Opis strony

Super piękna to blog o tematyce prozdrowotnej. Opisuje bardzo dokładnie problemy z jakimi spotykają się kobiety. Doradzam jak pozbyć się cellulitu? Po co wykonywać peeling? Dowiesz się tutaj czym są i jak powstają zmarszczki. Możesz przeczytać o przyczynach powstawania i metodach usuwania rozstępów. Na blogu znajdziesz informację jak leczyć trądzik różowaty? Powinny zainteresować Cię podstawowe informację dotyczące naszej odporności. Jest też coś dla mężczyzn, niekoniecznie przyjemnego jak temat łysienia. Na koniec polecam coś miłego czyli dlaczego warto się śmiać i dlaczego uśmiech kosztuje mniej od elektryczności a daje więcej światła?

Belka Mega Flavon

Mowa ciała. Jak nawiązujemy kontakt - odzwierciedlanie.

W poprzednim poście pisałam o terytorium i przestrzeni osobistej oraz gestach własności, dziś więc pora na ciąg dalszy informacji o komunikacji niewerbalnej. Poznanie jej tajników pomoże nam w odczytywaniu sygnałów wysyłanych nam przez inne osoby oraz w naszej komunikacji z innymi, żeby była jak najbardziej skuteczna.

Odzwierciedlanie

fot. John Benson

Kiedy nawiązujemy kontakt spotykając kogoś po raz pierwszy musimy szybko ocenić, czy ta osoba jest do nas nastawiona w sposób pozytywny czy też negatywny. Najczęściej wygląda to w sposób następujący: lustrujemy ciało innej osoby, aby sprawdzić czy porusza się ona i gestykuluje w podobny sposób do nas, czyli czy nas "odzwierciedla". Odzwierciedlanie nawzajem swojej mowy ciała stwarza poczucie więzi ("akceptacji") i pomaga nawiązać kontakt lecz zwykle nie jesteśmy tego świadomi.
Jedną z takich form odzwierciedlenia jest ziewanie - w grupie ludzi jeśli jedna osoba zaczyna ziewać inni robią to samo.Tworzenie pozytywnych wibracji


fot. Bill Straln
Badania prowadzone nad synchronizacją mowy ciała pokazują, iż ludzie którzy odczuwają (przeżywają) podobne emocje lub mówiąc prosto: nadają na tych samych falach prawdopodobnie nawiążą między sobą bardzo dobry kontakt, a ponadto zazwyczaj dopasowują do siebie mimikę twarzy i mowę ciała.
Dobrym przykładem są pary które razem zamieszkują. Kobiety i mężczyźni też zaczynają się do siebie upodabniać. Kiedy obydwoje mieszkają ze sobą przez dłuższy czas i dobrze razem funkcjonują, to często zaczynają się do siebie upodabniać. Jest to spowodowane tym, iż stale odzwierciedlają mimikę (gesty), co skutkuje tym, że z czasem układ mięśni (a nawet uśmiech) staje się podobny.
Odzwierciedlenie mowy ciała drugiej osoby jest również ważne w bezpośrednim kontakcie z klientami (metodami persfazji wpływamy na zachowanie drugiej osoby).

Dostrajanie głosu

Podczas procesu odzwierciedlenia również dochodzi do synchronizacji intonacji i modulacji głosu, a także szybkości mówienia, a nawet akcentu. Dzieje się tak aby dalej ustanowić wspólną płaszczyzną porozumiewania się. Ten proces zwany jest "dostrajaniem" (jak w instrumencie).
Mała rada: nigdy nie mówcie szybciej niż wasz rozmówca, ponieważ w badaniach wykazano, iż w takiej sytuacji druga osoba ma poczucie, że "ktoś wywiera na niej presję" kiedy mówi szybciej niż one same.
Ważny jest również ton głosu- każdy z nas zna osoby które mówią tak jakby nam chciały narzucić swoje zdanie lub też takie które mówieniem mogą nas zmęczyć- mówią monotonnie.

Kto kogo odzwierciedla?


Pisałam już o odzwierciedleniu w związkach kobiety i mężczyzny, ale to nie jedyne takie przypadki. Z przeprowadzonych badań wynika, iż taka sytuacja zachodzi również w grupach. Kiedy przywódca danej grupy wykonuje pewne gesty i pozy,  to jego podwładni zazwyczaj zaczynają je naśladować (zwykle w kolejności hierarchii)

Kilka ciekawych informacji:

Od wieków prostowanie się lub pochylanie w obecności innej osoby ustanawia relację przełożony- podwładny. Nikt nie chce, żeby patrzono na niego z góry, lub mówiono, że "nie dorasta do czegoś".
Osoby wyżej usytuowane społecznie często mają tendencję do zaznaczania swojego obszaru, wyprostowani podnoszą podbródek.

Pokazywanie w telewizji kobiet i mężczyzn- kobietę pokazuje się często samą i w całej okazałości, natomiast mężczyznę od pasa w dół :). Ze względu na to, że ludzie na ekranie mają tylko 15-30 cm wysokości (wzrostu) - sami uważamy za jakich wysokich chcemy ich uważać (tak działa nasz mózg).

Rozmowy kwalifikacyjne:
Bardzo ważne jest pierwsze wrażenie- pamiętajmy!!! Nigdy nie uda się nam drugi raz zrobić pierwszego wrażenia!
Wejście na spotkanie powinno odbyć się pewne siebie, bez wahania, bo właśnie to mówi przyszłemu pracodawcy jak chcemy być traktowani.
Cały kontekst niewerbalny jest źródłem wiedzy dotyczącej samopoczucia nadawcy, jego postawy wobec rozmówcy, stopnia pewności siebie, czy też stanu emocjonalnego.

Na koniec kilka sygnałów mowy ciała i ich prawdopodobne znaczenie.Co oznacza kiedy twój partner (drugi rozmówca) nagle :


- wsuwa stopy pod krzesło - ma chęć ucieczki;

- łapie się za nos - kłamie, jeśli jest wyczuwalny intensywny aromat to może oznaczać że tej osobie coś pachnie lub pachnie nieprzyjemnie ( więc zamyka nos);

- ucieka z wzrokiem - kłamie, peszy się, jest niepewny;

- krzyżuje ramiona - zamyka się, izolacja, sygnał ochronny;

- marszczy brwi - myśli, zdenerwowanie, złość;

- głaszcze się po brodzie - zastanawia się, szuka odpowiedzi;

- bawi się długopisem lub inną rzeczą - zniecierpliwienie, nudzi się, zniechęcenie, czasem może oznaczać zdenerwowanie;

- składa dłonie w pozycji wieży - autorytet, skupienie się, dominacja;

- chowa głowę między ramiona - niepewność, chęć ucieczki;

- pochyla tułów do przodu - zaciekawienie, zainteresowanie lub agresja;

- zaciska pięść - agresja, złość, łapanie myśli;

- kiwa stopami - zniecierpliwienie, niepokój, zdenerwowanie, brak pewności siebie;

- mówi coraz ciszej - jest niepewny tego co mówi, wstydzi się, strach, niepewność;

- mocno, szeroko gestykuluje - pewny siebie, chce się odgrodzić i mieć przestrzeń własną;

- zasłanianie ust w trakcie mówienia - kłamie, strach, zwraca sam sobie uwagę żeby nie powiedzieć czegoś nieodpowiedniego;

- zasłania usta po wypowiedzeniu się - powiedział za dużo;

- podczas rozmowy nagle zdejmuje okulary - zastanawia się, szuka odpowiedzi, założy je znowu- oznacza podjęcie rozmowy na tak, jeśli je odłoży jego stanowisko jest raczej na nie;

- mężczyzna poprawia krawat i mankiety (podczas rozmowy z kobietą) - daje sygnał , że jest nią zainteresowany;

- poker face - zawsze jest negatywna (nie można nic wyczytać);

Za pomocą odzwierciedlania mowy ciała drugiej osoby sprawiamy, że osoba ta czuje się akceptowana, dzięki czemu tworzy się nić porozumienia. W sposób naturalny zjawisko to możemy zaobserwować wśród przyjaciół lub osób o podobnym statusie społecznym. Jedno jest pewne - nie odzwierciedlamy osób których nie lubimy. Odzwierciedlenie jest chyba najbardziej skuteczną metodą natychmiastowego nawiązania kontaktu.

Źródło- Mowa ciała- A. i B. Pease.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz