Opis strony

Super piękna to blog o tematyce prozdrowotnej. Opisuje bardzo dokładnie problemy z jakimi spotykają się kobiety. Doradzam jak pozbyć się cellulitu? Po co wykonywać peeling? Dowiesz się tutaj czym są i jak powstają zmarszczki. Możesz przeczytać o przyczynach powstawania i metodach usuwania rozstępów. Na blogu znajdziesz informację jak leczyć trądzik różowaty? Powinny zainteresować Cię podstawowe informację dotyczące naszej odporności. Jest też coś dla mężczyzn, niekoniecznie przyjemnego jak temat łysienia. Na koniec polecam coś miłego czyli dlaczego warto się śmiać i dlaczego uśmiech kosztuje mniej od elektryczności a daje więcej światła?

Belka Mega Flavon

Peeling kwasem glikolowym, GlyKoPeel, High Potency Peel. Kwas glikolowy właściwości.

Kwas glikolowy

Kwas glikolowy jest najpowszechniej i najczęściej stosowanym alfa- hydroksykwasem (AHA) zarówno w kosmetologii jak i dermatologii. Jego naturalnym źródłem jest trzcina cukrowa (poddana fermentacji), znajdziemy go również w winogronach, jabłkach i agreście. Kwas glikolowy należy do kwasów o średniej mocy, jego pKa wynosi 3,83. Posiada najmniejszą cząsteczkę spośród wszystkich kwasów AHA, dzięki czemu łatwo penetruje warstwę rogową naskórka i może przenikać głęboko wgłąb skóry, jest też dobrym nośnikiem substancji aktywnych. Kwas ten nie wykazuje toksyczności. Kwas glikolowy może występować w postaci wolnej i częściowo zneutralizowanej (może też mieć postać zbuforowaną lub zestryfikowaną a te postaci są nieaktywne w skórze więc nie mają zastosowania praktycznego). Kwas glikolowy w formie wolnej wykazuje bardzo silne działanie, może wywołać nawet epidermolizę z poważnymi konsekwencjami, dlatego zabiegi z użyciem kwasu w tej formie muszą być wykonywane bardzo ostrożnie.Głębokość peeling glikolowego zależy od: zastosowanego stężenia, pH, czasu aplikacji, ilości substancji naniesionej na jednostkę powierzchni, formy galenowej, rodzaju nośnika, postaci kwasu, obecności innych substancji i kondycji skóry poddawanej zabiegowi. Im większe stężenie i niższe pH, tym większa moc kwasu.
Aby uzyskać oczekiwany i trwały efekt należy wykonać serię zabiegów 4-8, w odstępach 10-14 dni. Kurację można powtarzać dwa razy w roku.
Aby ograniczyć ryzyko powikłań pierwsze zabiegi w serii powinny być na niższych stężeniach i o krótszym czasie aplikacji, kolejne kwasem o silniejszym stężeniu i powoli wydłużaniu czasu. Szczególną ostrożność należy zachować przy skórze suchej, atopowej i skłonnej do teleangiektazji. Peeling kwasem glikolowym jest bezpieczny, ryzyko powikłań i działań niepożądanych po peelingu kwasem glikolowym jest niewielkie (oczywiście im wyższe stężenie tym ryzyko wzrasta). Przy wysokich stężeniach kwasu i niskim pH istnieje ryzyko działań niepożądanych tj. podrażnienie, stan zapalny, zaburzenia pigmentacji, powstanie strupów, a nawet blizn. Już 3 -7 minut peelingu najwyższym stężeniem kwasu glikolowego w formie wolnej może spowodować martwicę naskórka i jego epidermolizę (spełzanie) - kwas w formie wolnej ma najsilniejsze działanie. Kwas częściowo zbuforowany działa łagodniej (oczywiście jest to uzależnione od stopnia zbuforowania). Długość aplikacji kwasu glikolowego od 1 do 10 min.

W gabinetach występują różne stężenia i pH kwasu glikolowego najczęściej stosowane to 20%, 35%, 50%, 70%, natomiast ich pH waha się w granicy 1,6 do 0,6. Oczywiście o doborze stężenia decyduje kosmetolog lub przy wyższych stężeniach (powyżej 35%) lekarz. Przy niskim pH kwas glikolowy pobudza złuszczanie i odnowę komórkową, przy wyższym pH wykazuje tylko działanie nawilżające. Kwas glikolowy występuje w dwóch formach: żelowej (działa delikatniej, kwas jest uwalniany stopniowo, jest dobrze tolerowany przez osoby z wrażliwą cerą lub trądzikiem różowatym), który powoduje tylko lekkie podrażnienie i delikatne złuszczenie (zabieg nieinwazyjny) oraz w formie wodnej, czyli wodny roztwór kwasu glikolowego, który bardzo szybko przenika przez warstwę rogową. Ta forma jest stosowana u osób które potrzebują intensywniejszego złuszczenia.

Peelingi o stężeniu 20% i 35% służy do złuszczania bardzo powierzchownego, zabieg powinien być kilkukrotnie powtarzany w odstępach 10-14 dniowych. Tego typu peeling pozwalają odzyskać skórze blask i świeży wygląd (poprawia koloryt, elastyczność, niweluje drobne zmarszczki i nadmierną suchość skóry). Peeling ten wykonuj się w także przed peelingiem TCA w celu dokładnego oczyszczenia skóry.
Natomiast peelingi o stężeniu 50% i 70% złuszczają całą grubość naskórka (wszystkie warstwy), działa podobnie jak te o stężeniach niższych - oczywiście wykazuje silniejszy i szybszy efekt.

Peeling ten może być wykonywany przez cały rok, jednak ze względu na możliwość powstania przebarwień najczęściej nie wykonuje się tego typu zabiegu latem (można, ale wskazana jest bezwzględnie wysoka fotoprotekcja). Może być wykonywany u osób z każdym rodzajem fototypu, a także u osób ze skórą naczyniową, wrażliwą i bardzo suchą (oczywiście stężenie musi być niższe, pH wyższe, ważna jest też delikatna formuła kwasu).

Przygotowanie do zabiegu kwasem glikolowym i postępowanie po zabiegu

Przed zabiegiem wskazane jest dwutygodniowe stosowanie kremów lub żeli z 5-15% kwasem glikolowym (1 lub 2 razy dziennie).

Po zabiegu zaleca się mycie twarzy delikatnym środkiem myjącym do skóry wrażliwej oraz stosowanie kremu ochronnego (krem ochronny nie powinien zawierać kwasu glikolowego, pochodnych witaminy A ani żadnych innych składników, które mogą podrażniać lub alergizować) przez około 3 - 6 dni po zabiegu. Oczywiście należy pamiętać o codziennym stosowaniu preparatów ochronnych z wysokim faktorem (wysoka fotoprotekcja).

Peeling kwasem glikolowym krok po kroku - jak wygląda zabieg?


Skórę w miejscu przeprowadzania zabiegu oczyszcza się preparatem myjącym tzw. pre-peel. Ma to na celu usunięcie łoju i martwych komórek naskórka, nadanie skórze jednolitego pH oraz uruchomienie w skórze mechanizmów adaptacyjnych do kwasu. Następnie pędzelkiem w ciągu 30 do 60 s nakłada się kwas o odpowiednim stężeniu i pozostawia na skórze do upływu wyznaczonego czasu aplikacji (1 do 5 minut) lub pojawienia się rumienia, odczuć dyskomfortu pacjenta lub pojawienia się na skórze punktów zbielenia, Czas jego ekspozycji uzależniony jest od właściwości osobniczych osoby poddanej zabiegowi, po upływie odpowiedniego czasu przeprowadza się neutralizację preparatem post-peel (neutralizacja roztworem dwuwęglanu sodu), który powoduje szybki wzrost pH skóry do 7, z towarzyszącym temu pojawieniem się piany, co ma związek z uwalnianiem CO2.
Drugiego lub trzeciego dnia po zabiegu pojawia się drobnopłatkowe złuszczanie.
Podczas zabiegu może pojawić się pieczenie i rumień, które mogą się utrzymywać do 48 h. Towarzyszyć temu może też odczucie ściągnięcia, a u osób z wyższym fototypem istnieje ryzyko wystąpienia lokalnych przebarwień (dlatego konieczne jest stosowanie kremów zapobiegających powstawaniu plam barwnikowych). Kwas glikolowy wykazuje szerokie spektrum działania (trądzik, zmarszczki, blizny, przebarwienia, zaburzenia rogowacenia). Peeling ten poprawia wygląd skóry, jest łagodny (małe ryzyko powikłań), niebolesny, dosyć tani. Ponadto nie wymaga długiej rekonwalescencji (bardzo krótki okres gojenia po zabiegu) - nie wyklucza nas z życia codziennego.

Kwas glikolowy - działanie. Peeling kwasem glikolowym - efekty

Kwas glikolowy:
- powoduje rozluźnienie i rozrywanie wiązań komórkowych- jest to widoczne jako złuszczanie komórek naskórka (hamuje aktywność enzymów odpowiedzialnych za spójność korneocytów czyli: kinaz, sulfotransferaz i fosfotransferaz);
- odświeżenie skóry twarzy;
- wyrównanie kolorytu;
- regulacja wydzielania sebum;
- przyspiesza odnowę komórkową - skóra staje się gładka, miękka i rozświetlona;
- regeneruje skórę  i pobudza odnowę komórkową (zwiększa syntezę kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów), a także zwiększa grubość warstw żywych komórek naskórka;
- poprawia nawilżenie (wzrost poziomu ceramidów w naskórku), wygładza i rozjaśnia skórę;
- działanie przeciwstarzeniowe;

Kwas glikolowy - wskazania. Peeling kwasem glikolowym - dla kogo?

Kwas glikolowy jest wskazany w następujących przypadkach:
- poprawa wyglądu i kondycji skóry;
- odmładzanie;
- usuwania objawów starzenia i fotostarzenia skóry;
- rozjaśnienie różnego rodzaju zmian przebarwieniowych (melasma, plamy soczewicowate);
- spłycenie blizn;
- wygładzenie drobnych zmarszczek (zwłaszcza na twarzy, szyi, dekolcie i ramionach);
- normalizacja zaburzeń rogowacenia (np. rogowacenie łojotokowe lub posłoneczne);
- likwidacja objawów trądzika pospolitego - zaskórnikowego i grudkowo- krostkowego (po pierwszym zabiegu może wystąpić nasilenie zmian grudkowo- krostkowych);
- grudkowo- krostkowa postać trądziku różowatego;
- rozszerzone pory;
- redukcja powierzchownych blizn potrądzikowych;

Peeling kwasem glikolowym - jak często wykonywać?

Peeling kwasem glikolowym można wykonać jako zabieg jednorazowy  w celu oczyszczenia i odświeżenia skóry. Jednak aby uzyskać pożądane efekty zazwyczaj konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Ilość zabiegów jest dostosowywana w zależności od indywidualnych potrzeb skóry - zazwyczaj przeprowadza się serię od 5 do 10 zabiegów w odstępach 2 do 4 tygodniowych (minimalny odstęp między zabiegami 10 - 14 dni, w zależności od intensywności złuszczania).

GlyKoPeel


GlyKoPeel jest to żel złuszczający, który stosuje się do skór młodych z trądzikiem oraz do skór dojrzałych ze zmarszczkami. Ten złożony peeling ma wielokierunkowe działanie: odnawia, odmładza, wyrównuje koloryt skóry, wygładza zmarszczki (zwłaszcza w okolicy oczu i ust). Po zabiegu skóra jest miękka i pełna blasku. Zabieg powinien być wykonywany w serii 4-6 zabiegów.
Skład:
kwas glikolowy - działanie złuszczające - oczyszcza i dodaje blasku, zwiększa syntezę kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów (GAG), poprawia kondycję skóry, redukuje zmarszczki, wzmaga przepuszczalność naskórka (pomaga w przenikaniu składników aktywnych wgłąb skóry), eliminuje zaskórniki, obkurcza pory, łagodzi objawy trądziku, usuwa przebarwienia;
kwas kojowy 5% działanie odbarwiające, rozjaśniające - silny czynnik depigmentacyjny zmniejszający syntezę melaniny;
ekstrakt z mącznicy lekarskiej (zawiera arbutynę - glukozyd hydrochinonu) działanie rozjaśniające, przeciwdziała hiperpigmentacji
ekstrakt z morwy białej - bogaty we flawonoidy działające ochronnie na skórę, łagodzi podrażnienia, działa antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie i nawilżająco, stymuluje syntezę kolagenu i chroni naczynia włosowate. Wyciąg ten chroni skórę, poprawia jej elastyczność oraz opóźnia procesy starzenia;
witaminy: A, C, E - silne antyoksydanty, działają przeciwzmarszczkowo, hamują procesy starzenia. Odgrywają ważną rolę w ochronie i regeneracji skóry
W czasie zabiegu możemy odczuwać pieczenie, skóra po zabiegu może być lekko zaczerwieniona, ale nie wymaga okresu rekonwalescencji. Po zabiegu można wrócić do normalnych zajęć, złuszczanie jest praktycznie niewidoczne

Wskazania do GlyKoPeel:

- trądzik pospolity;
- objawy starzenia: zmarszczki, utrata elastyczności, blasku;
- przebarwienia;
- nierówności skóry.


High Potency Peel (HPP)

Przebieg zabiegu tym preparatem jest taki sam jak kwasem glikolowym (przed zabiegiem nie trzeba przygotowywać skóry kemami z AHA). Produkt ten jest nazywany alfahydroksykwasami nowej generacji. Jest peelingiem złożonym. 
HPP zawiera:
70% kwas glikolowy
4% kwas octowy
0,5% kwas pirogronowy (silny alfa ketokwas, w dermatologi stosowany w leczeniu brodawek łojotokowych i rogowacenia słonecznego)
1,5% pirogronian etylu
1% glikol propylenowy (zwiększa przenikania składników aktywnych);

Wskazania do High Potency Peel:

- objawy starzenia i fotostarzenia (zwłaszcza w obrębie szyi i dekoltu;
- skóra atroficzna;
- skóra zwiotczała;
- leczenie zmian hyperkeratotycznych;
- zaburzenia barwnikowe;
- powierzchowne blizny;

Tego typu peelingu nie stosuje się w leczeniu trądziku.

4 komentarze:

 1. Witam!
  Miałam wykonywany w czwartek zabieg peelingu kwasem glikolowym - stężenia nie znam niestety.
  Zabieg wykonywał doktor nauk medycznych, specjalista dermatologii estetycznej.
  Jestem trądzikowcem, u którego nie same pryszcze są problemem (wyskakują sporadycznie), a przebarwienia po nich (czerwone, często z wgłębieniami).
  Przed zabiegiem od grudnia stosowałam na noc acnederm (kwas azelainowy), czasem dołączając beznacne (10%) - skóra reagowała na to ładnie, nie było podrażnień, faktura się wyrównywała.

  Sam zabieg peelingu trwał chwilę, skóra była dobrze przygotowana (aceton pamiętam, fuj!), w czasie nakładania w paru miejscach paliła i swędziała, ale nie było dramatu.
  W jednym miejscu zbielała, Pani Doktor mi to zneutralizowała.
  Kiedy po ogólnej neutralizacji powiedziałam, że gęba jeszcze piecze jeszcze raz zastosowała neutralizator.
  Byłam czerwona jakieś pół godziny, potem twarz zaczęła wyglądać normalnie.
  Wyglądała tak do wczoraj - w drugiej dobie po zabiegu ściągnęła mi się i w czterech miejscach pojawiło się coś, co najpierw było zaczerwienieniem, teraz jest czymś, co tylko w części przypomina strup. Lekko się złuszcza.
  Takie malutkie punkciki mam też gdzieniegdzie na twarzy, na przykład tam, gdzie był jakiś niedawno zgojony pryszcz (o dziwo tam, gdzie są świeże pryszcze to się nie pojawiło :D).

  Smaruję te "podstrupione" miejsca solcoserylem, twarz myję lekką emulsją do skór atopowych i spryskuję wodą termalną, przed wyjściem z domu filtr 50+ na całość, nie maluję się.
  Na noc solcoseryl na całą twarz.

  Moje pytanie brzmi - czy te "strupki" (dodam, że to nie jest lity strup) zejdą bez przebarwień?
  Po tygodniu od zabiegu mam smarować twarz kremem z kwasem glikolowym o stężeniu 12%, na noc.
  Na 14 kwietnia jestem umówiona na kolejny zabieg.

  Trochę się martwię :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To co najważniejsze to proszę pod żadnym pozorem tych strupków nie zdrapywać ani nie odrywać (nie ingerować w nie w żaden sposób) tylko poczekać, aż same odpadną. Odnośnie tego czy po strupkach pozostaną przebarwienia to trudno powiedzieć, dużo zależy od właściwości osobniczych, ale jeśli zalecenia pozabiegowe będą przestrzegane to sądzę, że wszystko będzie ok (tzn. bez przebarwień). Czy przed zabiegiem były stosowane preparaty z niską zawartością kwasów AHA (przyzwyczajanie skóry i ewentualne wyłapanie alergii na kwas)? W miejscach świeżo wygojonych naskórek jest cieńszy i prawdopodobnie zbielenie było spowodowane silniejszą penetracją kwasu niż na pozostałych obszarach skóry.

   Usuń
  2. Stosowałam acnederm (od grudnia, każdej nicy). Po myciu przecierałam twarz tonikiem Ziaji z serii Liście Manuka, on też jakieś tam kwasy zawiera. Na zmianę z płynem bakteriostatycznym Pharmaceris T, też z kwasem. Wydaje mi się, że kwas azelainowy w acnedermie zahartował już tę skórę odpowiednii. Ona jest ogólnie gruba i pancerna.
   Czyli to nie jest normalne, że coś takiego się zrobiło?
   Myślałam, że ta skóra ma tak wyglądać po peelingu glikolowym.

   Podkreślam, to jest tylko w kilku miejscach.

   Reszta twarzy wygląda normalnie.
   Napięta może, nieco czerwonawa.
   Pory pozwężane.
   Nie tłuści się, nawet pod wpływem tych maści nic nowego mi nie wyskakuje.

   Usuń
  3. Ogólnie skóra po peelingu kwasem glikolowym (w 2-3 dobie) może być delikatnie zaczerwieniona, sucha, napięta no i od 3 - 4 dnia będzie się złuszczać. Te pojedyncze miejsca zbielenia są normalne w miejscach gdzie skóra była cieńsza (czyli miejsca po wypryskach). Ogólnie zeszronienie (zbielenie) jest charakterystyczne dla zastosowania kwasu TCA - jest taką wizualną inf o głębokości na jakiej kwas zadziałał. Przy wyższych stężeniach strupki się zdarzają, ważnie aby w nie nie ingerować (nie zrywać) - tak jak napisałam najważniejsze jest przestrzeganie zaleceń pozabiegowych otrzymanych od lekarza wykonującego zabieg i wtedy na pewno wszystko będzie ok. Z opisu wynika że skóra była naprawdę dobrze przygotowana. Proszę się nie martwić na pewno wszystko jest i będzie ok.

   Usuń