Opis strony

Super piękna to blog o tematyce prozdrowotnej. Opisuje bardzo dokładnie problemy z jakimi spotykają się kobiety. Doradzam jak pozbyć się cellulitu? Po co wykonywać peeling? Dowiesz się tutaj czym są i jak powstają zmarszczki. Możesz przeczytać o przyczynach powstawania i metodach usuwania rozstępów. Na blogu znajdziesz informację jak leczyć trądzik różowaty? Powinny zainteresować Cię podstawowe informację dotyczące naszej odporności. Jest też coś dla mężczyzn, niekoniecznie przyjemnego jak temat łysienia. Na koniec polecam coś miłego czyli dlaczego warto się śmiać i dlaczego uśmiech kosztuje mniej od elektryczności a daje więcej światła?

Belka Mega Flavon

Czym popijać leki? A czego unikać do ich popijania?

Często czytając ulotkę widzimy tam zamieszczoną informację: "popić dużą ilością płynu" , "popić niewielką ilością płynu" lub też nie ma żadnej informacji na ten temat. Płynu? tzn. czym mamy te leki popijać? Dla jednych sprawa jest prosta, inni uważają, iż nie ma to większego znaczenia czym popijamy leki. Wbrew pozorom jednak ma - jest to sprawa niezwykle istotna. To czego używamy do popijania leków oraz ilość płynu jaką popijamy leki wpływa na efektywność terapii, a także na wystąpienie lub brak działań niepożądanych (np. popijanie tabletek mlekiem lub sokiem z grejpfruta może zaszkodzić, tzn. spowodować, że lek zadziała silniej lub też wcale nie zadziała).
Na początku odpowiem czym należy popijać leki, a następnie napiszę czego i z jakich powodów należy unikać.
Czym popijać leki?

Do popijania leków najbezpieczniejsza i najlepsza jest....

WODA (najlepiej przegotowana, letnia)

Większość (praktycznie wszystkie) leków powinna być popijana wyłącznie przegotowaną, letnią wodą (chyba, że lekarz lub farmaceuta zalecą inaczej).

Dlaczego nie woda mineralna?

Jeśli nie mamy innej możliwości to możemy użyć wody mineralnej niegazowanej (najlepiej źródlanej lub niskozmineralizowanej). Do popijania nie należy używać średnio- i wysokozmineralizowanej wody ze względu na zawartość składników mineralnych (takie składniki jak np. wapń lub magnez mogą wpływać na jakość wchłaniania się substancji aktywnych leków).

Również ważna jest ilość wody jaką należy popijać leki. Wśród leków można wyróżnić takie, które dobrze rozpuszczają się w wodzie (do popicia takich wystarczy nawet 20 ml wody) i takie, które są źle rozpuszczalne (np. antybiotyki z grupy np. amoksycykliny, erytromycyny, czy też kwas acetylosalicylowy np. aspiryna) - takie należy popijać 200 ml wody (jedną szklanką). Oczywiście najczęściej nie mamy pojęcia czy dany lek jest słabo czy dobrze rozpuszczalny, dlatego też najbezpieczniej jest popijać leki około 150 ml wody (3/4 szklanki) - chyba, że na ulotce znajduje się inna informacja lub lekarz albo farmaceuta polecił inaczej.

Kiedy należy zażywać leki (tzn. przed czy po posiłku)

Należy przestrzegać informacji zamieszczonych na ulotce lub opakowaniu leku. Jeśli jest napisane na czczo - to tak należy robić, jeśli w trakcie posiłku (tym lepiej dla nas) - też należy się do tego zastosować. Jeśli natomiast na ulotce nie ma żadnego zastrzeżenia kiedy to najlepiej jest łykać tabletki po posiłku (zabezpiecza to żołądek przed podrażnieniami, możliwością przedawkowania czy działaniami niepożądanymi).
Informacje o których piszę dotyczą wszystkich leków (tych na receptę, bez recepty oraz niektórych suplementów diety).

Czym nie popijać leków?

Jak już wcześniej wspomniałam najbardziej wskazana i najbezpieczniejsza jest woda. Są leki których nie należy popijać mlekiem, innych zaś nie popijamy kawą, herbatą lub ziołami. Nigdy nie popijamy żadnych leków sokiem grejpfrutowym ani alkoholem - bezwzględny zakaz.

Dlaczego nie popijać leków mlekiem

Większość leków po związaniu się z występującym w mleku wapniem przekształca się w związki nierozpuszczalne, czyli nie mają możliwości wchłonięcia się np. u osób przyjmujących tetracyklinę (antybiotyk) mleko hamuje jej wchłanianie. W ten sposób dochodzi do mocnego osłabienia działania przeciwbakteryjnego leku. Produkty mleczne (kefir, jogurt, twaróg) - należy zrobić minimum 2 godziny odstępu między produktem a tabletką.
Mlekiem nie należy również popijać wszystkich leków tzw. dojelitowych (potocznie zwanych powlekanymi) - mają się one rozpuścić i wchłonąć dopiero w jelitach. Mleko obniżając kwasowość soku żołądkowego może doprowadzić do rozpuszczenia się otoczki tabletki w żołądku, może dojść w ten sposób do podrażnienia błony śluzowej żołądka oraz osłabionego działania leku.

Kawa i herbata

Jeśli do popijania żelaza stosujemy herbatę lub kawę to raczej nie doczekamy się efektów w leczeniu niedokrwistości. Herbata osłabia, a czasem wręcz całkowicie uniemożliwia wchłanianie się żelaza.
Wchłanianie się substancji aktywnych z leków, kiedy popijamy je kawą, mogą utrudniać znajdujące się w niej kofeina i metyloksantyny. Kilka przykładów:
Kofeina może zwiększyć działanie kwasu acetylosalicylowego (np. Aspiryna) - należy zastosować minimum 2 godzinny odstęp między zażyciem leku a wypiciem napoju z kofeiną (kawa, cola, energetyki).
Teofilina w połączeniu z kofeiną może spowodować ból głowy, skurcze mięśni, zaburzenia snu, uczucie niepokoju, tachykardia.

Soki owocowe (zwłaszcza grejpfrutowy - nie stosować do popijania leków)

Bezwzględnie nie należy popijać żadnych leków sokiem z grejpfruta (a zachować ostrożność w popijaniu tabletek sokiem z pomelo, pomarańczy i limonki). Sok z grejpfruta zawiera naringinę - składnik który paraliżuje pracę enzymów w ścianie jelita (głównie enzymów cytochromu P450), które są odpowiedzialne za metabolizm leków. W takiej sytuacji lek nie jest metabolizowany, następnie wzrasta jego poziom we krwi i dochodzi do nadmiernego działania leków (przedawkowania) i efektów toksycznych.
Popijanie leków sokiem z grejpfruta (innymi sokami w których skład wchodzi ten sok) może spowodować następujące skutki (kilka przykładów):
- podniesienie we krwi stężenia leków  z grupy statyn (leków obniżających poziom cholesterolu)
- nie stosować z lekami przeciwhistaminowymi np. z astemizolem - może doprowadzić do zaburzeń rytmu serca;
- sok z grejpfruta w połączeniu z lekami na nadciśnienie tętnicze (typu blokery kanału wapniowego) może powodować nadmierne obniżenie ciśnienia krwi (bóle i zawroty głowy);
Biorąc pod uwagę, że nie znamy interakcji z wszystkimi lekami, uważam iż nie należy stosować soku z grejpfruta do popijania żadnych leków.
Aby uniknąć interakcji pomiędzy sokiem z grejpfruta a lekiem należy zastosować minimum 4 godziny odstępu.

Popijanie ziołami

Popijanie leków naparami ziołowymi również jest niewskazane, np. napar z nasion lnu lub napar z prawoślazu działają osłaniająco na błonę śluzową przewodu pokarmowego - utrudniają tym lub całkowicie uniemożliwiają wchłanianie niektórych substancji leczniczych.
Dla kobiet stosujących doustną antykoncepcję - uważać na herbatki, napary lub tabletki z dziurawcem, ponieważ obniża działanie pigułek antykoncepcyjnych.

Bezwzględnie nie wolno popijać leków alkoholem

Popijając leki alkoholem może dojść do następujących interakcji:
- alkohol plus metronidazol (lek o działaniu przeciwpierwotniakowym i przeciwbakteryjnym) - lek ten nasila toksyczne działanie alkoholu;
- niektóre wina plus leki przeciwko gruźlicy - może dojść do groźnych przełomów nadciśnieniowych, a nawet do zapaści i śpiączki;
- alkohol plus paracetamol - zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby;
Podczas trwania niektórych kuracji bezwzględnie nie należy pić alkoholu.

Jeszcze zdanie odnośnie wpływu błonnika pokarmowego na wchłanianie leków.
Nadmiar błonnika w diecie może spowodować zaburzenie wchłaniania witamin i minerałów, osłabienie działania digoksyny (lek nasercowy). Nadmiar pektyn w diecie negatywnie wpływa na wchłanianie preparatów z paracetamolem.
Czyli  -błonnik tak!!!  ale wszystko z umiarem:)

Podsumowując:
Aby mieć pewność, że stosowane przez nas leki będą skuteczne i zadziałają odpowiednio terapeutycznie należy popijać je 150 ml chłodnej przegotowanej wody (jeśli lekarz lub farmaceuta nie zaleci inaczej).
Należy dokładnie czytać dołączone do leków ulotki oraz informacje na opakowaniu leku, a w razie jakichkolwiek wątpliwości poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Zdrowie jest piękne!!! Bądź SuperPiękna!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz