Opis strony

Super piękna to blog o tematyce prozdrowotnej. Opisuje bardzo dokładnie problemy z jakimi spotykają się kobiety. Doradzam jak pozbyć się cellulitu? Po co wykonywać peeling? Dowiesz się tutaj czym są i jak powstają zmarszczki. Możesz przeczytać o przyczynach powstawania i metodach usuwania rozstępów. Na blogu znajdziesz informację jak leczyć trądzik różowaty? Powinny zainteresować Cię podstawowe informację dotyczące naszej odporności. Jest też coś dla mężczyzn, niekoniecznie przyjemnego jak temat łysienia. Na koniec polecam coś miłego czyli dlaczego warto się śmiać i dlaczego uśmiech kosztuje mniej od elektryczności a daje więcej światła?

Belka Mega Flavon

Demakijaż. Jaki preparat oczyszczający wybrać do danego typu skóry?

Oczyszczanie skóry - demakijaż


fot. Honolulu Media
Przed wykonaniem zabiegu kosmetycznego zarówno w gabinecie jak i w domu  należy optymalnie przygotować skórę. Na czym to polega? Oczywiście na właściwym oczyszczeniu skóry preparatem dobranym do typu i stanu skóry. W trakcie oczyszczania usuwane są ze skóry resztki wydzielin gruczołów skórnych (potowych jak i łojowych), martwe (zrogowaciałe) komórki naskórka, zanieczyszczenia (cząsteczki brudu, kurzu), mikroorganizmy, a także makijaż oraz inne preparaty kosmetyczne (np.krem). Oczywiście oczyszczamy skórę dwa razy dziennie: rano (w celu odświeżenia) i wieczorem (oczyszczenie skóry z sebum i zanieczyszczeń po całym dniu i dokładny demakijaż).

Cząsteczki hydrofilowe i lipofilowe


fot. mahmoud99725
Cząsteczki, które usuwamy podczas oczyszczania skóry mogą mieć charakter hydrofilowy (są wodolubne) np. pot, tusz do rzęs rozpuszczalny w wodzie lub lipofilowy (są tłuszczolubne) np. sebum, cienie do powiek, pomadki do ust, tusze do rzęs i inne kosmetyki wodoodporne. Aby usunąć substancje hydrofilowe wystarczy ciepła woda, natomiast aby usunąć substancje lipofilowe niezbędne jest ich zemulgowanie z wodą i środkami czyszczącymi (tzw. syndety o pH 4-6). W celu oczyszczenia skóry należy unikać mydła (niezależnie od rodzaju skóry). Dlaczego? Ponieważ mydło działa niekorzystnie na skórę twarzy, całkowicie zaburzając jej pH.

Jaki preparat oczyszczający wybrać do danego typu skóry?Pewnie wielokrotnie zastanawiałyście się jaki preparat będzie najlepszy dla Waszej skóry. Przed dokonaniem wyboru należy prawidłowo zdiagnozować typ skóry, bowiem tylko  właściwa ocena pozwoli nam dobrać preparat właściwy do potrzeb i stanu skóry. A i jeszcze jedno - podczas oczyszczania skóry nie rezygnujemy z wody, ponieważ płyn do demakijażu bez wody nie gwarantuje dokładnego oczyszczenia (osoby ze skórą wrażliwą i suchą nie powinny myć twarzy wodą z kranu, lepsza dla ich skóry będzie woda mineralna niskozmineralizowana, oligoceńska, termalna).


Skóra sucha - mleczko lub delikatna pianka


Do oczyszczenia (demakijażu) cery suchej najlepiej wybrać mleczko lub delikatną piankę, którą następnie obficie spłukujemy z wodą (najlepiej niskozmineralizowaną mineralną, oligoceńską lub termalną, jeśli ktoś chce używać wody z kranu to powinna być ona odstana i przefiltrowana). Kosmetyki te powinny być lekko tłuste, gęste, ponieważ powodują one wzmocnienie warstwy ochronnej skóry, jednocześnie nie powodując uczucia pieczenia i ściągania. Najlepiej wybierać te kosmetyki, które w składzie posiadają substancje nawilżające np. kwas hialuronowy, glicerynę czy oleje roślinne.

Skóra tłusta i mieszana - preparaty w formie żelu


Do demakijażu cery tłustej i mieszanej (szczególnie z tendencją do tłustej) najlepiej sprawdzą się produkty w formie żelu (do cery tłustej), które zmywamy wodą. Tego rodzaju kosmetyki oczyszczają, usuwają nadmiar łoju, ściągają (zwężają) rozszerzone pory, zapobiegają świeceniu się skóry, a zawarte w nich antybakteryjne składniki zapobiegają powstawaniu wyprysków i infekcji. Jeśli cera mieszana ma tendencję do cery suchej to lepiej zastosować preparat w formie mleczka (żeby nadmiernie nie przesuszyć skóry).

Skóra wrażliwa - hypoalergiczne mleczko lub pianka


Ze skórą wrażliwą postępujemy podobnie jak z cerą suchą z tą różnicą, że używane do oczyszczenia skóry preparaty powinny być hypoalergiczne (nie powinny zawierać barwników i substancji zapachowych). Tego typu zmywacze są tłuste, co powoduje, że dodatkowo delikatnie nawilżają skórę wrażliwą.


Ja do demakijażu oczu używam od lat dwufazowego płynu, zaś od jakiegoś czasu do oczyszczenia skóry zarówno rano jak i wieczorem stosuję płyn micelarny, który nie podrażnia mojej skóry i jest prosty i szybki w użyciu (nie trzeba pocierać skóry, usuwa nadmiar sebum, ale jednocześnie nawilża, zmywa nawet wodoodporny makijaż, ma minimalną ilość konserwantów, nie zawiera barwników i substancji zapachowych). Płyn micelarny może być z powodzeniem stosowany w pielęgnacji każdego typu cery - należy wybrać płyn micelarny dopasowany do naszego typu cery (płyn micelarny dla danego typu skóry posiada odpowiednie składniki dodatkowe np. silnie nawilżające, redukujące pracę gruczołów łojowych czy obkurczające naczynka).Brak komentarzy:

Prześlij komentarz