Opis strony

Super piękna to blog o tematyce prozdrowotnej. Opisuje bardzo dokładnie problemy z jakimi spotykają się kobiety. Doradzam jak pozbyć się cellulitu? Po co wykonywać peeling? Dowiesz się tutaj czym są i jak powstają zmarszczki. Możesz przeczytać o przyczynach powstawania i metodach usuwania rozstępów. Na blogu znajdziesz informację jak leczyć trądzik różowaty? Powinny zainteresować Cię podstawowe informację dotyczące naszej odporności. Jest też coś dla mężczyzn, niekoniecznie przyjemnego jak temat łysienia. Na koniec polecam coś miłego czyli dlaczego warto się śmiać i dlaczego uśmiech kosztuje mniej od elektryczności a daje więcej światła?

Belka Mega Flavon

Popularne peelingi chemiczne.

Peelingi chemiczne odmładzają, dobrze radzą sobie także z przebarwieniami i nierównościami skóry (np. płytkimi bliznami potrądzikowymi). Najlepszy okres na wykonywanie tego typu peelingów jest między późną jesienią a wczesną wiosną. Preparaty użyte do peelingu chemicznego działają w podobny sposób - złuszczają naskórek, różni je natomiast głębokość złuszczania i stężenie kwasów.
Do najpopularniejszych peelingów zaliczamy:
- peeling kwasem glikolowym i GlyKoPeel;
- peeling migdałowy;
- peeling kwasem pirogronowym;
- peelingi TCA;
- peeling kwasem salicylowym;
Te wszystkie peelingi zostały opisane we wcześniejszych postach. Natomiast dzisiaj chcę pokrótce przedstawić inne równie popularne peelingi (w większości złożone).Roztwór Jessnera


Roztwór Jessnera jest to peeling złożony, mieszanina rezorcynolu, kwasu salicylowego , kwasu mlekowego i 95% etanolu.
Preparat nakłada się na skórę pędzelkiem. W trakcie zabiegu można odczuwać pieczenie i szczypanie skóry (można chłodzić skórę wentylatorem), obserwujemy wtedy delikatne zeszronienie naskórka. W zależności od potrzeb można nałożyć od 1-3 warstw. Po zabiegu skóra jest zarumieniona. Drugiego lub trzeciego dnia rozpoczyna się proces złuszczania naskórka, który trwa przez kolejne 3-4 dni. Pod żadnym pozorem nie wolno zdrapywać lub odrywać złuszczającego się naskórka (grozi powstaniem przebarwień i/lub blizn). W zależności od mocy peelingu (sposobu nakładania i ilości nałożonych warstw) złuszczanie może być delikatne lub mocno nasilone. Preparat ten penetruje do warstwy brodawkowatej skóry właściwej. W serii można wykonać 4-6 zabiegów w odstępach około 3-4 tygodniowych. Stosuje się go w celu oczyszczenia zaskórników, niwelowania trądziku, przeciwdziałania łojotokowi, rozjaśnienia lub redukcji przebarwień (plam starczych), usuwania drobnych zmarszczek mimicznych,wygładzenia i poprawy kondycji  skóry, odmłodzenia jej.

Wskazania do peelingu Roztworem Jessnera:

- rozjaśnienie i redukcja  przebarwień (pozapalne, ostuda, piegi, posłoneczne, plamy soczewicowate);
- trądzik zaskórnikowy i grudkowo- krostkowy - wykazuje działanie bakteriobójcze;
- nadmierne rogowacenie naskórka;
- łojotok;
- rogowacenie przymieszkowe i słoneczne;
- wygładzenie drobnych zmarszczek;
- wygładzenie skóry;
- poprawa kolorytu i faktury skóry;
- fotostarzenie;
- dla osób które nie tolerują doustnej terapii retinoidami;

Yellow Peel


Yellow Peel jest peelingiem złożonym, jednym z najbardziej lubianych i najczęściej wykonywanych peelingów (wysoka skuteczność przy stosunkowo niskiej agresywności działania i minimalnych objawach niepożądanych). Nie jest bolesny, ale na jego wykonanie trzeba zarezerwować sobie nawet 3-6 godzin. Przy jego pomocy można wykonać zarówno peelingi powierzchowne jak i głębokie - intensywność zabiegu dostosowuje się do problemu. W trakcie zabiegu wykorzystuje się działanie: kwasu glikolowego ,salicylowego  i rezorcyny, kwasu retinowego i witaminy C, a także kwasu fitowego, kojowego i azelainowego. Skórę oczyszcza się preparatem Pro Peel Cleanser i pozostawia się go na skórze 20- 30 minut.
W pierwszej fazie zabiegu nakłada się na skórę poddaną zabiegowi (od kilku sekund do kilku minut, aż pojawi się zaczerwienienie) Alpha & Beta Complex Gel (mieszanina kwasu glikolowego, salicylowego i rezorcyny - może być stosowany jako samoistny peeling). Po dokładnym zmyciu nakłada się na skórę  Maskę Yellow Peel (żółty kolor)-  jej skład kwas retinowy, witamina C, Kwas kojowy, fitowy i azelainowy i bisabolol, która pozostaje na skórze 20-30 minut, następnie zmywa się ją dokładnie wodą z  neutralnym mydłem i nakłada się kolejną warstwę maski, nakłada się od 3 do warstw, decyduje lekarz wykonujący zabieg - w zależności od potrzeby klienta i problemu z jakim się zgłosił. 3 warstwy (zaczerwienienie) peeling powierzchowny, 8 warstw (silny rumień i obrzęk) peeling głęboki. Przez jeden dzień po zabiegu skóra może być lekko żółta, zaczerwieniona i lekko obrzęknięta. Przez następne 3-4 dni skóra ulega złuszczaniu (intensywność złuszczania jest uzależniona od głębokości peelingu).
Może być stosowany jednorazowo lub w seriach (w odstępach co miesiąc lub co dwa miesiące).
Kwas glikolowy i salicylowy wywołują złuszczanie, odnowę i rozświetlenie naskórka.
Kwas retinowy i witamina C działają stymulująco - pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów - poprawiają jędrność skóry i przywraca młody wygląd. Poprawia krążenie, odżywienie i dotlenienie skóry, a co za tym idzie także koloryt skóry.
Kwas fitowy, kojowy i azelainowy - usuwają przebarwienia i zapobiegają powstawaniu nowych plam na twarzy.

Wskazania do Yellow Peel:

- odmłodzenie - usunięcie objawów starzenia się skóry;
- zmiany potrądzikowe (blizny, przebarwienia);
- zaburzenia łojotokowe i rozszerzone pory;
- trądzik pospolity (młodzieńczy);
- wiotkość i suchość skóry;
- drobne zmarszczki;
- przebarwienia (posłoneczne, melasma, plamy starcze)
- fotostarzenie i zmiany posłoneczne;
- odmładzanie okolicy oczu (drobne zmarszczki i wiotkość skóry);
- cera szara, ziemista, palacza;


Weekend Peel


Weekend Peel jest to średniogłęboki peeling łączący w sobie dwie metody: peeling mechaniczny z peelingiem chemicznym. Do zabiegu wykorzystuje się roztwór chemiczny składający się z kwasu salicylowego, rezorcyny, kwasu mlekowego i undecylowego oraz proszek otrzymany z rozdrobnionych gąbek koralowych bogatych w krzem. Zabieg trwa około 30 minut, nie wymaga znieczulenia. Po zabiegu skóra jest czerwonobrunatna, w 2-3 dniu pojawia się gwałtowne złuszczanie naskórka, które trwa 3-4 dni.

Wskazania do Weekend Peel:

- starzenie się skóry - w celu odmłodzenia;
- nasilone fotostarzenie;
- średniogłębokie zmarszczki;
- blizny potrądzikowe;
- przebarwienia (zaburzenia pigmentacji);
- blizny potrądzikowe;


Kwas witaminy A (retinol np. Retises CT) 


Omówię na przykładzie peelingu Retises CT. Jest to peeling dwufazowy - najpierw nakładany na skórę ampułka z witaminą C, a następnie maskę z retinolem (wysokie stężenie) i kwasem mlekowym. Celem zabiegu jest pobudzenie do procesów regeneracyjnych w głębszych warstwach skóry. Po zabiegu skóra jest mocno napięta i podrażniona, a najintensywniejsze złuszczanie obserwuje się 3-4 dnia.
Tego typu zabiegi są szczególnie wskazane dla cer dojrzałych, z objawami starzenia i fotostarzenia - skóra matowa, wiotka, liczne zmarszczki, plamy barwnikowe (np. melasma, plamy soczewicowate). Ten rodzaj peelingu stosuje się także w przypadku blizn potrądzikowych (zanikowych i przerosłych), a także rozstępów. Skóra po zabiegu jest mocno zregenerowana i odmłodzona, obserwuje się ujednolicenie kolorytu, rozjaśnienie skóry, poprawę napięcia i spłycenie zmarszczek.


Kwas Felurowy (np. Felurac Peel)


Ten typ peelingu przedstawię na przykładzie Felurac Peel. To najnowszej generacji peeling odmładzający.
Skład peelingu:
Kwas felurowy (12%) - antyoksydant (niweluje wolne rodniki), spłyca zmarszczki, linie mimiczne, rozjaśnia przebarwienia, poprawia jędrność skóry. Wykazuje także działanie przeciwzapalne, fotoprotekcyjne, depigmentacyjne,
Floretyna (5%) - bardzo silny antyoksydant, promotor wchłaniania, zwiększa wchłanianie innych składników, hamuje aktywność elastazy;
Witaminy A+C+E - silne antyoksydanty, zmniejsza przebarwienia i stymuluje produkcję kolagenu;
Kwas hialuronowy ma właściwości nawilżające i regenerujące;
Po nałożeniu peelingu kosmetolog nie zmywa go w gabinecie, dopiero po 6-8 godzinach klientka zmywa preparat w domu (w tym czasie nie wykonujemy makijażu). Złuszczanie obserwujemy po 2-3 dniach i trwa od 1-3 dni.

Wskazania do kwasu felurowego:

- objawy starzenia się skóry (zmarszczki, utrata jędrności);
- fotostarzenie;
- plamy barwnikowe i przebarwienia posłoneczne;
- brak blasku, ziemista i sucha skóra;
- leczenie trądziku;


Arginina (np. Argipeel)


Arginina jest to peeling powierzchowny. Głównym składnikiem tego peelingu jest arginina (aminokwas otrzymywany z brązowego cukru), która działa łagodnie złuszczająco oraz pobudza skórę do regeneracji (produkcji kolagenu), a co za tym idzie poprawy jędrności i elastyczności skóry oraz stymuluje krążenie krwi. Argipeel wykazuje działanie przeciwzapalne, nawilżające i normalizujące. Kolejnym składnikiem peelingu jest alantoina o właściwościach łagodzących, kojących i gojących. Inne składniki to: kwas mlekowy  (złuszcza, nawilża, rozjaśnia skórę, ma właściwości bakteriostatyczne) oraz aloes (regeneruje skórę, działa wygładzająco i nawilżająco). Peeling ten jest dedykowany osobą z cerą wrażliwą, które nie tolerują innych peelingów (można go nakładać na delikatne okolice oczu i ust). Peeling można wykonywać co 7-14 dni w serii 4-8 zabiegów (niezależnie od pory roku). Jeśli chcemy intensywniejszej regeneracji lub mamy cerę normalną to korzystne jest połączenie Argipeel z mikrodermabrazją.

Wskazania do peelingu Argipeel:

- objawy starzenia skóry (cera dojrzała, zmarszczki);
- fotostarzenie;
- przebarwienia;
- poprawa jędrności i elastyczności;
- rozszerzone pory;
- cera wrażliwa;


Kwas azelainowy (np. Azelac)


W skład tego peelingu wchodzą kwas azelainowy, mlekowy i wyciąg z ostropestu plamistego. Peeling redukuje stan zapalny i rumień, ma działanie seboregulujące, komedolityczne, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz rozjaśnia przebarwienia pozapalne.
Można wykonywać co 7-14 dni, w serii 4-6 zabiegów, niezależnie od pory roku.

Wskazania do peelingu kwasem azelainowym:

- cera wrażliwa, naczyniowa lub z trądzikiem różowatym;
- trądzik;
- zapalenie mieszków włosowych;
- melasma;


CosmelanCosmelan jest to peeling przeznaczony do leczenia trudnych przebarwień zwłaszcza pochodzenia hormonalnego. Obecnie jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia tego typu problemów skórnych. Substancje zawarte w peelingu hamują aktywność tyrozynazy (jest to enzym niezbędny w tworzeniu melaniny- barwnika skóry) oraz antyoksydanty, które przywracają skórze równowagę (regulują wydzielanie sebum, obkurczają rozszerzone pory, wygładzają skórę). Składniki aktywne peelingu Cosmelan to: kwas kojowy, kwas fitowy, arbutyna, palmitynian retinylu, witaminy A, C, E oraz tyrosinol.  Zabieg jest bardzo skuteczny (około 98%) w usuwaniu lub redukcji przebarwień nawet tych wieloletnich, a ponadto pobudza syntezę kolagenu (redukuje drobne zmarszczki), dzięki czemu po zabiegu skóra wygląda młodziej (efekt odmłodzenia). W zależności od fototypu działa z różną szybkością - przy skórze ciemnej zmiany znikają po 8-10 dniach, w przypadku skóry jasnej między 8-21 dniem.
Zabieg jest dwuetapowy. Pierwszy etap w gabinecie kosmetycznym przebiega następująco: osoba wykonująca zabieg oczyszcza i odtłuszcza skórę, a następnie na obszar poddany zabiegowi nakłada maskę Cosmelan 1 (wygląda jak ciemny fluid). Z tą maską pacjent udaje się do domu. Drugi etap: w domu po około 5 godzinach (czas ustala lekarz) zmywa się ją pod bieżącą wodą i nakłada krem Cosmelan 2. Ten krem stosuje się przez 3 miesiące od zabiegu (według schematu dobranego przez osobę wykonującą zabieg). Po zmyciu maski skóra może być zarumieniona, podczas stosowania kremu występuje drobnopłatowe złuszczanie (trwa kilka dni) i delikatne pieczenie. Efekt widoczny jest po miesiącu. Można wykonywać go niezależnie od pory roku ale trzeba pamiętać o zabezpieczaniu skóry preparatem z filtrem ochronnym o SPF min 50 (całkowity bloker). Przez 10-14 dni należy powstrzymać się od nakładania makijażu.  Jest to zabieg skuteczny ale niestety dosyć drogi.

Wskazania do Cosmelanu:

- przebarwienia zwłaszcza pochodzenia hormonalnego - melasma (ostuda- po stosowaniu środków hormonalnych czy po ciąży);
- piegi;
- plamy starcze;
- przebarwienia posłoneczne;
- przebarwienia potrądzikowe (pozapalne);
- przebarwienia na dłoniach i przedramionach;
- tłusta skóra i rozszerzone pory;


Rosacea PeelRosacea Peel jest dedykowany skórom wrażliwym, naczyniowym i z trądzikiem różowatym.
Skład Rosacea Peel: migdałowy, pirogronowy, salicylowy, retinol i ekstrakt z hibiskusa. Zabieg najczęściej wykonuje się w serii 4-5 w odstępach 2-3 tygodniowych.

Działanie peelingu Rosacea Peel:

- redukuje naczynka i zaczerwienienia;
- redukuje trądzik różowaty (pomocny w jego leczeniu);
- regeneruje skórę wrażliwą;
- antybakteryjne;
- delikatnie złuszczające;
- poprawia stan skóry i wygładza ją;
- usuwa wczesne objawy starzenia się skóry;
- rozjaśnia powierzchowne przebarwienia;

Fenol


Przy użyciu fenolu wykonuje się złuszczanie głębokie. Jest to procedura obarczona wysokim ryzykiem powikłań.  Fenol powoduje denaturację białek, śmierć oraz złuszczenie komórek. Należy pamiętać, ze fenol jest substancją toksyczną, która wchłania się z powierzchni skóry do organizmu i może spowodować uszkodzenie nerek oraz wątroby, a nawet do prowadzić do zaburzeń rytmu serca. Zabieg ten powinien być wykonywany przez bardzo doświadczonych lekarzy. Szczególnie niebezpieczne jest stosowanie fenolu na duże powierzchnie. Jeśli jest to konieczne to bezpieczniejsze wydaje się zastosowanie fenolu na ograniczony obszar skóry np. okolice powieki czy nad górną wargę.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz