Opis strony

Super piękna to blog o tematyce prozdrowotnej. Opisuje bardzo dokładnie problemy z jakimi spotykają się kobiety. Doradzam jak pozbyć się cellulitu? Po co wykonywać peeling? Dowiesz się tutaj czym są i jak powstają zmarszczki. Możesz przeczytać o przyczynach powstawania i metodach usuwania rozstępów. Na blogu znajdziesz informację jak leczyć trądzik różowaty? Powinny zainteresować Cię podstawowe informację dotyczące naszej odporności. Jest też coś dla mężczyzn, niekoniecznie przyjemnego jak temat łysienia. Na koniec polecam coś miłego czyli dlaczego warto się śmiać i dlaczego uśmiech kosztuje mniej od elektryczności a daje więcej światła?

Belka Mega Flavon

Kiedy jest najlepszy moment na dziecko?

Kiedy jest najlepszy moment na urodzenie dziecka. To zależy głównie od tego kogo zapytamy - lekarze są zgodni, że optymalny czas na pierwszą ciąże jest przed trzydziestką. Z sondaży przeprowadzanych wśród kobiet wynika, iż najlepszy czas na pierwsze dziecko jest  między 25 a 29 rokiem życia, natomiast coraz więcej przybywa kobiet które swoje pierwsze dziecko rodzą w wieku między 30 a 34 rokiem życia. Lekarze biją na alarm, że po 35 roku życia dość drastycznie spada płodność. Ważne, żeby nie przegapić momentu kiedy możemy jeszcze naturalnie zajść w ciążę, żeby nie obudzić się pewnego dnia z przysłowiową "ręką w nocniku".

Sama ostatnimi czasy zastanawiam się nad tą niezwykle ważną kwestią. Czy warto czekać z ciążą? Jak rozpoznać właściwy moment na dziecko? I co najważniejsze: Czy taki moment w ogóle istnieje?
Niestety na ten moment moja odpowiedź brzmi następująco: nie ma idealnego momentu, czas nigdy nie będzie właściwy - zawsze znajdą się inne sprawy czy rzeczy, które być może będą się wydawać ważniejsze, co nie znaczy, że należy rezygnować z posiadania dziecka. Bo przecież trzeba jeszcze bardziej rozwinąć firmę, kupić dom z wielkim ogrodem i jest jeszcze tyle innych rzeczy do zrobienia. Poza tym wydaje mi się, że przyzwyczajamy się do wygody, jesteśmy sami - w dwójkę, nikt nam nie przeszkadza, możemy się cieszyć sobą . Czasem się zastanawiam jak wyglądałoby nasze życie, gdyby pojawił się w nim taki mały człowieczek. Wydaje mi się, że wraz z wiekiem, mimo że jesteśmy już odpowiedzialnymi ludźmi to coraz trudniej podjąć świadomie taką decyzję, bo ciągle twierdzimy "jeszcze nie teraz", "mamy jeszcze czas", wydaje mi się, że czasami dobrze jeśli los nam pomoże i zdecyduje za nas. Bo często jest tak, że ludzie są już gotowi tylko pewne obawy nie pozwalają im świadomie zdecydować się na ten krok.
Zawsze może być lepszy moment na ciąże. Zapewne tak - tylko nie należy tej decyzji przeciągać w nieskończoność.

Narodziny dziecka zawsze i na zawsze zmieniają życie obojga rodziców. Staje się przed nowymi wyzwaniami i nieznanymi dotąd problemami. Dlatego nikogo nie powinno dziwić, że zanim podejmiemy świadomą decyzję o zostaniu rodzicami bierzemy pod uwagę tyle różnych kryteriów.
Ale co powinno decydować o powiększeniu rodziny? wykształcenie? praca? zarobki? zasobność portfela? posiadanie własnego domu czy mieszkania? posiadanie samochodów? a może długość trwania związku. Ważne abyśmy się nie zagubili w podnoszeniu sobie poprzeczki i stawianiu nowych warunków, bo przecież zawsze jest coś do zdobycia.  Żebyśmy nie przegapili tego najlepszego momentu. Bo tak naprawdę decyzja o posiadaniu dziecka nie powinna być uzależniona od miliona zewnętrznych czynników. To my jako para - dwoje kochających się i odpowiedzialnych ludzi pragniemy powiększyć rodzinę, zadebiutować w roli rodziców. Pragnienie bycia jeszcze bardziej szczęśliwymi - to powinno być głównym kryterium w podejmowaniu decyzji. Bo jeśli narzucimy sobie miliony zewnętrznych ograniczeń, przeszkód, to zapewne okaże się, że ten moment dla nas nie nadejdzie nigdy.

Nie ten czas?

Cofnę się trochę w przeszłość: w latach 90-tych średnia wieku w jakim kobiety rodziły w Polsce pierwsze dziecko wynosiła 23 lata, natomiast obecnie jest to 26 rok życia. Zapewne ma na to wpływ wiele różnych czynników, a jednym z nich jest wykształcenie kobiet. Z przeprowadzanych badań wynika, że im kobiety są bardziej wykształcone tym później decydują się na dziecko.
Oczywiście zdarza się, że mimo wcześniejszych planów, dziecko przychodzi na świat niespodziewanie (może nam się wydawać zbyt wcześnie). Jednak z badań wynika, że często nieplanowana ciąża mobilizuje, a dziecko staje się motorem napędowym naszej kariery zawodowej.

Czas na dziecko


Przedziały wieku są różne w zależności jaki aspekt weźmiemy pod uwagę.
Z biologicznego punktu najlepiej zajść w ciążę mając 20, a maksymalnie 25 lat.
Z medycznego punktu widzenia - najlepiej przed trzydziestką.
Z psychologicznego - kiedy partnerzy się bardzo kochają i obydwoje pragną dziecka.
Natomiast z ekonomicznego punktu widzenia - kiedy osiągamy stabilizację finansową i zawodową (mamy już za sobą kilka awansów:)

Strasznie trudno jest spełnić te wszystkie kryteria w wieku najlepszym na urodzenie pierwszego dziecka, czyli około 25 roku życia. Najpierw inwestujemy w edukację, później chcemy znaleźć jak najlepszą pracę, a następnie awansować. W młodym wieku trudno też o odpowiednie zabezpieczenie finansowe, czy też posiadanie partnera życiowego, który będzie gotowy do roli ojca. Więc nic dziwnego, że ten przedział wieku kiedy decydujemy się na pierwsze dziecko przesuwa się na okres między 30 a 34 r życia. Powodów odkładania decyzji o dziecku jest wiele, oczywiście nie jest możliwe wymienienie wszystkich, ale te najczęstsze to: względy ekonomiczne, troska o własne zdrowie, strach przed porodem, lęk przed utratą pracy, czy też brak pewności co do partnera.Kryteria którymi należy się kierować przy podejmowaniu świadomej decyzji o rodzicielstwie - według psychologów.

- dojrzałość psychiczna - jest niezbędna, bo wychowanie dziecka to ogromna odpowiedzialność i poważny obowiązek. Tu nie ma nic na próbę, to nie gra - popełnione błędy niosą za sobą określone skutki;

- środki finansowe - ważne szczególnie w ostatnich miesiącach ciąży i pierwszych miesiącach po urodzeniu dziecka, jeśli pracujemy na umowę o pracę to mamy możliwość płatnego zwolnienia lekarskiego jeśli nie możemy pracować w ciąży, a po urodzeniu dziecka mamy rok płatnego urlopu macierzyńskiego. Ważne żeby nie wpaść w sidła nienasycenia tzn. "najpierw trzeba kupić telewizor, zmienić samochód na lepszy", "jeszcze trzeba kupić to i to". Wtedy nigdy nie zdecydujemy się na dziecko. Pamiętajmy, że sytuacja finansowa może ulec zmianie. Nie jest dobrze jeśli o posiadaniu dziecka decyduje tylko zasobność portfela i ilość metrów kwadratowych. Dla szczęścia małego dziecka ważniejsza od drogich zabawek jest szczęśliwa rodzina.

- dobre zdrowie - jest najważniejszym czynnikiem. Oczywiście młodym kobietom łatwiej jest znosić trudy ciąży i szybciej wracają do stanu  z przed ciąży. Natomiast kobiety po 30-tce zazyczaj lepiej się odżywiają i prowadzą zdrowszy tryb życia. jak zwykle plusy i minusy. Ale niezależnie czy planujemy dziecko w niedługiej przyszłości czy za kilka lat nie należy zaniedbywać badań profilaktycznych, trzeba zdrowo się odżywiać i być aktywną fizycznie.

Żeby zdecydować się na dziecko trzeba czasem wyrzec się własnego egoizmu. Wiadomo, że dziecko to również wydatki, opieka, poświęcony czas. Niektórzy obawiają się utraty statusu materialnego, który uzyskali, inni obawiają się o swój rozwój zawodowy, że dziecko przeszkodzi im we wspinaniu się na kolejne szczeble kariery. Dla niektórych ważniejsze są podróże, egzotyczne wakacje, bo jest jeszcze tyle do zobaczenie. Tak zgadzam się ale należy zdać sobie sprawę, że dziecko to też pewne wyrzeczenia. Ale przecież dla kogo to wszystko robimy: kiedyś chcemy to komuś przekazać - więc trzeba pozbyć się egoizmu.


Tak naprawdę to nikt nam nie odpowie na pytanie kiedy jest ten właściwy moment na dziecko. Nie warto ulegać presji wieku czy otoczenia (mamie pytającej kiedy wreszcie zostanie babcią). Jest to niezwykle indywidualna sprawa. Tę niezwykle ważną decyzję musimy podjąć wraz z naszym partnerem. Korzystnie jest jeśli podejmujemy tę decyzję odpowiedzialnie i w pełni świadomie biorąc pod uwagę różne kryteria. Ale sądzę że najważniejszym z nich jest jakość naszego związku, wsparcie, wzajemne zrozumienie i oczywiście to czy obydwoje bardzo chcemy dziecka.
Oczywiści należy pamiętać, że zawsze pozostaną pewne wątpliwości, to jest przecież zupełnie naturalne, bo wszystkie zmiany w życiu powodują pewien niepokój czy lęk przed nieznanym, a już szczególnie dziecko, które wprowadzi wiele zmian w nasze dotychczasowe życie życie.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz