężenia- wyższe stężenie może dać szybszy efekt ale jest obciążony większym ryzykiem wystąpienia poważnych powikłań. Odnośnie zmywania wodą - spotkałam się kilkukrotnie z taką informacją ale nigdzie nie znalazłam uzasadnienia -wg moich informacji wystarcza spryskanie twarzy wodą termalną po zabiegu aby złagodzić odczucie pieczenia (warto też podczas zabiegu schładzać skórę najlepiej wentylatorem)- w przypadku intensywnego pieczenia można przyłożyć na chwilę okłady z zimnej wody. Moim zdaniem to wystarczy.

   Usuń
 8. witam, chcialm sie poradzic jakie stężenie kwasu uzyc w przypadku usuwania kępek żółtych powiek. Zastanawialem sie nad 10%. Ile warstw nałożyć? Jakiego preparatu uzyc po zabiegu?.

  OdpowiedzUsuń
 9. Szczerze to nie spotkałam się z informacją aby stosować kwas tca do usuwania kępek żółtych na powiekach, więc przykro mi ale niestety w tej kwestii nie pomogę. Oczywiście nie neguję, bo być może taka metoda jest stosowana. Jednak według mojej wiedzy metodami ich usuwania jest zabieg chirurgiczny lub też usuwanie kępek żółtych przy użyciu lasera CO2 (wydaje się być najbardziej sensowne). Stosuje się także wymrażanie ciekłym azotem lub też koagulację. Ważne jest przede wszystkim znalezienie przyczyny (wizyta u lekarza), bo zdarza się iż po jej wyeliminowaniu kępki mogą zanikać.

  OdpowiedzUsuń
 10. a zabieg tca + dermapen? w takim wypadu jakie stęzenie dla skory z bliznami zanikowymi po tradziku i ospie? skora ktora miala juz serwowane mieszanki kwasow aha, a takze glikolowego, migdalowego. Czy przerwanie ciaglosci naskorka w tym wypadku, nie podrazni przy tym kwasie zanadto skory? kwas kladziemy wowczas w taki sam sposob jak ampulki do mezoterapii mikroiglowej, czy tez przed samym zabiegiem dermapen, lub po?

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam, w jakich odstępach czasowych nakłada się kolejne warstwy kwasu?

  OdpowiedzUsuń