Opis strony

Super piękna to blog o tematyce prozdrowotnej. Opisuje bardzo dokładnie problemy z jakimi spotykają się kobiety. Doradzam jak pozbyć się cellulitu? Po co wykonywać peeling? Dowiesz się tutaj czym są i jak powstają zmarszczki. Możesz przeczytać o przyczynach powstawania i metodach usuwania rozstępów. Na blogu znajdziesz informację jak leczyć trądzik różowaty? Powinny zainteresować Cię podstawowe informację dotyczące naszej odporności. Jest też coś dla mężczyzn, niekoniecznie przyjemnego jak temat łysienia. Na koniec polecam coś miłego czyli dlaczego warto się śmiać i dlaczego uśmiech kosztuje mniej od elektryczności a daje więcej światła?

Belka Mega Flavon

Parafina. Zabiegi parafinowe na dłonie.


Wizytówką każdej pięknej kobiety są zadbane dłonie. Nie chodzi mi o krzykliwe kolory lakierów czy wyszukane zdobnictwo na paznokciach (co osobiście uważam za ok) tylko o gładką, zdrową i ładnie wyglądającą skórę dłoni i zadbane paznokcie.O paznokciach (zabiegu manicure) napiszę innym razem, dziś skupię się na pielęgnacji dłoni, a szczególnie zabiegu parafinowym.

Codziennie pamiętamy o pielęgnacji twarzy, dbamy o włosy (atrakcyjna fryzura musi być), a zdarza się że niestety zapominamy o dłoniach. Niedobrze. Często to właśnie one są ciągle na widoku np. kiedy podajemy dłoń aby się przywitać, gdy gestykulujemy podczas rozmowy, gdy coś komuś podajemy - dlatego ważne żeby były zadbane.Musimy pamiętać, że to właśnie dłonie są szczególnie narażone każdego dnia na wiele niekorzystnych czynników zewnętrznych i środowiska np. bardzo częsty kontakt z wodą, kontakt ze środkami chemicznymi, detergentami, urazy mechaniczne czy zimą na działanie mrozu (niskich temperatur). Co ważne, skóra dłoni starzeje się szybciej niż innych części ciała. Ma to z wiązek z minimalną ilością tkanki tłuszczowej oraz niewielką ilością gruczołów łojowych (na zewnętrznej części doni jest ich niewiele, od wewnętrznej zupełnie ich brak).
Właśnie dlatego należ dbać o nie szczególnie.

Codzienna pielęgnacja:
Poza zabiegami higienicznymi czyli myciem dłoni wodą z mydłem i dokładnym osuszaniem warto kilka razy dziennie (minimum 2) nakładać na skórę dłoni krem ochronny (są różne rodzaje np. nawilżające, regenerujące, odżywcze). Jeśli skóra na dłoniach jest przesuszona i pęka warto nakładać na noc dość grubą warstwę maści z witaminą A (można nałożyć dodatkowo na dłonie bawełniane rękawiczki). Raz w tygodniu (lub raz na dwa tygodnie) wart wykonać peeling dłoni z masażem, a po zmyciu peelingu nałożyć na skórę warstwę kremu lub maski (peeling wygładzi skórę, i spowoduje lepsze wchłanianie substancji aktywnych z kremu lub maski).

Ale warto czasem zrobić coś ekstra dla naszych dłoni- czyli? Zafundować im zabieg parafinowy!!!

Zabieg parafinowy na dłonie


Warto przynajmniej raz w miesiącu (zwłaszcza zimą) skorzystać z jego dobrodziejstw. Sprawi on, że dłonie będą delikatne, a skóra będzie gładka, elastyczna i aksamitna w dotyku. Zabiegi parafinowe są najpopularniejsze w gabinetach kosmetycznych od jesieni do wiosny (a szczególnie zimą- bo właśnie wtedy dłonie są dodatkowo narażone na działanie niskich temperatur- jak wiadomo skóra wtedy staje się przesuszona, łuszczy się, pojawiają się pęknięcia, jest wtedy szczególnie podatna na urazy).

Czym jest parafina?


Parafina jest węglowodorem nienasyconym otrzymywanym  w procesie destylacji frakcjonowanej ropy naftowej. Wzór sumaryczny parafiny to od C19H40 do C35H72. Jest ciałem stałym o temperaturze topnienia między 43-54 C, a temperatura wrzenia wynosi 250 C.

Parafinę do zabiegu przygotowuje się w tzw. "parafinowej kuchni". Zbudowana jest ona ze zbiornika w którym umieszcza się parafinę oraz z elektrycznego urządzenia ogrzewczego z układem termoregulacyjnym, który umożliwia utrzymanie stałej odpowiedniej temperatury (np. żeby nie doszło do poparzenia). Obecnie w sprzedaży znajduje się wiele różnych rodzajów parafiny, różnią się między sobą zapachem, kolorem, czy też składem (niektóre są wzbogacone w składniki odżywcze i witaminy).

W gabinetach najczęściej wykonuje się tzw. rękawice parafinowe. Jak wygląda zabieg?


fot. Danielle Moler
Zdejmujemy z dłoni biżuterię. Kosmetyczka dezynfekuje dłonie i sprawdza czy nie ma żadnych przeciwwskazań do zabiegu. Jeśli wszystko jest w porządku przystępuje do peelingu dłoni (może być połączony z masażem), następnie zmywa kosmetyk i dokładnie osusza dłonie. Kolejnym etapem jest masaż i nałożenie preparatu pielęgnacyjnego np. kremu, maski, serum o działaniu odżywczym, nawilżającym i silnie regenerującym. Ostatnim etapem zabiegu jest zanurzenie dłoni ( z lekko rozchylonymi palcami) w rozgrzanej parafinie (temperatura około 53-54 C) - stosuje się od 3 do 5 warstw. Po osiągnięciu żądanej grubości warstwy parafiny na dłonie nakłada się foliowe rękawiczki, a następnie rękawice frotte. Po upływie około 15-20 min zdejmujemy rękawice frotte oraz foliowe rękawiczki wraz z warstwą zastygłej parafiny.
Bezpośrednio po zabiegu skóra jest blada, gorąca i spocona, jednak szybko ulega zaczerwienieniu w wyniku rozszerzenia naczyń.
Skóra po zabiegu jest miękka, gładka i elastyczna. Mimo, iż parafina nie posiada sama w sobie właściwości nawilżających to po zabiegu  na  powierzchni skóry pozostaje warstwa ochronna tzw. film - który zatrzymuje w skórze wilgoć.
Przez min. godzinę po zabiegu nie należy myć dłoni, aby substancje aktywne wchłonęły się w maksymalnym stopniu.
Efekt utrzymuje się przez kilka dni po zabiegu - cieszymy się wtedy delikatną i piękną skórą dłoni. Częstotliwość wykonywania zabiegu jest uzależniona od stanu skóry dłoni. Czasami wystarczy raz w miesiącu, zimą warto wykonywać zabieg częściej np. raz w tygodniu czy raz na dwa tygodnie.

Parafina działanie


Najważniejsze cechy parafiny: duża pojemność cieplna i małe przewodnictwo cieplne. T właśnie one czynią ją szczególnie przydatną w zabiegach ciepłoleczniczych. Parafina długo utrzymuje ciepło i powoli oddaje je otoczeniu.
Ponadto przy zastyganiu parafina zmniejsza swoją objętość o 10-20% w związku z tym powstaje tzw. kompresja (delikatny ucisk). Z jednej strony powoduje to zwiększone przekazywanie tkankom ciepła, z drugiej zaś zmniejsza odprowadzenie ciepła z prądem krwi (dzięki uciśnięciu naczyń skórnych).
Temperatura skóry pod okładem parafinowym wynosi od 39 do 41 C . jest to temperatura optymalna dla wzmożenia aktywności procesów przemiany tkankowej - tzw. efekt okluzyjny (powoduje on sprawniejsze wchłanianie substancji aktywnych z maski nałożonej pod warstwę parafiny, przyspiesza przemianę materii, ułatwione wydalanie ze skóry szkodliwych produktów przemiany materii, lepsze zaopatrzenie skóry w tlen i składniki odżywcze). Dochodzi do wzmożonego pocenia się skóry, usprawnia się również krążenie w naczyniach włosowatych skóry.
Zabiegi parafinowe rozluźniają mięśnie i stawy dłoni, wzmacniają paznokcie, wygładzają drobne zmarszczki, działają regenerująco na skórę, rozjaśniają przebarwienia, opóźniają procesy starzenia się skóry.
Dodatkowo zabieg jest bardzo przyjemny, jest świetną formą relaksu i odprężenia.


Dla kogo zabieg parafinowy (wskazania):


fot. Grand Velas Puerto Vallarta
- dla każdego kto chce mieć zadbane dłonie;
- okres jesienno- zimowy;
- szorstka, łuszcząca się skóra;
- suchy i popękany naskórek;
- nawilżenie i odmłodzenie dłoni;
- rozjaśnienie przebarwień;
- dłonie zniszczone na skutek działania detergentów;
- odmrożenia;

Przeciwwskazania do parafiny na dłonie:

- uczulenie na parafinę;
- grzybica skóry i paznokci;
- egzema (w stanie czynnym);
- AZS (czynne z ranami);
- świeże blizny i rany;
- dolegliwości skórne (zapalenie, owrzodzenie poparzenie, ubytki);
- osteoporoza;
- czynna gruźlica;

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz