Opis strony

Super piękna to blog o tematyce prozdrowotnej. Opisuje bardzo dokładnie problemy z jakimi spotykają się kobiety. Doradzam jak pozbyć się cellulitu? Po co wykonywać peeling? Dowiesz się tutaj czym są i jak powstają zmarszczki. Możesz przeczytać o przyczynach powstawania i metodach usuwania rozstępów. Na blogu znajdziesz informację jak leczyć trądzik różowaty? Powinny zainteresować Cię podstawowe informację dotyczące naszej odporności. Jest też coś dla mężczyzn, niekoniecznie przyjemnego jak temat łysienia. Na koniec polecam coś miłego czyli dlaczego warto się śmiać i dlaczego uśmiech kosztuje mniej od elektryczności a daje więcej światła?

Belka Mega Flavon

Mirra w kosmetyce.

fot. Edmund Gall
Mirra jest gumożywicą pozyskiwaną z gatunku o nazwie Balsamowiec Mirra. Mirra występuje w postaci grudek lub proszku o barwie od kremowej po brunatną. W jej skład wchodzą: żywica około 30-40%, olejki eteryczne 3-10% i guma około 50-60 %. Jest pożądanym składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych i perfum.

Balsamowiec Mirra jest ciernistym krzewem lub drzewem (max do 3 m wysokości), którego gałązki pokryte są małymi listkami. Po nacięciu kory gałęzi lub pnia wydziela się złoto-żółtawa żywica zwana mirrą, która szybko tężeje (zastyga). Ojczyzną Balsamowca Mirra jest Półwysep Arabski, ale drzewo to rośnie także w Afryce (np. Etiopia czy Erytrea).

Ze względu na właściwości dezynfekujące mirra była jednym z najpopularniejszych kosmetyków w starożytności. Egipcjanie używali jej także do balsamowania Mumii oraz jako perfum.

Zastosowanie mirry w kosmetyce:
- stosowana jako składnik dezodorantów (usuwa nieprzyjemny zapach potu);
- składnik kosmetyków pielęgnacyjnych do cery tłustej (hamuje wydzielanie łoju - właściwości sebostatyczne, a także obkurcza rozszerzone pory);
- składnik kosmetyków przeciwtrądzikowych (ma właściwości antyseptyczne, niszczy bakterie trądzikowe i ropne, przyspiesza także gojenie grudek i krostek trądzikowych);
- wyciąg z Balsamowca jest pożądanym składnikiem kosmetyków dla skóry wiotczejącej - ze względu na działanie regenerujące i pojędrniające;
- składnik perfum - o nucie orientalnej, stosowana także do perfumowania np. szminek, mydeł;
- jest doskonałym fiksatorem (utrwalacz zapachu w perfumach);
- składnik szamponów wygładzających włosy;
- stosowany w produkcji past do zębów, płynów do płukania ust (właściwości dezynfekujące);

Mirra ma działanie zabójce na roztocza.


Naturalny olejek mirra


Z żywicy mirrowej pozyskuje się także olejek mirra.
Olejek ma barwę żółtawą. Jest gęsty, aromatyczny i gorzki w smaku. Podczas przechowywania olejek gęstnieje. Jeśli jest przechowywany nieprawidłowo to może zmienić barwę (ciemnieje), a nawet zastygnąć czy skrystalizować.

Działanie olejku mirra:

- działa silnie przeciwbakteryjnie, grzybobójczo i pierwwotniakobójczo;
- hamuje stany zapalne;
- działa przeciwbólowo;
- stymulujące, rozgrzewające;
- pobudzające krążenie;
- wykrztuśne;
- przyspiesza gojenie ran;
- działa pobudzająco na psychikę, ma działanie antydepresyjne;


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz