Opis strony

Super piękna to blog o tematyce prozdrowotnej. Opisuje bardzo dokładnie problemy z jakimi spotykają się kobiety. Doradzam jak pozbyć się cellulitu? Po co wykonywać peeling? Dowiesz się tutaj czym są i jak powstają zmarszczki. Możesz przeczytać o przyczynach powstawania i metodach usuwania rozstępów. Na blogu znajdziesz informację jak leczyć trądzik różowaty? Powinny zainteresować Cię podstawowe informację dotyczące naszej odporności. Jest też coś dla mężczyzn, niekoniecznie przyjemnego jak temat łysienia. Na koniec polecam coś miłego czyli dlaczego warto się śmiać i dlaczego uśmiech kosztuje mniej od elektryczności a daje więcej światła?

Belka Mega Flavon

Pudry. Rodzaje pudrów i ich zastosowanie. Jak wybrać odpowiedni puder?


fot. Daniela Vladimirova
Puder jest jednym z najstarszych znanych kosmetyków. Na rynku jest bardzo wiele rodzajów pudrów, dlatego wybór odpowiedniego dla siebie może wcale nie być tak prosty jak się wydaje. Każdy producent kosmetyków proponuje nam kilka, a nawet kilkanaście rodzajów pudrów- można więc stwierdzić, że ile firm tyle rodzajów pudrów. Żeby ułatwić wybór odpowiedniego produktu postaram się przybliżyć ich właściwości, rodzaje, a także odpowiedni sposób aplikacji. No i przede wszystkim przed zakupem musicie dokładnie określić cel - czemu puder ma służyć.

Puder -  czym jest i w jakim celu się go stosuje?


Puder to miałki proszek o drobinkach mniejszych niż 100 nm.
Podstawową rolą pudru jest zmatowienie skóry oraz utrwalenie nałożonego wcześniej podkładu.
Ale mają one też dodatkowe zalety tj. ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznym np. słońce, wiatr, kurz, promieniowanie UV oraz pielęgnacja cery. W skrócie ich zadaniem jest upiększanie i pielęgnacja.
Puder może być stosowany nie tylko do twarzy, ale także do ciała i stóp. Rolą tego rodzaju pudrów jest wchłanianie potu, a także działają dezodorujące, chłodząco i pielęgnacyjnie.

Pudry - co zawierają?
Podstawowymi składnikami pudrów do twarzy są m.in.: tlenek cynku, dwutlenek tytanu, skrobia, tlenek glinu, glinka kaolinowa, sproszkowany jedwab, talk, węglan wapnia (jest chłonny, puszysty, dobrze pokrywa skórę, decyduje o lekkości i delikatności pudru), stearynian cynku, magnezu i wapnia. Talk i glinka kaolinowa są składnikami prawie wszystkich pudrów - są miękkie i bardzo łatwo się rozprowadzają. Składniki podstawowe pochodzą ze świata minerałów i roślin, ale mogą być także otrzymywane syntetycznie. Kolejnym składnikiem jaki znajduje się w pudrach są pigmenty (jest ich dużo w pudrach prasowanych, a szczególnie dużo w pudrach brązujących), które korygują kolor skóry (zawartość od 5 do 10%). Do najczęściej stosowanych pigmentów w pudrach należą: ochra, terra die sienna, umbra, ultramaryna, masa perłowa i pigmenty syntetyczne. Poza wymienionymi składnikami pudry mogą być także uszlachetniane substancjami wygładzającymi i pielęgnującymi skórę (mogą zatrzymywać wilgoć w skórze oraz chronią skórę przed działaniem czynników zewnętrznych: wiatr, promieniowanie UV, temperatura), mogą też zawierać substancje o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Większość pudrów zawiera ok 0,6% perfum (substancje zapachowe).

Kryteria charakteryzujące zastosowanie pudrów kosmetycznych:


- gładkość i przyczepność do skóry- właściwości wygładzające można zwiększyć poprzez dodanie do pudru stearynianów cynku, glinu i magnezu oraz talku, zaś przyczepność do skóry zwiększają: skrobia kukurydziana i ryżowa, stearyniany, alkohol cetylowy, lanolina kosmetyczna,wazelina;
- struktura i wielkość drobinek oraz łatwość rozprowadzania - puder dobrze się rozprowadza jeśli zawiera talk i kwas krzemowy;
- zdolność do absorbcji potu i łoju - te właściwości zwiększają się wraz z dodaniem węglanu magnezu lub wapnia, glinki kaolinowej oraz skrobi;
- siła krycia - o sile krycia decyduje zawartość białych pigmentów w pudrze m.in. tlenku cynku czy dwutlenku tytanu, a także węglanu wapnia (wyjątkiem jest mikronizowany dwutlenek tytanu, który nie ma właściwości kryjących - jest on stosowany jako składnik pudrów transparentnych -przeźroczystych oraz typu translucent czyli półprzeźroczystych. Opalizację i optyczne wyrównanie nierówności skóry zapewniają związki miki i tytanu oraz mikrocząsteczki poliamidu.
- działanie pielęgnujące - składniki o działaniu nawilżającym (olejki i czynniki nawilżające), regenerującym skórę (np. jedwab czy pył z pereł, który optycznie zmniejsza widoczność zmarszczek np. w okolicy oczu, zbiera nadmiar łoju, ale także regeneruje komórki skóry i odmładza je - dzięki zawartości aminokwasów) lub w pudrach antybakteryjnych składniki przeciwzapalne;
- działanie ochładzające - działanie to wzmacnia zawartość skrobi i stearynianów;

Puder - rodzaje pudrów

Puder sypki


fot. hello_bonnie
Jest to sypki proszek, który umieszczony jest w puszkach (pudełkach) z dziurkowanym zamknięciem. Jest kosmetykiem wieńczącym wykonanie każdego makijażu (korzysta z niego każdy wizażysta). Nałożony na podkład zmatowi skórę i przedłuży trwałość makijażu. Puder sypki lekko się rozprowadza  i można go stosować w większej ilości. Po jego nałożeniu na skórze widoczna jest tylko delikatna, równomierna warstwa.

Pośród sypkich pudrów można wyróżnić:

Barwiący


Występują w różnych kolorach: od całkiem białego po bardzo ciemny brąz (odcienie ciepłe zimne i neutralne). Ich kolor i odcień dobieramy do makijażu (koloru podkładu) - powinien być o to jaśniejszy od podkładu (po nałożeniu i wtopieniu w skórę trochę ciemnieje - utlenia się - dlatego warto wybrać jaśniejszy).

Transparentny


Ma właściwości matujące i świetnie utrwala makijaż. Jest pudrem bezbarwnym, przeźroczystym. Nadaje się do każdego podkładu i każdego rodzaju cery. Nie ma właściwości kryjących więc nie ukryje żadnych niedoskonałości. Jest doskonały do codziennego, naturalnego makijażu. Na rynku występują też pudry ryżowe transparentne- są bezbarwne, dzięki zawartości krochmalu ryżowego są bardzo chłonne i niezwykle trwałe.

Typu translucent


Puder typu translucent daje efekt matowy, bezbarwny, przeźroczysty. Dobrze matuje skórę (twarz nie świeci się). Jest typowym pudrem do utrwalania makijażu. Występuje w wielu różnych odcieniach, jednak puder ten w bardzo subtelny (niewielki) sposób wpływa na zmianę koloru podkładu (zawiera małą ilość pigmentu - ale w opakowaniu widać kolor). Często w swoim składzie zawiera krochmal ryżowy. Nakładamy jak zwykły sypki puder pędzlem lub puszkiem.

Mineralny (podkład mineralny)


Właściwie aplikowany sypki puder mineralny pełni rolę podkładu (taka naturalna alternatywa dla podkładu). Jest mieszanką naturalnych minerałów (tlenek cynku, dwutlenek tytanu, mika, tlenek żelaza), pigmentów, substancji zwiększających przyczepność oraz mających właściwości pielęgnujące. Puder mineralny jest szczególnie polecany dla alergików (nie zawiera konserwantów, substancji zapachowych) oraz osób z cerą trądzikową. Dobrze sprawdzi się także u posiadaczek cery dojrzałej (dzięki zawartości np. miki optycznie wygładza strukturę skóry - łagodnie odbija i rozprasza światło)

Pudry prasowane (w kamieniu)


fot. Flora Cusl
Składniki pudru w kompakcie łączone są za pomocą środków wiążących tj. tragakant, tyloza, guma arabska, olej parafinowy alkohol cetylowy i lanolinowy. Puder ten jest mocno napigmentowany więc ważny jest właściwy dobór koloru (najlepiej ton jaśniejszy od podkładu, jeśli stosujemy samodzielnie to w odcieniu skóry). Są doskonałe do drobnych korekt makijażu. Pudru tego nie stosujemy do utrwalania makijażu (bo go nie utrwala) - łączenie go z podkładem powoduje powstanie efektu maski. Natomiast świetnie sprawdza się w sytuacjach awaryjnych - do poprawiania makijażu w ciągu dnia (jest przy tym wygodny i poręczny - kompakt z lusterkiem i gąbeczką jest bardzo wygodny w użyciu).

Barwiący (w kompakcie)


najbardziej rozpowszechniony rodzaj. Wyrównuje koloryt cery- wykorzystujemy go do drobnych korekt makijażu w ciągu dnia. Powinien mieć odcień podkładu (lub być o ton od niego jaśniejszy). Jeśli chcemy go stosować bez podkładu- bezpośrednio po nałożeniu kremu to powinien być idealnie dopasowany odcieniem do skóry (żeby nie tworzył efektu maski).

Brązujący


Puder ten na pierwszy rzut oka przypomina zwykły puder prasowany. Służy do modelowania i wyszczuplania wybranych partii twarzy w zależności od jej kształtu. Stosować go można na całą twarz lub punktowo: czoło, nos, policzki (efekt opalenizny).
Puder brązujący może występować w wersji rozświetlającej - taki produkt jest szczególnie przydatny wieczorem w sztucznym oświetleniu (najlepiej latem kiedy skóra jest opalona). Nadaje skórze zdrowy odcień i blask, dlatego warto musnąć nim dekolt i szyję.  Na twarzy stosujemy go oszczędnie jedynie na policzki i skronie.
Częstym składnikiem pudrów brązujących jest ziemia egipska o bogatym składzie (m.in. naturalny jedwab, krzem, magnez, cynk, żelazo, witaminy) i właściwościach leczniczo- upiększających. Nie zatyka porów. Efekt po nałożeniu - skóra muśnięta słońcem. Dobrze sprawdza się w przypadku trądziku zarówno pospolitego jak i różowatego.

Puder mozaikowy


fot. Maria Morri
Puder mozaikowy to puder prasowany. Wyglądem przypomina dekoracyjną mozaikę w różnych odcieniach. Przed nałożeniem kolory mieszają się na pędzlu - podobnie jak w przypadku pudru w kulkach. Często w formie tej występują pudry brązujące i rozświetlające.


Puder w postaci kulek


Puder w kulkach uwydatnia i rozświetla wybrane partie twarzy (np. skronie czy kości policzkowe).Tego typu pudry dają bardzo dyskretny rezultat (mieszanka kolorów - efekt wielowymiarowy) więc spokojnie mogą po niego sięgać osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z makijażem. Jest jeszcze jedna zaleta - tego typu pudry są bardzo wydajne. Puder w kulkach może też pełnić rolę różu.
Puder składa się z kilkunastu lub kilkudziesięciu malutkich perełek. Najczęściej występuje w dwóch wersjach kolorystycznych:
- różnokolorowe kulki najczęściej o różowym, beżowym, fioletowym i żółtym zabarwieniu. Puder ten rozświetla i ożywia skórę. Nadaje makijażowi lekkie i świeże wykończenie.
- kulki w odcieniach beżu brązu i złota - ich zadaniem jest dać efekt skóry muśniętej słońcem. Przy pomocy tego pudru możemy także delikatnie wymodelować twarz.

Puder rozświetlający


Puder rozświetlający uwypukla wybrane części twarzy (zawiera brokat), wygładza i nadaje promienny wygląd skórze. Nakładamy go w miejsca, które chcemy wyeksponować i osadzić światło np. można delikatnie rozświetlić szczyty kości policzkowych. Puder rozświetlający dobrze wygląda na gładkiej skórze bez niedoskonałości (osoby z cerą tłustą i niedoskonałościami nie powinny raczej stosować go na całą twarz lecz miejscowo)

Puder z podkładem - wet & dry


Puder wet & dry to puder, który stosujemy na mokro i na sucho. Rano zwilżoną gąbeczką nakładamy go na skórę zamiast podkładu - na mokro ma dobre właściwości kryjące. Jeśli w ciągu dnia wymaga poprawek, to wykonujemy je tym samym pudrem aplikowanym gąbeczką na sucho - jak zwykłym pudrem prasowanym (matowi skórę).


Jak wybrać kolor pudru?

Jeśli chcemy wybrać puder utrwalający makijaż i matujący skórę to warto sięgać po sypkie pudry transparentne lub typu translucent - nie zmienia on koloru podkładu, jest przeźroczysty, taki puder pasuje do każdego koloru podkładu, nie musimy się więc obawiać, że jest zbyt jasny lub zbyt ciemny.
Jeśli chodzi o puder w kamieniu (prasowany) to przy doborze koloru trzeba wiedzieć czy będziemy go stosować na podkład czy samodzielnie. Jeśli puder ma służyć do poprawek makijażu w ciągu dnia to dobieramy go do koloru podkładu - najbezpieczniej wziąć ton jaśniejszy ze względu na utlenianie na skórze (ciemnienie). Jeśli puder zamierzamy stosować bezpośrednio na nakremowaną twarz to dobieramy odcień idealnie pasujący do koloru skóry.

Jak nakładać puder na skórę? Sposoby aplikacji pudru


Puder sypki nakładamy na skórę przy użyciu dużego gęstego pędzla lub puszka. Na pędzel nakładamy niewielką ilość kosmetyku (usuwamy jego nadmiar np. poprzez delikatne odciśnięcie pędzla na nadgarstku lub delikatne otrzepanie). Tak przygotowany aplikujemy zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków na skórze. Jeśli chcemy uzyskać większe utrwalenie i zmatowienie, to puder nakładamy przy użyciu puszka (miejsce przy miejscu - nadmiar usuwamy pędzlem).

Sypki puder mineralny nakładamy na dobrze nawilżoną i osuszoną skórę. Najlepiej do nakładania sprawdza się bardzo gęsty pędzel (typu kabuki). Właściwie nałożony jest praktycznie niewidoczny na skórze.

Puder prasowany w kamieniu - aplikacja pudru zazwyczaj odbywa się przy użyciu gąbeczki. Zazwyczaj nie nakładamy go po aplikacji podkładu na całą powierzchnię twarzy (lubi zostawiać smugi) lecz punktowo. Przed aplikacją (korektą makijażu) przykładamy do twarzy bibułkę matująca (zbieramy nadmiar sebum) i dopiero wtedy nakładamy puder.

Rozświetlacze i bronzery nakładamy pędzlami (prostymi lub skośnymi), ale mniejszymi niż do pudru sypkiego.


Na koniec w formie pytań i odpowiedzi najczęstsze wątpliwości jakie posiadamy odnośnie pudrów.

Czy puder stosujemy w celu utrwalania wszystkich typów podkładu?

Nie ma konieczności stosowania pudru po zastosowaniu podkładu w kompakcie, sztyfcie czy kremowego o pudrowym wykończeniu. Podkłady te po wyschnięciu wyglądają jak przypudrowane.

Czy puder sypki i w kamieniu to to samo?

Mimo, iż mają podobną nazwę to nie. Rolą obu pudrów jest co prawda zmatowienie skóry. Mimo podobnego składu chemicznego różni je m.in. proporcja użytych składników. Pudry te wymagają różnego sposobu aplikacji i użycia do tego celu różnych narzędzi. Ale przede wszystkim różni je ich przeznaczenie (służą do czegoś innego). Puder sypki służy do utrwalenia makijażu i zmatowienia skóry zaraz po jego wykonaniu, natomiast puder prasowany (w kamieniu) służy tylko do zmatowienia cery i wyrównania kolorytu. Puder prasowany jest idealny do wykonywania poprawek makijażu w ciągu dnia.

Czy pudrem prasowanym możemy utrwalać makijaż bezpośrednio po jego zrobieniu?

Nie. Błędem jest utrwalanie makijażu pudrem prasowanym zamiast sypkim. Puder w kamieniu utrwala makijaż w minimalnym stopniu lub wcale nie utrwala, ma głównie właściwości matujące i wyrównujące koloryt skóry (jeśli jest właściwie dopasowany do koloru podkładu lub skóry). Ten rodzaj pudru idealnie nadaje się do wykonywania poprawek makijażu w ciągu dnia (przed wykonaniem poprawek należy wcześniej zebrać nadmiar sebum przy użyciu bibułek matujących czy chusteczki i dopiero przypudrować skórę). Do utrwalania makijażu zawsze należy stosować puder sypki (on również ma właściwości matujące).

Jaką rolę pełni puder sypki?

Puder sypki po nałożeniu łączy się z podkładem i absorbując wodę z powietrza przedłuża żywotność makijażu (utrwala go). Puder ten dobrze matowi skórę (likwiduje błyszczenie się zwłaszcza w strefie T) i absorbuje wydzielany pot i łój, a także chroni skórę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Może mieć również właściwości nawilżające, lecznicze i przeciwzapalne. Jest bardzo pomocny w makijażu - pomaga zniwelować różnice odcieni w miejscach łączenia się makijażu ze skórą (np. szyja, dekolt), użyty na powiekach stanowi bazę dla cieni - lepiej się rozprowadzają, oprószenie rzęs pudrem powoduje lepszą przyczepność tuszu oraz działa pogrubiająco.

Czy stosowanie pudru szkodzi skórze?

Obecnie stosowane pudry nie wpływają niekorzystnie na skórę (nie zatykają porów skóry), działają wręcz odwrotnie - wykazują działanie pielęgnujące i chronią skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Pudry o właściwościach przeciwzapalnych mogą poprawiać stan skóry. Jeśli ktoś obawia się tradycyjnych podkładów i pudrów to warto sięgnąć po puder mineralny (jest to tak naprawdę podkład w sypkiej formie- nie zatyka porów skóry, skóra może oddychać, zawiera cenne dla skóry minerały, które poprawiają je stan i funkcjonowanie,a ponadto nie zawiera konserwantów ani substancji zapachowych). Po puder mineralny powinny sięgać osoby cierpiące na alergię oraz mające problem z trądzikiem. Tego rodzaju puder jest też dobrym wyjściem dla Pań z cerą dojrzałą.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz