Opis strony

Super piękna to blog o tematyce prozdrowotnej. Opisuje bardzo dokładnie problemy z jakimi spotykają się kobiety. Doradzam jak pozbyć się cellulitu? Po co wykonywać peeling? Dowiesz się tutaj czym są i jak powstają zmarszczki. Możesz przeczytać o przyczynach powstawania i metodach usuwania rozstępów. Na blogu znajdziesz informację jak leczyć trądzik różowaty? Powinny zainteresować Cię podstawowe informację dotyczące naszej odporności. Jest też coś dla mężczyzn, niekoniecznie przyjemnego jak temat łysienia. Na koniec polecam coś miłego czyli dlaczego warto się śmiać i dlaczego uśmiech kosztuje mniej od elektryczności a daje więcej światła?

Belka Mega Flavon

Peeling chemiczny - jak wygląda zabieg? Jak się przygotować do peelingu chemicznego?

Peeling chemiczny - przygotowania skóry do zabiegu.


Zdecydowałyśmy się na wykonanie peelingu chemicznego, jesteśmy po wizycie u kosmetologa czy lekarza, który wykona zabieg. Przed tego typu zabiegiem należy przygotować skórę w domu. O czym należy pamiętać?

- Na 3-4 tyg przed planowanym zabiegiem nie należy się opalać (miejsca które będzie poddane zabiegowi);
- Na tydzień przed nie stosujemy: zabiegów podrażniających skórę np.depilacja, woskowanie, dermabrazja, szorstkie gąbki czy też środków podrażniających skórę, mężczyźni nie golą się w dniu zabiegu;
- Osoby u których dość często pojawia się opryszczka powinny stosować tabletki z acyklowirem np. Heviran (należy poinformować lekarza o pojawiającym się problemie i poprosić o wypisanie recepty) - ja zawsze rozpoczynałam stosowanie Heviranu tydzień przed planowanym zabiegiem (minimum 5 dni) i tydzień po planowanym zabiegu (im głębszy peeling tym większe ryzyko, że bez zastosowania profilaktyki pojawi się opryszczka);
- na  dwa tygodnie przed zabiegiem zaczynamy stosować kremy z zawartością kwasów AHA 8-15 % (niższe stężenia dla skóry cienkiej i wrażliwej, wyższe dla skór mieszanych i tłustych). Preparaty te po pierwsze przyzwyczajają skórę do działania kwasów, po drugie delikatnie spłycają warstwę rogową (obniżają pH skóry z 5,5 do 4,5), dzięki czemu zabieg będzie bardziej efektywny, po trzecie - pomagają wychwycić osoby uczulone na kwasy AHA (dzięki temu uchronimy je przed silną reakcją alergiczną jaka mogłaby wystąpić przy nałożeniu np. 35% roztworu kwasu). W przypadku przebarwień lekarz może zalecić stosowanie hydrochinonu lub innych preparatów wybielających.Peeling chemiczny krok po kroku. Jak wygląda zabieg?


Procedura jest uzależniona od rodzaju preparatu (substancji) jakim wykonujemy peeling.
Ogólnie wygląda to następująco:
Wykonujemy demakijaż: zmywamy dokładnie makijaż, następnie odtłuszczamy skórę (usuwamy nadmiar łoju). Przy wykonywaniu tego typu zabiegów niezwykle ważne jest właściwe zabezpieczenie ust, oczu i włosów pacjenta - usta pokrywa się warstwą wazeliny, także opuszki (płatki) nosa, natomiast oczy zabezpieczyć najlepiej nakładając na nie płatki kosmetyczne, które będzie przytrzymywała specjalna opaska, włosy także zabezpieczamy opaską.
Następnie przy użyciu  pędzelka nakłada się na małe powierzchnie skóry odpowiednio dobrany rodzaj peelingu chemicznego (zaczynamy od czoła i nosa). Po odpowiednim czasie aplikacji na skórze przemywamy twarz neutralizatorem, a następnie neutralizator zmywamy wodą (poza kwasem salicylowym i TCA, które nie wymagają neutralizatora - zmywamy je wodą). Często na zakończenie stosuje się maseczkę która ma za zadanie wyciszyć skórę.
W czasie zabiegu możemy odczuwać pieczenie, delikatne kłucie, lekkie pieczenie i dość intensywne ciepło. Dobrze jest schładzać skórę podczas peelingu (jeśli odczuwamy intensywne ciepło i pieczenie) np. wentylatorem (szczególnie ważne przy wykonywaniu peelingu kwasem TCA).

Skóra po zabiegu przypomina poparzenie słoneczne. W zależności od głębokości peelingu obserwujemy:
- po zastosowaniu np. peelingu migdałowego (powierzchownego) praktycznie nie widać złuszczania- mikrozłuszczanie- nie trzeba rekonwalescencji;
- po peelingu np. TCA wygląda to inaczej. Skóra jest czerwona, w czasie zabiegu obserwujemy zjawisko frostingu (zeszronienia) - ogniskowe - na jego podstawie określamy przybliżoną głębokość na jakiej działa peeling. W tym przypadku po 2-3 dniach na skórze poddanej zabiegowi powstaje ciemnobrązowa skorupa, która trzeciego lub czwartego dnia zaczyna pękać i rozpoczyna się okres złuszczania, który trwa do około 7-8 dnia. Po takim peelingu nie wygląda się zbyt ciekawie warto więc przed wykonaniem zabiegu postarać się o tydzień urlopu na czas rekonwalescencji po zabiegu.
Przy głębokich peelingach po zabiegu może wystąpić opuchlizna, pęcherzyki wypełnione przeźroczystym płynem, w takich przypadkach konieczne bywa 3-4 dni pobytu w klinice i stosowanie odpowiednich maści i opatrunków, które zabezpieczają przed infekcją i zakażeniem skóry, stosuje się także opatrunki bandażem - w takim przypadku całkowita odnowa skóry trwa od 15- 28 dni.

Jak dbać o skórę po peelingu chemicznym


Po zabiegu stosujemy się do zaleceń lekarza lub kosmetologa. Do przemywania skóry preparatami do cery wrażliwej, hypoalergicznymi - najlepiej używać Physiogel lub płyn micelarny (nie używamy mydła bo mocno wysusza). W tym czasie bardzo ważne jest nawilżanie skóry. Po zabiegu pijemy dużo wody około 1,5-2 l dziennie. W pierwszych dniach silnie natłuszczamy skórę (osoba wykonująca zabieg na pewno dokładnie nas pouczy czym i jak często to robić) - najczęściej używa się wazeliny, ja osobiście polecam lipobase (lub hydrobase) którą można kupić w aptece - świetnie natłuszcza i nawilża, a nie daje takiego odczucia ciężkości na skórze jak wazelina. Po złuszczeni się naskórka nadal należy pamiętać o właściwym nawilżaniu skóry (kremy nawilżające). W zależności od głębokości peelingu najpierw występuje zaczerwienienie skóry, a po około 2-4 dniach dochodzi do złuszczania. Nie wolno zdrapywać ani odrywać łuszczącej się skóry (należy poczekać, aż złuszczy się samodzielnie), bo może to doprowadzić do powikłań tj. wtórne zakażenie bakteryjne, a w konsekwencji do wydłużenia gojenia, a w najgorszym wypadku do powstania blizn.
Po zabiegu nie należy stosować kosmetyków z kwasami AHA (przez ok 14 dni) oraz nie podrażniać skóry depilacją.
Nie wolno także opalać się przez minimum 4 tygodnie. Obowiązkowo przez miesiąc od wykonania peelingu  zabezpieczamy skórę preparatem z filtrem ochronnym o SPF 30 (po tego typu zabiegach skóra jest bardzo delikatna, niezabezpieczanie skóry może spowodować powstanie przebarwień).
Odnośnie makijażu po zabiegu to dobrze jest odczekać minimum 24 godziny. W czasie intensywnego złuszczania warto pozostać w domu i odpuścić sobie makijaż - zapewniam Was podkład i ostające, łuszczące się skórki naprawdę nie wyglądają estetycznie.

Pojedynczy zabieg wykonuje się w celu oczyszczenia i odświeżenia skóry oraz nadania jej zdrowego wyglądu.
Seria zabiegów (4-6) wpływa na odnowę naskórka, działa odmładzająco, likwiduje defekty na skórze, wpływa na przebudowę kolagenu i elastyny.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz