Opis strony

Super piękna to blog o tematyce prozdrowotnej. Opisuje bardzo dokładnie problemy z jakimi spotykają się kobiety. Doradzam jak pozbyć się cellulitu? Po co wykonywać peeling? Dowiesz się tutaj czym są i jak powstają zmarszczki. Możesz przeczytać o przyczynach powstawania i metodach usuwania rozstępów. Na blogu znajdziesz informację jak leczyć trądzik różowaty? Powinny zainteresować Cię podstawowe informację dotyczące naszej odporności. Jest też coś dla mężczyzn, niekoniecznie przyjemnego jak temat łysienia. Na koniec polecam coś miłego czyli dlaczego warto się śmiać i dlaczego uśmiech kosztuje mniej od elektryczności a daje więcej światła?

Belka Mega Flavon

Kamfora w kosmetyce.

fot. Roger
Kamfora jest składnikiem olejku kamforowego (stanowi 50%) pozyskiwanego z drzewa kamforowego (Cinnamonum camphora to wiecznie zielone, długowieczne drzewo, które rośnie nawet 1000 lat i osiąga do 30 m wysokości) rosnącego na obszarach wschodniej Azji.

Kamfora

Trochę chemii (właściwości chemiczne):
Kamfora (łac. Camphorum) to organiczny związek chemiczny  z grupy terpenów, pochodna kamfenu. Kamfora jest frakcją stałą olejku kamforowego. Jej wzór chemiczny to: C10H16O. Kamfora to lepka, biała, przeźroczysta i krystaliczna masa o bardzo charakterystycznym, trwałym zapachu. Jest dobrze rozpuszczalna w eterze, alkoholu i olejkach eterycznych, a praktycznie nierozpuszczalna w wodzie (rozpuszczalność kamfory w wodzie to g/l). Kamfora charakteryzuje się wysoką temperaturą topnienia (175 C), zaś jej temperatura wrzenia to 204 C. Może być również pozyskiwana syntetycznie z alfa pinenu (jest składnikiem olejków z drzew iglastych), octanu bornylu lub oddestylowana z terpentyny. Powiedzenie "znika jak kamfora" wzięło się z tego, iż kamfora w temperaturze pokojowej sublimuje (bezpośrednio przechodzi ze stanu ciekłego do gazowego z pominięciem stanu ciekłego).

Kamfora bardzo dobrze przenika przez skórę, dlatego jest częstym składnikiem maści o działaniu rozgrzewającym i przeciwbólowym (znieczulającym), występuje w maściach stosowanych po ugryzieniach owadów, kremach sportowych, kremach i żelach do masażu.
Swoim działaniem przypomina mentol, tzn. jest środkiem rozgrzewającym, mimo iż na skórze powoduje uczucie chłodu.

Kamfora - właściwości i działanie


Kamfora wykazuje następujące działanie:
- przeciwzapalne;
- dezynfekujące (zwłaszcza jeśli jest rozpuszczona w alkoholu);
- przeciwgrzybicze;
- działa chłodząco i lekko znieczulająco;
- ściągające;
- poprawia ukrwienie (pobudza krążenie krwi);
- lekko złuszczające zewnętrzną warstwę naskórka;
- zwęża rozszerzone pory;
- reguluje wydzielanie sebum;
- przeciwdziała nadmiernemu poceniu;

Należy pamiętać, iż kamfora może uczulać i powodować miejscowe zaczerwienienie skóry.
W większych ilościach kamfora ma działanie toksyczne (zwłaszcza jeśli jest stosowana doustnie), może powodować drgawki, drażliwość, dezorientację czy też nadpobudliwość nerwową. W poważnych przypadkach może prowadzić do hepatotoksyczności, a nawet śmierci.

Kamfora w kosmetyce - zastosowanie

Kamfora w kosmetyce jest stosowana jako:
- składnik kremów do stóp (daje przyjemne uczucie chłodu);
- składnik płynów do oczyszczanie twarzy (szczególnie do cery trądzikowej ale nie tylko);
- składnik kremów i serum do cery trądzikowej (z jednej strony poprawia ukrwienie, z drugiej działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie);
- składnik dezodorantów;
- stosowany w balsamach do ust;
- składnik kosmetyków (kremów, serum, maseczek) poprawiających ukrwienie przeznaczonych dla cery bladej, ziemistej, zmęczonej;
- składnik płynów po goleniu;
- składnik kompozycji zapachowych w przemyśle perfumeryjnym;


Kamfora jest także wykorzystywana  jako środek owadobójczy np. przeciw molom (w kulkach na mole), do produkcji lakierów czy też do produkcji sztucznych ogni.

Olejek kamforowy w aromaterapii ma głownie działanie uspokajające i antydepresyjne.

1 komentarz: