Opis strony

Super piękna to blog o tematyce prozdrowotnej. Opisuje bardzo dokładnie problemy z jakimi spotykają się kobiety. Doradzam jak pozbyć się cellulitu? Po co wykonywać peeling? Dowiesz się tutaj czym są i jak powstają zmarszczki. Możesz przeczytać o przyczynach powstawania i metodach usuwania rozstępów. Na blogu znajdziesz informację jak leczyć trądzik różowaty? Powinny zainteresować Cię podstawowe informację dotyczące naszej odporności. Jest też coś dla mężczyzn, niekoniecznie przyjemnego jak temat łysienia. Na koniec polecam coś miłego czyli dlaczego warto się śmiać i dlaczego uśmiech kosztuje mniej od elektryczności a daje więcej światła?

Belka Mega Flavon

Ałun - naturalny kryształowy lek i kosmetyk.

Ałun


Ałun jest minerałem występującym naturalnie w przyrodzie (dwunastowodny siarczan potasowo- glinowy). Ałun powstaje w wyniku zachodzenia procesów wulkanicznych. Występuje on w postaci żył wśród skał łupkowych m.in. we Włoszech, USA, Azji, Australii, Hiszpanii, Grecji, Francji. W Polsce można się na niego natknąć w okolicach Sandomierza, Międzyzdrojów oraz na Dolnym Śląsku. Zastosowanie ałunu w kosmetyce jest znane już od czasów starożytnych. Pierwsze wzmianki o zastosowaniu ałunu jako środka neutralizującego nieprzyjemny zapach pochodzą już ze starożytnego Egiptu i Chin.

zestaw do golenia
fot. David Fant

Ałun - jak wygląda?


Ałun występuje naturalnie w postaci kryształków. Jest kruchy, szklisty i prześwitujący. Ałun może mieć barwę białą, szarą lub żółtawą. Jest bezzapachowy. Ałun dobrze rozpuszcza się w wodzie.


Ałun - właściwości i działanie


Kiedyś ałun znany był głownie jako "kamyk po goleniu" - łagodził bowiem podrażnienia i drobne skaleczenia po goleniu. Obecnie stosuje się go głównie jako alternatywę dla dezodorantów i antyperspirantów.

Ałun jest produktem w 100% naturalnym, nie zawiera alkoholu, perfum, barwników, konserwantów, ani substancji zapachowych.
Ałun jest także produktem bardzo ekonomiczny. Jeden kryształek ałunu starcza na ok rok codziennego stosowania.
Ałun nie brudzi ubrania. Stosując ałun zamiast dezodorantu mamy pewność, że nie pozostawi nam on śladów na ubraniach.

Ałun - działanie:
- bakteriobójcze;
- ściągające (dzięki czemu tamuje krwawienie);
- dezynfekujące;
- przeciwzapalne;
- łagodzące i kojące;
- antyseptyczne;


Ałun - zastosowanie w kosmetyce i nie tylko...

Oto najpopularniejsze zastosowania ałunu:

- obecnie ałun jest głównie alternatywą dla dezodorantów i antyperspirantów, ale ma zgoła inny mechanizm działania niż antyperspiranty i blokery. Ałun nie zapobiega poceniu i nie blokuje gruczołów potowych, tylko uniemożliwia rozwój bakterii, które są odpowiedzialne za powstawanie nieprzyjemnego zapachu potu (za jego rozkład). Stosowanie ałunu chroni nas przed nieprzyjemnym zapachem. Ałun działa też delikatnie zwężająco na ujścia gruczołów potowych (ale nie blokuje wydzielania potu), pozwala skórze oddychać i nie blokuje jej naturalnych procesów fizjologicznych (działa na powierzchni skóry, nie wnika do wnętrza gruczołów potowych).

- pocieranie zwilżonym ałunem łagodzi podrażnienia skóry po depilacji (działa bakteriobójczo, zapobiega powstawaniu podrażnień, czerwonych krostek i wrastaniu włosków) i po goleniu;

- tamuje krwawienia z drobnych skaleczeń np. po zacięciu maszynką podczas golenia czy depilacji;

- ałun działa łagodząco w przypadku oparzeń słonecznych czy ukąszeń owadów;

- przyspiesza gojenie wyprysków, przydatny w przypadku trądzika i opryszczki;

- jako alternatywa dezodorantów i antyperspirantów dla alergików;

- ałun jest częstym składnikiem kosmetyków po goleniu dla mężczyzn m.in. wód po goleniu i wód do twarzy;


Jak używać (aplikować na skórę) ałun?


Przed aplikacją ałun należy zwilżyć w zimnej wodzie (ale nie pod strumieniem wody w kranie, bo ałun jest bardzo kruchy i mógłby się połamać lub rozkruszyć). Zwilżonym ałunem pocieramy skórę (np. miejsca podrażnień, skaleczenia). Po zastosowaniu należy pozostawić ałun do naturalnego wyschnięcia (nie zamykać w pudełku gdy jest wilgotny).

W jakiej formie występuje ałun?


Najczęściej ałun występuje w formie oszlifowanych lub nieoszlifowanych kryształów. Ale można także kupić ałun w postaci proszku, sztyftu lub sprayu ałunowego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz