Opis strony

Super piękna to blog o tematyce prozdrowotnej. Opisuje bardzo dokładnie problemy z jakimi spotykają się kobiety. Doradzam jak pozbyć się cellulitu? Po co wykonywać peeling? Dowiesz się tutaj czym są i jak powstają zmarszczki. Możesz przeczytać o przyczynach powstawania i metodach usuwania rozstępów. Na blogu znajdziesz informację jak leczyć trądzik różowaty? Powinny zainteresować Cię podstawowe informację dotyczące naszej odporności. Jest też coś dla mężczyzn, niekoniecznie przyjemnego jak temat łysienia. Na koniec polecam coś miłego czyli dlaczego warto się śmiać i dlaczego uśmiech kosztuje mniej od elektryczności a daje więcej światła?

Belka Mega Flavon

Wpływ olejków na samopoczucie. Aromachologia.


Aromachologia

Aromachologia to dziedzina dość młoda, prekursorem badań nad wpływem olejków na samopoczucie człowieka jest firma Shiseido (w drugiej połowie lat 80-tych).  Aromachologia bada wpływ olejków eterycznych na umysł i ciało człowieka.
W badaniach wykazano np. iż pod wpływem określonych zapachów zmniejsza się poziom hormonu stresu (jego ilość wzrasta w stanach napięcia i niepokoju) - kortyzolu.

"Prawo pierwszej nocy"


fot. Thomas Wanhoff
W naszym mózgu znajduje się "archiwum" w którym gromadzone są wzorce wszystkich do tej pory poznanych przez nas aromatów, barw i dźwięków. Zetknięcie się po raz pierwszy z danym aromatem (poznanie go) podlega pewnym mechanizmom które nazywa się " prawem pierwszej nocy". Oznacza to nie mniej nie więcej, iż najsilniej zapisujemy w pamięci pierwsze spotkanie z danym zapachem, ważne jest nastawienie emocjonalne w momencie kiedy spotykamy się po raz pierwszy z danym aromatem. Na przykładzie jaśminu-  dla jednych zapach ten jest podniecający (wspomnienia pozytywne), bo np. pierwszy pocałunek odbył się przy zapachu jaśminu, dla innych, którzy zetknęli się z nim po raz pierwszy np. podczas pogrzebu (budzi wspomnienia negatywne) może działać przygnębiająco.Wpływ olejków eterycznych na układ nerwowy i samopoczucie człowieka

Różne olejki mogą wywierać różny wpływ na nasze samopoczucie. Oto kilka przykładów jakie olejki eteryczne wybrać aby wywołać pożądane działanie na nasze samopoczucie:
- właściwości pobudzające i antydepresyjne (tzw. fale beta) - olejki: jaśminowy, cytrynowy, miętowy, geraniowy, różany, grejpfrutowy, tymiankowy, manuka, imbirowy, mandarynkowy, jałowcowy, kamforowy;

fot. Ann Marie Michaels
- odprężające - różany, neroli, mandarynkowy, ylang- ylang;

- poprawiające koncentrację i zwiększające efektywność myślenia - rozmarynowy, goździkowy, miętowy, bazyliowy;

- dodające energii - goździkowy, z czarnego pieprzu, mandarynkowy, z żeń szenia;

- dodające pewności siebie - goździkowy, bergamotowy, miętowy, sosnowy;

- wprowadzające w stan medytacji (tzw. fale alfa) - sandałowy;

- uspokajające, łagodzące napięcia nerwowe - cytrynowy, bergamotowy, lawendowy, paczulowy, różany, gardeniowy, z drzewa herbacianego;

- przywracające równowagę, tzw. "złoty środek"-  grejpfrutowy, bazyliowy, kamforowy, z żeń szenia, cytrynowy, cedrowy, kardamonowy, eukaliptusowy;

- usypiające (tzw. fale delta) - waniliowy, rumiankowy, kanuka;

- przeciwbólowe - geraniowy, goździkowy, kamforowy, muszkatułowy, z rumianku rzymskiego;

fot.Dennis Wong
"Afrodyzjaki" - olejek z kory cynamonu, ylang- ylang, neroli, goździkowy i rozmarynowy;

Kobiet w ciąży powinny zachować szczególną ostrożność w stosowaniu olejków eterycznych. Są takie olejki, których nie należy używać podczas całej ciąży, innych nie należy używać w pierwszym trymestrze. Jak w większości przypadków w ciąży przed używaniem olejków należy skonsultować się z lekarzem.
Dzieci - za  bezpieczne i przyjazna dzieciom olejki uznaje się: olejek z rumianku pospolitego i rzymskiego, olejek lawendowy, koperkowy, z krwawnika.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz