Opis strony

Super piękna to blog o tematyce prozdrowotnej. Opisuje bardzo dokładnie problemy z jakimi spotykają się kobiety. Doradzam jak pozbyć się cellulitu? Po co wykonywać peeling? Dowiesz się tutaj czym są i jak powstają zmarszczki. Możesz przeczytać o przyczynach powstawania i metodach usuwania rozstępów. Na blogu znajdziesz informację jak leczyć trądzik różowaty? Powinny zainteresować Cię podstawowe informację dotyczące naszej odporności. Jest też coś dla mężczyzn, niekoniecznie przyjemnego jak temat łysienia. Na koniec polecam coś miłego czyli dlaczego warto się śmiać i dlaczego uśmiech kosztuje mniej od elektryczności a daje więcej światła?

Belka Mega Flavon

Torbiele wychodzące z gruczołów potowych i łojowych - prosaki i kaszaki. Jak pozbyć się prosaków i kaszaków?

Na początek słów kilka o tym czym są torbiele. Torbiele należą do zmian zastoinowych i nie są nowotworami łagodnymi (jak niektórzy mylnie sądzą). Torbiele powstają w wyniku zatrzymania wydzieliny gruczołów potowych, bądź też gruczołów łojowych. Do najpopularniejszych zmian tego typu należą: prosaki, kaszaki, a także torbielak potowy.

Prosaki (milium)


Prosaki są zazwyczaj torbielami gruczołu potowego lub łojowego, które powstały na skutek nadmiernego rogowacenia wydzieliny zatrzymanej w wyniku zaczopowania ujścia mieszka włosowego (w skrócie prosaki to zastoina wydzieliny gruczołu potowego bądź łojowego).

Jak wyglądają prosaki?
Na pewno każda z Was je widziała. Prosaki to maleńkie, białawe, twarde twory, który prześwitują przez naskórek (znajdują się tuż pod naskórkiem - bardzo powierzchownie) i są wyraźnie odgraniczony od otoczenia. Zazwyczaj są wielkości łebka szpilki (ziarnka maku lub prosa).

Gdzie występują prosaki? - lokalizacja 
Najczęstszą lokalizacją prosaków jest skóra twarzy - mogą występować licznie głównie na czole i na policzkach, a także w okolicy oczu i na powiekach. Inną dosyć częstą lokalizacją prosaków są okolice zewnętrznych narządów płciowych zarówno żeńskich jak i męskich (u kobiet na wargach sromowych: większych i mniejszych, u mężczyzn zaś na skórze trzonu i napletku prącia). Prosaki mogą też pojawić się w miejscu blizny pooperacyjnej lub też blizn po przewlekłych chorobach skóry.

Jak usunąć prosaki?

Tego typu zabiegi najczęściej wykonuje kosmetyczka. Pojedyncze prosaki usuwamy w następujący sposób: dezynfekujemy skórę na której znajduje się prosak, a następnie przekłuwamy prosak cienką igłą jednorazowego użytku, lancetem lub też skaryfikatorem. Po nakłuciu wyciskamy jego zawartość, a następnie ponownie odkażamy skórę. Pojedyncze prosaki można usunąć też elektrolizą. Jeśli występują prosaki mnogie (jest ich dużo na twarzy), to dobrym wyjściem na pozbycie się ich będzie złuszczanie mechaniczne lub chemiczne naskórka (peelingi kwasowe).

Kaszak (atheroma)
Kaszak jest torbielem gruczołu łojowego lub mieszka włosowego. Jak wygląda? Jest to zazwyczaj pojedynczy guz (rzadko mnogi), twardy, okrągły, wielkość może być różna - od rozmiarów ziarnka grochu, aż po takie wielkości pięści. Kaszak pokryty jest niezmienioną skórą, bez cech zapalnych - czasami można zauważyć delikatny rumień. Na szczycie kaszaka często można zauważyć czop rogowy, który wyglądem przypomina zaskórnik. Skóra w miejscu występowania kaszaka jest pozbawiona włosów na skutek uszkodzenia mieszków włosowych. Kaszak jest w środku wypełniony gęstą (kaszowatą) treścią, na którą składają się łój i masy rogowe.
Gdzie występuje? Do najczęstszych lokalizacji kaszaka zalicza się: owłosioną skórę głowy, kark, plecy, skóra twarzy, za uszami, a także okolica zewnętrznych narządów płciowych.

Jak usunąć kaszak?

Kaszak może się utrzymywać nawet bardzo długo nie dając żadnych dolegliwości. Ale jeśli dojdzie do jego wtórnego zakażenia, to może powodować powikłania w postaci ropienia i przebicia na zewnątrz. W przypadku kaszaka możliwe jest tzw. samowyleczenie - ma to czasami miejsce w przypadku zropienia kaszaka i oddzielenia się torebki. Kosmetyczka nigdy nie usuwa i nie ingeruje w kaszaki. Jedyną osobą, która może usunąć kaszak jest chirurg, który usuwa zmianę w całości wraz z otaczającą ją torebką.

Torbielak potowy (hidrocystoma)


Torbielak potowy jest rzadziej spotykaną zmianą na skórze. Torbielak potowy powstaje na skórze na skutek torbielowatego rozszerzenia gruczołu potowego oraz utrudnionego odpływu potu.
Jak wyglądają? Są to pęcherzyki silnie napięte, przeświecające, tkwiące głęboko w skórze twarzy. Najczęściej osiągają kilka milimetrów średnicy. Treść pęcherzyków jest przeźroczysta. Występują zazwyczaj latem, a zimą zanikają samoistnie.
Gdzie występują? Torbielaki potowe najczęściej pojawiają się na twarzy. Występują częściej u kobiet po 40 r. życia i starszych, które pracują w wysokiej temperaturze i wysokiej wilgotności powietrza (np. kucharki). Jaka jest przyczyna ich powstawania? Główną przyczyną są zaburzenia układu dokrewnego i neurowegetatywnego związane z pracą w wyżej opisanych warunkach (wysoka temperatura i wilgotność). Osobom, które mają skłonność do powstawania torbielaków potowych, zaleca się unikanie pracy  w gorącym i wilgotnym powietrzu oraz stosowanie środków, których zadaniem jest ograniczenie pocenia.

Jak usunąć torbielak potowy?

Torbielak potowy usuwa się podobnie jak prosak - może to zrobić kosmetyczka. Do pozbywania się torbielaków potowych można też użyć elektrokoagulacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz