Opis strony

Super piękna to blog o tematyce prozdrowotnej. Opisuje bardzo dokładnie problemy z jakimi spotykają się kobiety. Doradzam jak pozbyć się cellulitu? Po co wykonywać peeling? Dowiesz się tutaj czym są i jak powstają zmarszczki. Możesz przeczytać o przyczynach powstawania i metodach usuwania rozstępów. Na blogu znajdziesz informację jak leczyć trądzik różowaty? Powinny zainteresować Cię podstawowe informację dotyczące naszej odporności. Jest też coś dla mężczyzn, niekoniecznie przyjemnego jak temat łysienia. Na koniec polecam coś miłego czyli dlaczego warto się śmiać i dlaczego uśmiech kosztuje mniej od elektryczności a daje więcej światła?

Belka Mega Flavon

Kiedy i jak wykonać oczyszczanie cery? Jak wygląda zabieg mechanicznego (manualnego) oczyszczania twarzy?

fot. Hotel Costa Calero - Talaso&Spa

Oczyszczanie cery

Manualne oczyszczanie twarzy jest nadal jednym z najpopularniejszych zabiegów wykonywanym przez kosmetyczki w gabinetach kosmetycznych. Osobiście nie jestem fanką tego sposobu oczyszczania (chyba, że chodzi o cerę trądzikową - w przypadku której tego typu zabieg jest pomocny, a nie zawsze można skorzystać z innych metod dokładnego oczyszczania) - ale to moje prywatne zdanie. Osobiście wolę oczyszczanie skóry wykorzystując mikrodermabrazję lub peelingi kwasami, lub łącząc razem obydwie metody.
Jeśli na skórze twarzy zauważamy zaskórniki (otwarte i zamknięte) lub prosaki to warto zdecydować się na zabieg oczyszczania cery (oczywiście można także wykonać w zależności od potrzeb oczyszczanie dekoltu, pleców czy ramion - zabieg wygląda podobnie). Zabieg oczyszczania cery wspomaga funkcje skóry i poprawia jej wygląd (oczywiście nie bezpośrednio po zabiegu :-).
Usuwanie zanieczyszczeń skóry jest też bardzo ważnym elementem w pielęgnacji cery trądzikowej.

Oczyszczanie twarzy krok po kroku
fot. mahmoud99725
Oczywiście jak każdy zabieg w gabinecie kosmetycznym tak i zabieg oczyszczania rozpoczynamy od dokładnego demakijażu twarzy. Demakijaż wykonujemy produktem odpowiednim do rodzaju cery (czyli żel, mleczko lub pianka - kosmetyki dobieramy do rodzaju cery). Następną czynnością jest użycie toniku, który nie tylko wyrównuje pH skóry, ale także oczyszcza, działa pielęgnująco,  a nawet dezynfekująco (obecnie część produktów do zmywania to produkty 2 w 1, które zarówno oczyszczają jak i tonizują skórę). Po zmyciu twarzy przychodzi moment na dokładną ocenę i analizę stanu cery - w tym momencie decydujemy jakie zabiegi poza oczyszczaniem będą pomocne w określonym przypadku. Już w tym momencie kosmetyczka powinna poinformować klientkę jakie działanie mają proponowane przez nią dodatkowe elementy zabiegu (np. galwanizacja, jonoforeza, sonoforeza, maska algowa), jakie dadzą skórze korzyści i oczywiście jaka byłaby cena takiego rozszerzonego zabiegu. Nikt z nas nie chciałby przecież zostać postawionym przed faktem dokonanym - kosmetyczka powinna mieć akceptację klientki na wykonanie rozbudowanego zabiegu w wyższej cenie.
Kolejnym krokiem jest wykonanie peelingu, który ma za zadanie likwidację (starcie lub rozpuszczenie) warstwy rogowej. W zależności od rodzaju cery i jej stanu możemy się zdecydować na peeling: enzymatyczny, drobno lub gruboziarnisty, albo też peeling typu gommage. Aby wzmocnić efekt peelingu można też wykonać brushing - peeling szczotkowy (oczywiście wcześniej wykluczyć należy przeciwwskazania do jego wykonania).
wapozon
fot. Hotel Punta Diamente
Kolejnym krokiem w zabiegu oczyszczania cery jest rozgrzanie i rozpulchnienie naskórka. Sposób zależy w dużej mierze od rodzaju cery i jej zanieczyszczenia. Istnieje kilka sposobów - najstarszy i bardzo skuteczny to położenie maski ziołowej na twarz - tzw. kataplazmy. Inne metody: w celu rozpulchnienia (oczywiście po zmyciu peelingu) nakładamy na skórę: krem, płyn lub też maskę o działaniu rozmiękczającym naskórek (np. maseczka rozpulchniająca z olejkiem z kukui - w moim przypadku świetnie się sprawdza). Działanie maseczki lub innych środków rozpulchniających można wzmocnić poprzez zastosowanie urządzenia wytwarzającego parę czyli tzw. vapozonu (vaposon - nazwa zastrzeżona przez jedną z firm wytwarzających tego typu aparaturę). Strumień pary ustawiamy na twarz ale w takiej odległości aby klientka nie czuła na twarzy gorąca, a tylko wilgoć i ciepło (nie chcemy jej przecież poparzyć czy udusić). Zastosowanie wapozonu wzmacnia działanie maski, a ponadto działa rozpulchniająco na skórę (rozszerza pory skóry) i przyspiesza przemianę materii (dzięki rozszerzeniu naczyń i poprawie krążenia). Tego typu aparaty do wytwarzania pary mogą także wytwarzać ozon. Ozon działa dezynfekująco i bakteriobójczo (można go włączyć pod koniec zabiegu waporyzacji). To o czym należy pamiętać to aby nie stosować pary z ozonem do nawilżania peelingów enzymatycznych, ponieważ ozon działa hamująco na aktywność enzymów. Rozpulchnianie skóry pod wapozonem trwa ok 15-20 min. Do rozgrzewania i rozpulchniania skóry można też wykorzystać promieniowanie podczerwone (filtr czerwony - oczywiście jeśli brak do tego przeciwwskazań - przeciwwskazania do użycia wapozonu znajdziecie na końcu wpisu) lub też odpowiedni rozgrzewający masaż. Jeśli zabieg oczyszczania ma być wykonany na bardzo zanieczyszczonej skórze lub też cera danej klientki jest trudna do oczyszczania (wiemy to z wcześniejszych zabiegów), to warto dodatkowo wzmocnić rozpulchnienie poprzez zastosowanie maski rozgrzewającej. Oczywiście przypomnę, że wcześniej należy wykluczyć przeciwwskazania do zastosowania tego typu maski (np. teleangiektazje, trądzik różowaty i wiele innych). Tego typu maski (np. ziołowa tzw. kataplazma) mają silne działanie rozgrzewające i mogą powodować delikatne pieczenie. Przed nałożeniem maski ziołowej należy osłonić kompresami oczy i sprawdzić temperaturę maski (nakładamy na nadgarstek od wewnętrznej strony niewielką ilość maski aby stwierdzić czy nie jest ona zbyt ciepła lub zbyt zimna - zbyt ciepła może wywołać rumień, za zimna nie rozpulchni naskórka). Maskę ziołową trzyma się około 20 minut. W przypadku cery tłustej, mocno zanieczyszczonej przed nałożeniem maski ziołowej można rozgrzać skórę lampą infra - rouge.
Po zmyciu maski wodą należy jak najszybciej przystąpić do manualnego oczyszczania cery (aby skóra nie wystygła, a pory nie obkurczyły się).
Jak powinna być przygotowana kosmetyczka do zabiegu oczyszczania twarzy?
Zabieg oczyszczania cery powinien być bezpieczny zarówno dla klientki, jak i dla kosmetyczki. Dla ochrony przed zakażeniem kosmetyczka powinna nałożyć na dłonie jednorazowe rękawiczki wcześniej je dezynfekując, a na twarzy powinna mieć jednorazową maseczkę ochronną (zabezpieczenie przed łojem i ewentualnie płynną wydzielina). Palce warto owinąć gazą, chusteczką lub cienką warstwą ligniny.
Oczyszczanie z zaskórników polega na usuwaniu zalegającej treści poprzez ucisk palcami wskazującymi obydwu dłoni równocześnie.  Oczywiście ucisk ten nie może być agresywny (intensywny), klientka nie może mieć odczucia, że zaskórniki są wyciskane paznokciami (że wbijamy jej paznokcie w skórę). Niewłaściwe czyszczenie może spowodować powstawanie wybroczyn lub innych uszkodzeń naskórka. Oczyszczanie nie powinno być długotrwałym zabiegiem (po 30 minutach skóra jest chłodna i ciężko jest z niej coś wycisnąć). Moment usuwania zaskórników nie należy do przyjemnych, ale nie powinien być też bolesny. Na końcu wpisu znajdziecie akapit poświęcony temu jak rozpoznać zaskórniki zamknięte i otwarte.
Kolejność usuwania zmian podczas zabiegu oczyszczania:
- zaskórniki otwarte;
- zaskórniki zamknięte;
- prosaki;
- niewielkie krostki ropne (TYLKO ZA ZGODĄ I NA POLECENIE LEKARZA, W ŻADNYM INNYM PRZYPADKU).
- mięczaki zakaźne - (informacja z lit. kosmetologicznej) - osobiście nie polecam ingerencji w tego typu zmiany - należy pozostawić to lekarzom bo oni mają bezpieczniejsze metody usuwania tego typu zmian;
To co ważne: nigdy nie ingerujemy w zmiany ropne - pod żadnym pozorem nie wyciskamy ich (tylko za zgodą i na polecenie lekarza - nie klientki). W ten sposób nie poprawimy wyglądu skóry, a wręcz odwrotnie - możemy pogorszyć jej stan. Zmiany ropne muszą być wyleczone przez dermatologa. Należy tej zasady przestrzegać, aby nie roznieść pojedynczej zmiany na całą twarz, bo wtedy klientka na pewno do nas nie wróci. Taka mała moja rada: trzeba być mądrą kosmetyczką/kosmetologiem - należy wytłumaczyć klientce, że np. pewnej czynności nie możemy wykonać, że będzie to dla jej skóry szkodliwe - albo posłucha i zrozumie, albo pójdzie do kogoś innego, kto się zdecyduje wykonać dany zabieg nie licząc się z konsekwencjami. Jeśli klientka zrozumie i przekona się, że jesteście kompetentne i chcecie dla niej dobrze to wróci do Was i będzie Waszą wierną klientką na długie lata, a ponadto będzie Was polecać swoim znajomym. Nie warto dla jednego zabiegu (jednorazowych pieniędzy) łamać zasad - zawsze musicie myśleć długofalowo. Ale się rozpisałam - na razie to wystarczy i wracamy do oczyszczania.
Zamknięte zaskórniki i prosaki można nakłuć jednorazową igłą (wcześniej dezynfekujemy skórę i igłę) lub użyć skaryfikatora, aby łatwiej wydobyć zalegającą masę (wydzielinę) na zewnątrz.. Nakłucie należy wykonać bardzo delikatnie, aby nie zostawić widocznych śladów na twarzy klientki (wiem, że czasem to trudne, a wręcz niemożliwe ale należy się starać). Oczywiście nie należy nadużywać pracy igiełką. Innym narzędziem pomocnym w zabiegu oczyszczania jest łyżeczka Unny. Jak wygląda? Jest to taki rodzaj metalowej pałeczki, która po obu stronach jest zakończona dziurkami lub pętelkami. Łyżeczka Unny jest przydatna do usuwania zaskórników znajdujących się w trudno dostępnych miejscach np. w uchu, czy w okolicy nosa. Jak wygląda technika usuwania zaskórników łyżeczką Unny? Układamy łyżeczkę na zaskórniku i naciskamy, na skutek ucisku zawartość zaskórnika wydostaje się na zewnątrz.
zabieg szklaną elektrodą
fot. Thomas Wanhoff
Po usunięciu zaskórników zamkniętych i prosaków punktowo dezynfekujemy skórę (w miejscach gdzie była nakłuwana). Możemy użyć do tego naparu z ziół o działaniu dezynfekującym (skórę po oczyszczaniu przecieramy wacikiem zwilżonym w ziołowym naparze) może być gotowy produkt np. azulan lub też rozcieńczonym nadmanganianem potasu. Kolejnym etapem (oczywiście na osuszonej skórze) jest wykonanie darsonwalizacji - czyli zabiegu z wykorzystaniem prądów wielkiej częstotliwości. Podczas darsonwalizacji w tkankach wytwarzana jest niewielka ilość ciepła, co pobudza to przemianę materii. Jednak głównym celem wykonania darsonwalizacji po oczyszczaniu jest jej działanie dezynfekujące i bakteriobójcze (jak zawsze wcześniej wykluczamy przeciwwskazania do darsonwalizacji). Zabieg darsonwalizacji w celu dezynfekcji skóry twarzy po oczyszczaniu trwa do 3 minut. W trakcie zabiegu można odczuwać lekkie mrowienie, delikatne pieczenie i oczywiście towarzyszy temu zapach ozonu.
Po zabiegu oczyszczania można także wykonać zabieg galwanizacji lub jonoforezy (jest to oczywiście rozszerzenie zabiegu). Galwanizacja obkurcza rozszerzone pory, poprawia wygląd skóry i jest szczególnie przydatna w przypadku skóry naczyniowej lub łojotokowej. Jonoforeza służy do wprowadzenia wgłąb skóry substancji aktywnych (wykorzystuje się prąd stały tak jak w przypadku galwanizacji). Inną opcją także bardzo skuteczną jest wprowadzenie w skórę substancji aktywnych przy użyciu ultradźwięków - czyli wykonanie sonoforezy.
Ale jeśli nie chcemy rozszerzać zabiegu, to kolejnym elementem po darsonwalizacji jest nałożenie odpowiednio dobranej do rodzaju skóry maski łagodzącej. Po zabiegu oczyszczania bardzo dobrze sprawdzają się maski glinkowe (glinka kaolinaowa, bentonit). Działają one na skórę chłodząco. Ich łagodzące działanie można wzmocnić poprzez naświetlenie twarzy z nałożoną maseczką lampą sollux z filtrem niebieskim lub lampą Minina. Oczywiście pamiętamy o osłonięciu oczu klientki. Niebieski filtr ma działanie łagodzące, kojące, przeciwzapalne, pomaga też w usuwaniu zaczerwienień. Na koniec po zmyciu maski przemywamy skórę tonikiem i nakładamy krem odpowiedni do rodzaju cery (zimą kremy powinny chronić skórę przed mrozem, latem przed promieniowaniem UVA i UVB).
Na zakończenie zabiegu można też wykonać maskę algową - alginat (mój ulubiony rodzaj masek, bo sprawdza się świetnie w każdej sytuacji nie tylko po oczyszczaniu). Maska ta ma silne działanie chłodzące. Będzie miała więc świetne działanie kojące i łagodzące dla skóry podrażnionej zabiegiem oczyszczania. Maska pozwoli zrelaksować się i poczuć ulgę klientce. Pod tego typu maskę warto także zastosować odpowiednie serum (np. w przypadku cery tłustej i trądzikowej - serum antybakteryjne).

Jeśli skóra jest mocno zanieczyszczona to zabieg czyszczenia rozkłada się na dwie, a czasami trzy wizyty.

W przypadku cery tłustej i trądzikowej przydatne jest stosowanie preparatów z kwasem mlekowym, które nie tylko ułatwiają złuszczanie warstwy rogowej, ale też działają dezynfekująco na  skórę i hamują rozwój bakterii. W przypadku cery trądzikowej nie powinno się stosować pary do rozpulchniania, ponieważ jest ona zbyt dużym obciążeniem dla skóry.

Jak rozpoznać zaskórniki otwarte i zamknięte?

Jest to sprawa dość prosta jeśli wiemy jak wyglądają poszczególne rodzaje zaskórników. Poniżej opis jak wyglądają zaskórniki otwarte a jak zaskórniki zamknięte.

Zaskórniki otwarte


Zaskórniki otwarte rozpoznajemy po czarnych kropeczkach na skórze. Mogą być one głębokie (nos, broda, uszy) - podczas wyciskania pojawia się duża i miękka pałeczka łoju lub też płytkie (np. na policzkach i kościach policzkowych)- są płaskie, a ich wydzielinę, która jest twarda trudno usunąć. W ich przypadku niezwykle ważne jest właściwe przygotowanie, a więc rozpulchnienie skóry.

Zaskórniki zamknięte


Zaskórniki zamknięte są białe, powstają na skutek poszerzenia się przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych. W przypadku zaskórników zamkniętych ujście mieszka jest zatkane, prześwituje biaława grudka czyli czop łojowo- rogowy. Usuwamy je podobnie jak prosaki.

Przeciwwskazania do użycia pary - wapozonu

- zaburzenia ukrwienia i układu limfatycznego;
- teleangiektazje;
- trądzik różowaty;
- stany zapalny skóry;
- wyprysk;
- zapalenie przyustne;
- rany;
- opryszczka;
- oparzenia słoneczne;
- wysokie i nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze;
- nadwrażliwość skóry i objawy ostrych reakcji alergicznych;Mam nadzieję, że niczego nie pominęłam i post okaże się dla kogoś przydatny. Może Wy macie jakieś inne sprawdzone pomysły na rozszerzenie zabiegu oczyszczania cery?4 komentarze:

 1. Ja raz w życiu byłam u kosmetyczki i to właśnie na oczyszczaniu cery. Wizyta okazała się przydatna, bo dowiedziałam się, że całe życie źle myłam twarz i używałam złych środków do czyszczenia. xD Teraz już przynajmniej wiem, czego używać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oczyszczanie skóry - zawsze w gabinecie, u profesjonalnej kosmetyczki. Ja chodzę regularnie na zabiegi Klapp na twarz i widzę efekty: zero zaskórników, piękna i jędrna cera.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wyciskax mieczaki zakazne?! Ooo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taką informację znalazłam w literaturze fachowej (nie chodzi tu o zwykłe wyciskanie tylko opróżnienie po uprzednim nakłuciu lub nacięciu - oczywiście z zachowaniem sterylności itp). Ale osobiście jestem zdania iż w żadne zmiany czy to zapalne czy zakaźne nie należy ingerować (dodałam już powyżej swoje uwagi) - pacjenta z tego typu zmianami należy skierować na konsultację do lekarza. Dziękuję za zwrócenie uwagi na tę kwestię. Pozdrawiam

   Usuń