Opis strony

Super piękna to blog o tematyce prozdrowotnej. Opisuje bardzo dokładnie problemy z jakimi spotykają się kobiety. Doradzam jak pozbyć się cellulitu? Po co wykonywać peeling? Dowiesz się tutaj czym są i jak powstają zmarszczki. Możesz przeczytać o przyczynach powstawania i metodach usuwania rozstępów. Na blogu znajdziesz informację jak leczyć trądzik różowaty? Powinny zainteresować Cię podstawowe informację dotyczące naszej odporności. Jest też coś dla mężczyzn, niekoniecznie przyjemnego jak temat łysienia. Na koniec polecam coś miłego czyli dlaczego warto się śmiać i dlaczego uśmiech kosztuje mniej od elektryczności a daje więcej światła?

Belka Mega Flavon

Mikrodermabrazja. Mikrodermabrazja - diamentowa, korundowa, tlenowa. Co należy o niej wiedzieć?

Mikrodermabrazja

fot. Oceanview MedSpa
Mikrodermabrazja to metoda mechanicznego złuszczania naskórka, przy użyciu urządzenia z możliwością kontroli głębokości ścierania (regulacja mocy, czasu oddziaływania i stopnia nacisku oraz liczby powtórzeń, czyli ilości ścieranych warstw). Jest zabiegiem bardzo popularnym ze względu na jej szerokie możliwości zastosowania. Zabieg ten pomaga się uporać z wieloma problemami skóry twarzy ale i również ciała Pomaga w terapii trądziku zaskórnikowego i grudkowego, spłyca blizny potrądzikowe, sprawdza się przy skórze łojotokowej, tłustej i z zaskórnikami, jest pomocny w zabiegach regenerujących skórę po ekspozycji na słońce (fotostarzenie), a także w zmniejszaniu widoczności rozstępów - raczej tych świeżych (do 6 m-cy od powstania) i blizn oraz walce z cellulitem. Oczywiście, żeby było jasne efekty o których pisałam nie występują po jednym zabiegu, trzeba wykonać je w serii, często w połączeniu z innymi metodami, a i tak wynik jest uzależniony od typu skóry czy zaawansowania problemu. Ale wracając do zabiegu to jest on bezbolesny i zazwyczaj nie niesie za sobą żadnego ryzyka zdrowotnego. Jednorazowy zabieg powoduje, że skóra jest oczyszczona, odświeżona i wygląda promiennie. Mikrodermabrazja ponadto ułatwia przenikanie substancji aktywnych wgłąb skóry - zwiększa możliwości absorpcyjne skóry i stanowi świetne przygotowanie do kolejnych etapów zabiegów (czy to regenerujących, czy też odmładzających lub innych). Systematyczne wykonywanie mikrodermabrazji pomaga długo utrzymać skórę w dobrej kondycji. Zabieg można wykonywać na opalonej skórze, podczas menstruacji, a także jest bezpieczny w czasie ciąży (jeśli nie ma powikłań).

Mikrodermabrazja - rodzaje

Wyróżnia się trzy rodzaje mikrodermabrazji:
- diamentowa;
- korundowa;
- oxybrazja;


Mikrodermabrazja diamentowa 


Mikrodermabrazja diamentowa jest polecana szczególnie osobom o delikatnej, wrażliwej i skłonnej do alergii, ponieważ nie powoduje podrażnień (jest bardziej delikatna od mikrodermabrazji korundowej). Zabieg polega na usuwaniu wierzchnich warstw naskórka przy użyciu odpowiednio dobranej diamentowej głowicy. Wygląda to następująco: kosmetyczka przesuwa po skórze metalową końcówką urządzenia (pokrytą diamentem), a końcówka dodatkowo zasysa zrogowaciały naskórek (jest tam wbudowana pompa zasysająca). Zabieg jest bezbolesny, zazwyczaj nie powoduje podrażnień (rzadko zdarza się, że skóra może być lekko zaczerwieniona - zazwyczaj po kilku godzinach mija, wyjątkowo może trwać do 48 h). Po jego wykonaniu skóra jest czysta i gładka. W tej metodzie nie powstaje żaden pył. Najlepiej żeby końcówki były pokryte diamentem naturalnym,a nie syntetyczny.
Zabieg ten jest polecany osobom ze skórą zarówno mieszaną, tłustą jak i suchą.
Mikrodermabrazja diamentowa oczyszcza skórę, skutecznie usuwa zrogowaciałą warstwę naskórka, a ponadto regeneruje i poprawia absorpcję składników aktywnych wgłąb skóry. Usunięcie wierzchniej warstwy powoduje pobudzenie wytwarzania kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra staje się gładsza, bardziej promienna i elastyczna. Pomocna jest w przebarwieniach, w likwidacji rozszerzonych porów, spłyceniu zmarszczek, a także w walce z rozstępami.

Mikrodermabrazja diamentowa jak często wykonywać?


Dla zwiększenia efektu zabieg najczęściej wykonuje się w seriach 6-10 zabiegów (pierwsze 3 raz w tygodniu, kolejne 3-4 co dwa tygodnie, a pozostałe przypominając wykonuje się raz w miesiącu, ale oczywiście o szczegółach decyduje kosmetyczka lub lekarz który przeprowadza zabieg).


Mikrodermabrazja korundowa 

Mikrodermabrazja korundowa (proszkowa) - w tej metodzie do ścierania naskórka wykorzystywany są mikronizowane kryształki tlenku glinu (korund). Proszek jest wypychany pod ciśnieniem (wysokim), aby zetrzeć obumarły naskórek oraz zanieczyszczenia. Urządzenie do tego rodzaju mikrodermabrazji ma dwie końcówki: jedną do wypychania pod ciśnieniem wiązki korundu, drugą do zasysania martwego naskórka (system vacumm - końcówka z podciśnieniem). Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona jeszcze przez kilka godzin. Efekt złuszczania po tej metodzie mikrodermabrazji jest naprawdę silny. Polecany głównie osobą z skórą tłustą i rozszerzonymi porami, ponieważ jest silniejsza od diamentowej daje szybszy efekt w krótszym czasie. Odradzana osobom z cerą delikatną i skłonna do podrażnień, a także z cerą naczynkową. Trzeba mieć na uwadze czy nie jesteśmy uczuleni na tlenek glinu (korund).

Mikrodermabrazja korundowa jak często wykonywać?


Jeśli zabieg wykonujemy w serii, to wykonujemy między 2 a 10 zabiegów często 5. Jeśli stosujemy
w celu odmłodzenia skóry to wykonujemy zabiegi w odstępach 7-10 dni, a później raz w miesiącu zabieg przypominający.
Terapia trądziku - zabiegi wykonujemy w odstępach 3-4 tygodni.
O wszystkim decyduje osoba wykonująca zabieg (lekarz lub kosmetyczka).


Mikrodermabrazja - efekty i korzyści z zabiegu

kobieta gładka skóra
fot. Flavio~
Po wykonaniu mikrodermabrazji obserwujemy:
- wygładzenie skóry;
- eliminację nadmiernego rogowacenia, suchości skóry oraz jej regenerację;
- redukcję zaskórników;
- zmniejszenie drobnych zmarszczek;
- zwiększoną absorpcję składników aktywnych z zastosowanych preparatów kosmetycznych;
- pobudzenie fibroblastów do wytwarzania kolagenu i elastyny;
- stymulację mikrokrążenia (lepsze odżywienie komórek skóry);
- poprawę kolorytu i struktury skóry;
- zwężenie rozszerzonych porów;
- rozjaśnienie przebarwień i plam starczych;
- zmniejszenie łojotoku;
- wzmocnienie zdolności obronnych skóry;
- spłycenie i wygładzenie blizn i rozstępów;
- nie ma ograniczeń wiekowych, peeling jest bezbolesny, można go dość często powtarzać, bezpieczna kontrolowana głębokość ścierania, alternatywa dla osób nie tolerujących peelingu chemicznego;
- cera po zabiegu jest zdrowsza, świeższa i sprawia wrażenie młodszej;


Bardzo ważne należy wybierać zaufane gabinety do wykonania tego zabiegu. trzeba pamiętać że diamentowe końcówki są wielokrotnego użytku i przed zabiegiem muszą być odpowiednio przygotowane dla następnego pacjenta (właściwie zdezynfekowane  - sterylizowane w autoklawie)- brak higieny w tej kwestii może spowodować bardzo przykre konsekwencje (zarażenie różnymi zakażeniami skóry i inne). W tej kwestii należy kierować się rozsądkiem (a nie zawsze tylko niższą ceną). Czasami kosmetolog proponuje nam zakup końcówki i wtedy nikt inny poza nami z niej nie korzysta. Jest to dobre wyjście szczególnie jeśli chcemy skorzystać z serii zabiegów.

Mikrodermabrazja wskazania

Wśród głównych wskazań do wykonania mikrodermabrazji wymienić należy:
- oczyszczenie skóry i złuszczenie martwych komórek warstwy rogowej naskórka;
- pierwszy etap zabiegu (peeling) przed wprowadzanie składników aktywnych do skóry- stanowi swego rodzaju przygotowanie skóry;
- fotostarzenie;
- suchość i wiotkość skóry;
- odmłodzenie skóry i zminimalizowanie widoczności drobnych zmarszczek zwłaszcza wokół oczu, ust i szyi;
- przebarwienia;
- plamy starcze;
- rozszerzone pory skóry;
- blizny potrądzikowe;
- zaskórniki i prosaki;
- łojotok;
- rogowacenie przymieszkowe;
- trądzik: zaskórnikowy i grudkowy;
- bielactwo nabyte;
- szorstki, zrogowaciały naskórek;
- cellulit;
- płytkie blizny i rozstępy;

Mikrodermabrazja (diamentowa i korundowa) - przeciwwskazania

Główne przeciwwskazania do mikrodermabrazji to:
- zakażenia wirusowe, grzybicze i bakteryjne skóry;
- opryszczka w stanie aktywnym (jeśli chcemy uniknąć wysiewu po zabiegu na około 3-5 dni przed zabiegiem i 3-5 dni po zabiegu należy brać po 1 tabletce 200 mg acyklowiru np. heviran - oczywiście lek jest na receptę);
- nowotwory skóry;
- znamiona i włókniaki (w miejscu gdzie ma być wykonany zabieg);
- trądzik krostowy i ropowiczy (a także jeśli była stosowana terapia retinoidami np. Roaccutanem, Izotekiem czy innymi - to musi minąć 3 miesiące od zakończenia terapii do zabiegu);
- trądzik różowaty, toczeń, łuszczyca, AZS (aktywne- w okolicy którą chcemy poddać zabiegowi );
- naczyniaki jamiste;
- przyjmowanie leków rozrzedzających krew np. aspiryna i inne leki przeciwzakrzepowe- odstawić na 24h przed zabiegiem;
- uszkodzenie ciągłości skóry jak nadżerki czy przeczosy;
- skłonność do powstawania bliznowców;
- chirurgiczne zabiegi twarzy (do 2 miesięcy po zabiegu);
- kruche i popękane naczynia krwionośne, bardzo płytko unaczyniona skóra zwiększa ryzyko powstania teleangiektazji (jeśli się zdecydujemy to trzeba to wykonać niezwykle uważnie, ale ja zamiast tego polecam oxybrazję, również bardzo uważnie należy podchodzić do zabiegu u osób z cukrzycą- zmiany naczyniowe i polineuropatie mogą stanowić bezwzględne przeciwwskazanie);
Zabiegu nie wykonujemy na powiekach, błonach śluzowych i czerwieni warg.


Jak się przygotować do zabiegu mikrodermabrazji?


Do zabiegu mikrodermabrazji nie trzeba jakoś specjalnie przygotowywać skóry. Ale mniej więcej na tydzień przed zabiegiem zaleca się unikać:
- woskowania;
- elektrolizy;
- chemicznych kremów depilacyjnych;
- stosowania różnego rodzaju peelingów;
- stosowania szorstkich gąbek do mycia twarzy;


Mikrodermabrazja - zalecenia po zabiegu


Przez dwa dni (48 h po zabiegu) unikamy kontaktu z chlorowaną wodą (odpuszczamy sobie basen).
Przez 24 h unikamy wykonywania makijażu.
Unikanie wysokiej ekspozycji promieniowaniem UV (zarówno słonecznej jak i w solarium) przez ok 2 tygodnie. Przez około 3 tygodnie zabezpieczamy skórę preparatami z wysokimi filtrami (30 i wyższe).
Przez 2-3 dni należy pić około 1,5-2 l wody na dzień co pomoże dodatkowo uelastycznić skórę.
Osoby z przebarwieniami między zabiegami mikrodermabrazji (wykonując serię) powinny w domu używać preparatów z hydrochinonem (po 24 h od zabiegu) - o więcej informacji w tej kwestii należy zapytać osobę wykonującą zabieg.
Nie wolno zdrapywać łuszczącej się skóry.

Możliwe działania niepożądane po zabiegu mikrodermabrazji


urządzenie kosmetyczne
fot. Jamie
Działania uboczne po mikrodermabrazji są bardzo rzadkie i zazwyczaj przemijające. Najczęstsze z nich to zaczerwienienie, obrzęk, pieczenie, nadwrażliwość na światło słoneczne, czy przebarwienia. Dlatego bezpiecznej wykonywać zabieg wczesną wiosną lub późną jesienią. Jeśli zdecydujemy się np. latem to trzeba pamiętać o codziennym nakładaniu kremu z wysokim filtrem. U osób stosujących leki rozrzedzające krew i niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą pojawić się drobne wybroczyny, które znikają po 2-3 dniach.


Jeśli macie cerę naczynkową, delikatną skłonna do podrażnień to mam dobrą wiadomość : jest metoda mikrodermabrazji- tlenowa (oxybrazja) z której możecie spokojnie korzystać. Metoda nowa w porównaniu z poprzednimi, trochę droższa, ale wreszcie jest. Więc opiszę na czym polega zabieg, dla kogo jest dedykowany i jakie są przeciwwskazania do zabiegu. 

Oxybrazja - mikrodermabrazja tlenowa

Oksydermabrazja (mikrodermabrazja wodno - tlenowa) polega na usuwaniu martwego naskórka przy użyciu tlenu medycznego i soli fizjologicznej. Strumień, który dociera do skóry jest rozpylany pod bardzo wysokim ciśnieniem z prędkością blisko prędkości dźwięku, przy użyciu specjalnie zaprojektowanej głowicy. W tym zabiegu oprócz złuszczania dochodzi także do nawilżania i dotlenienia skóry.
Poleca się osobom u których pojawiły się pierwsze objawy starzenia (metoda odmładzająca). Dodatkowy plus może być wykonywana przy każdym rodzaju cery tzn. można ją wykonywać także przy cerze delikatnej, wrażliwej i naczynkowej.

Zalety oxybrazji

Główne zalety oxybrazji (wskazania do mikrodermabrazji tlenowej):
- złuszczenie naskórka;
- głębokie nawilżenie, dotlenienie i odżywienie skóry;
- poprawa  metabolizmu;
- spłycenie istniejących zmarszczek (zwłaszcza wokół oczu i ust) i blizn;
- zmniejszenie rozszerzonych porów;
- złagodzenie łojotoku, usunięcie zaskórników i zanieczyszczeń skóry, a ponadto usunięcie bakterii powodujących zmiany trądzikowe;
- poprawa struktury i kolorytu skóry;
- zwiększenie elastyczności, regeneracja i odmłodzenie skóry;
- likwidacja uszkodzeń po opalaniu;
- ochrona przed nowymi uszkodzeniami i starzeniem się skóry;
- niwelowanie przebarwień (posłonecznych i starczych)

Przeciwwskazania do oxybrazji

Wśród przeciwwskazań do oxybrazji należy wymienić:
- nowotwory;
- zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze;
- trądzik krostowy, ropowiczy;
- trądzik różowaty;
- naczyniaki jamiste;
- zabiegi chirurgiczne w obrębie twarzy do 2 m- cy.

Myślę, że jeśli nie mamy żadnych przeciwwskazań to warto wybrać się na zabieg mikrodermabrazji jeśli nie w serii to przynajmniej dwa razy do roku. Mikrodermabrazję można łączyć z zabiegiem kwasami np. migdałowym ale nie tylko, czy też z mezoterapią - łączenie wzmacnia i przyspiesza efekty. Zapewne można łączyć z jeszcze innymi zabiegami - wszystko zależy od typu i stanu skóry, problemów, braku przeciwwskazań do zabiegów, no i zasobności portfela. Tak czy inaczej uważam, że naprawdę warto zwłaszcza jesienią (po ekspozycji na promieniowanie UV) taki zabieg wykonać.

Mikrodermabrazja czy peeling kawitacyjny - który zabieg wybrać?


Zarówno mikrodermabrazja jak i peeling kawitacyjny należą do najpopularniejszych metod oczyszczania skóry wykonywanych w gabinetach kosmetycznych.

Mikrodermabrazja - metoda mechanicznego, kontrolowanego złuszczania naskórka - intensywność (głębokość) złuszczania jest dobierana indywidualnie dla każdego pacjenta - do rodzaju, stanu i potrzeb jego skóry. Mikrodermabrazja wykonywana w serii może być zabiegiem samym w sobie, ale może też stanowić dobry wstęp do wykonywania innych zabiegów np. kwasów, zabiegów odżywczych, nawilżających, regenerujących, przeciwzmarszczkowych. Skóra po mikrodermabrazji jest świetnie przygotowana do zwiększonego wchłaniania substancji aktywnych z zastosowanych kosmetyków - masek, serum, ampułek. Już pojedynczy zabieg mikrodermabrazji poprawia wygląd skóry, wykonanie serii zabiegów wpływa korzystnie także na stan i kondycję skóry. Należy pamiętać o przeciwwskazaniach do zabiegu (wymienione powyżej).

Peeling kawitacyjny - jest o wiele delikatniejszy niż mikrodermabrazja, nie podrażnia skóry, dlatego też może być wykonywany u osób z cerą delikatną, wrażliwą czy naczyniową. Peeling kawitacyjny wykonuje się przy użyciu aparatu emitującego fale ultradźwiękowe. Dla uzyskania efektu kawitacji niezbędne jest mocne zwilżenie powierzchni skóry na której wykonywany jest zabieg. Poza oczyszczaniem, podczas zabiegu fale ultradźwiękowe działają na skórę jak mikromasaż, który poprawia ukrwienie skóry, ale także poprawia jej właściwości absorpcyjne oraz korzystnie wpływa na jędrność skóry (wskazany przy skórze starzejącej się, z objawami fotostarzenia, zmarszczkami i u osób palących). Peeling ten działa także przeciwzapalnie i dezynfekująco, dzięki czemu pomaga pozbyć się bakterii także tych odpowiedzialnych za rozwój trądziku. Zabieg ten przynosi korzystne efekty w  przypadku cery tłustej, łojotokowej, trądzikowej, z bliznami potrądzikowymi oraz różnego rodzaju przebarwieniami pozapalnymi czy plamami pigmentacyjnymi. Więcej informacji o tym zabiegu znajdziesz w poście: peeling kawitacyjny - jak wygląda zabieg? komu jest polecany?

Przeciwwskazania (główne) do peelingu kawitacyjnego:
- ciąża i karmienie piersią;
- metalowe implanty;
- niewydolność krążenia i zakrzepowe zapalenie żył;
- zaburzenia krzepnięcia krwi;
- ciężka lub nieustabilizowana cukrzyca;
- choroby nowotworowe oraz stany po operacyjnym usunięciu nowotworu;
- epilepsja;
- gorączka i ogólne wyniszczenie organizmu;

Mikrodermabrazja i peeling kawitacyjny - podobieństwa


Zarówno peeling kawitacyjny jak i mikrodermabrazja złuszczają komórki warstwy rogowej naskórka, oba zabiegi pobudzają także procesy regeneracyjne w skórze - wytwarzanie kolagenu i elastyny. Na skutek obu zabiegów dochodzi do zwiększenia właściwości absorpcyjnych skóry (tzn. zwiększoną wchłanialność na składniki aktywne zawarte w kosmetykach). Zarówno mikrodermabrazja jak i peeling kawitacyjny świetnie sprawdzają się w walce z objawami fotostarzenia (przebarwienia, zmarszczki) oraz  w regeneracji skóry po lecie. Inne podobieństwa - obydwa zabiegi w celu profilaktycznym możemy wykonać raz w miesiącu, zaś w walce z niedoskonałościami zabiegi te wykonujemy w serii 6-10 zabiegów (zazwyczaj) wykonywanych w 7-10 dniowych odstępach. Podobny czas wykonywania zabiegu.

Mikrodermabrazja i peeling kawitacyjny - różnice


Peeling kawitacyjny jest zabiegiem o wiele delikatniejszym dla skóry niż zabieg mikrodermabrazji, można więc wykonać go przed tzw. wielkim wyjściem - zabieg bankietowy oraz u osób ze skórą wrażliwą i naczyniową (po zabiegu nie obserwujemy zaczerwienienia skóry jak po mikrodermabrazji). Ze względu na brak działania podrażniającego skórę oraz właściwości dezynfekujące peeling kawitacyjny można wykonać w przypadku pojedynczych zmian w fazie zapalnej na skórze trądzikowej, kiedy mikrodermabrazja jest bezwzględnie przeciwwskazana. Mikrodermabrazja daje nam natomiast odczucie intensywniejszego oczyszczenia i wygładzenia skóry, także efekt w przypadku jednorazowego wykonania zabiegu utrzymuje się dłużej niż po peelingu kawitacyjnym. Mikrodermabrazja lepiej poradzi sobie w przypadku np. blizn potrądzikowych czy rozstępów. Różnica jest również w cenie obydwu zabiegów - peeling kawitacyjny jest znacznie tańszy od mikrodermabrazji - może być to szczególnie istotne w przypadku kiedy decydujemy się na wykonanie serii zabiegów.


Mikrodermabrazja czy peeling kawitacyjny - który wybrać? jak podjąć właściwą decyzję


Decyzja którą metodę wybrać jest sprawą indywidualną. Aby podjąć właściwą decyzję na początku należy zapoznać się ze wskazaniami i przeciwwskazaniami do obydwu zabiegów. Kolejną kwestią jest dokładne zdiagnozowanie stanu skóry i występujących problemów oraz ustalenie, która z metod będzie bardziej skuteczna w pozbyciu się ich. Nie mniej istotną sprawą jest także to ile pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć na zabiegi - czy będzie to 1-2 zabiegi czy cała seria. W podjęciu właściwej decyzji pomocna będzie oczywiście doświadczona kosmetyczka lub kosmetolog.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz