Opis strony

Super piękna to blog o tematyce prozdrowotnej. Opisuje bardzo dokładnie problemy z jakimi spotykają się kobiety. Doradzam jak pozbyć się cellulitu? Po co wykonywać peeling? Dowiesz się tutaj czym są i jak powstają zmarszczki. Możesz przeczytać o przyczynach powstawania i metodach usuwania rozstępów. Na blogu znajdziesz informację jak leczyć trądzik różowaty? Powinny zainteresować Cię podstawowe informację dotyczące naszej odporności. Jest też coś dla mężczyzn, niekoniecznie przyjemnego jak temat łysienia. Na koniec polecam coś miłego czyli dlaczego warto się śmiać i dlaczego uśmiech kosztuje mniej od elektryczności a daje więcej światła?

Belka Mega Flavon

Naturalne utrwalacze zapachu - ambra, piżmo, cybet i kastoreum.

fot. Vetiver Aromatics
Ogromna większość substancji zapachowych jakie stosuje się w produkcji perfum  pochodzi ze świata roślinnego - są to głównie olejki eteryczne, pozyskiwane z różnych części roślin (np. kwiatów, liści, korzeni) lub też z balsamów oraz żywic. Oczywiście część substancji zapachowych można też wytworzyć syntetycznie. W wysokiej klasy perfumach stosuje się także naturalne substancje zapachowe pochodzenia zwierzęcego tj. ambra, piżmo, cywet lub kastoreum. W jakim celu są stosowane? Każda z nas kupując perfumy chce, aby ich piękna woń utrzymywała się na skórze jak najdłużej i właśnie w tym celu stosuje się wyżej wymienione składniki.

Utrwalacze zapachu
fot. Jonatas Cunha
Utrwalacze są wykorzystywane w produkcji perfum, a ich rolą jest zapobieganie zbyt szybkiemu ulatnianiu się zapachów. Są one stosowane w bardzo niewielkich ilościach. Wśród jednych z najlepszych utrwalaczy zapachów można wymienić substancje pochodzenia zwierzęcego tj. piżmo, ambra, cybet, kastoreum. Każdy z tych składników jest wydzieliną gruczołów różnego gatunku zwierząt. Wszystkie te substancje łączy jedna cecha - bardzo mocny zapach własny (niekoniecznie jest to zapach przyjemny - w mocnym stężeniu pachną wręcz nieprzyjemnie). Ze względu na trudność w pozyskiwaniu są one bardzo drogie i coraz rzadziej stosowane w przemyśle perfumeryjnym (używane zazwyczaj tylko przez renomowanych producentów perfum).

Ambra


fot. Amila Tennakoon
Ambra jest wydzieliną z przewodu pokarmowego kaszalota (patologiczna wydzielina z gruczołów żołądkowych i jelitowych), która najprawdopodobniej powstaje w wyniku niestrawności u tego gatunku wieloryba. Najczęściej jest wyrzucana na brzeg (wybrzeże) oceanu w postaci różnokształtnych brył o różnej wielkości (waga 1-20 kg). Najczęściej występuje w kolorze: szarym, żółtawym lub brązowym. Ma konsystencję wosku, w temperaturze wrzenia wody staje się płynna. Dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, słabiej w alkoholu. Głównym składnikiem odpowiedzialnym za zapach jest ambreina.
Ośrodkami w których najczęściej pozyskiwano ambrę były: wybrzeża Nowej Zelandii i Australii.
Zapach ambry - jest porównywalny do zapachu końskiego potu lub zapachu morza. Zapach ten powstaje w procesie oksydacji, ponieważ czysta ambra jest pozbawiona zapachu.
Obecnie naturalna ambra jest praktycznie nieosiągalna (ze względu na zagrożenie wymarciem kaszalotów). W wielu krajach stosowanie ambry jest zakazane ze względu na ochronę kaszalotów.
Wytwarzane są jej substytuty syntetyczne lub roślinne (z hibiskusa). Jako zamiennik ambry w przemyśle perfumeryjnym najczęściej stosuje się żywicę - ladanum.

Piżmo


fot. Peter Halasz
Piżmo jest wydzieliną z gruczołów okołoodbytniczych piżmowca (jest to azjatycki ssak z rodziny jeleniowatych). Jego pozyskiwanie odbywa się podczas zabiegu operacyjnego - zwierzęta nie są zabijane. Naturalne piżmo ma silny zapach amoniaku i jest kruchą masą. Najważniejszym składnikiem piżma jest muskon.
Substancje o zapachu piżma są pozyskiwane także od innych zwierząt: piżmaka, skunksa, woła piżmowego (piżmowół) oraz kaczki piżmowej. Substancje te bywają uważane za afrodyzjaki.
Piżmo jest jedną z najintensywniejszych i najtrwalszych substancji zapachowych.
Obecnie naturalne piżmo jest zastępowane substancje syntetyczne tzw. piżmo sztuczne. Mają one gorszą jakość zapachową niż naturalne piżmo zwierzęce.
Kiedyś piżmo było dodawane do zapraw murarskich - jego zapach można poczuć jeszcze dzisiaj w wielu meczetach.

Kastoreum


fot. Cliff
Kastoreum to wysuszony na czerwonobrązowy proszek strój bobra. Kastoreum jest wydzieliną gruczołów analnych bobrów: syberyjskiego i kanadyjskiego (służy im ona do natłuszczania futra i znaczenia terytorium). Każdy osobnik (obu płci) posiada parę gruczołów produkujących castoreum, w pobliżu których znajduje się parę worków w których ta wydzielina się zbiera. Worki w których znajduje się wydzielina znajdują się w okolicy organów płciowych (są z nimi połączone). Wydzielina ma kolor żółto- brązowy (zawiera intensywnie pachnące olejki eteryczne, woski i żywice). Worki z wydzieliną są suszone i wędzone.
Alkoholowe wyciągi kastoreum mają nadać perfumom erotyczny cierpki zapach.
Dawniej kastoreum było stosowane w medycynie jako panaceum oraz w przemyśle spożywczym jako "naturalny aromat".

Cybet (cywet)


fot. tontantravel
Cybet to ekstrakt z wysuszonych gruczołów okołoodbytniczych pochodzący od ssaków z rodziny wiwerowatych  (zwanych cywetami lub cybetami) np. od kotów abisyńskich żyjących w Afryce i Azji (tam można go kupić). Ma postać żółtej lub brązowej wydzieliny o konsystencji masła. Za jej zapach odpowiadają głównie cybeton i skatol. Metody pozyskiwania tej wydzieliny od zwierząt są okrutne (niehumanitarne). Obecnie niestety nie ma możliwości zastąpienia go substancjami syntetycznymi lub roślinnymi.
Cybet zaliczany jest do feromonów.
Niewielka ilość cybetu i piżma jest stosowana w perfumerii do nut zapachowych: słodkich i ciężkich pudrowych nut zapachowych. Mają one nasilić erotyczne działanie zapachu.

Wszystkie powyżej opisane substancje mają bardzo przenikliwą woń, jednak po rozcieńczeniu pachną bardzo przyjemnie.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz