Opis strony

Super piękna to blog o tematyce prozdrowotnej. Opisuje bardzo dokładnie problemy z jakimi spotykają się kobiety. Doradzam jak pozbyć się cellulitu? Po co wykonywać peeling? Dowiesz się tutaj czym są i jak powstają zmarszczki. Możesz przeczytać o przyczynach powstawania i metodach usuwania rozstępów. Na blogu znajdziesz informację jak leczyć trądzik różowaty? Powinny zainteresować Cię podstawowe informację dotyczące naszej odporności. Jest też coś dla mężczyzn, niekoniecznie przyjemnego jak temat łysienia. Na koniec polecam coś miłego czyli dlaczego warto się śmiać i dlaczego uśmiech kosztuje mniej od elektryczności a daje więcej światła?

Belka Mega Flavon

Maski kosmetyczne (maseczki). Rodzaje masek. Po co stosujemy maski? Zastosowanie masek w zabiegach kosmetycznych.

fot. Zenspa1
Maska jako zabieg kosmetyczny jest jedną z najstarszych form upiększania. Obecnie maski coraz rzadziej są zabiegiem samy w sobie, są raczej bardzo ważną częścią składową zabiegu kosmetycznego. Przy właściwym doborze składników i prawidłowym zastosowaniu obecnie stosowane maski dają efekt przewyższający działanie innych preparatów kosmetycznych (np. kremów). Większość masek daje efekt natychmiastowy, czasami nawet spektakularny, ale niestety krótkotrwały. W przypadku niektórych masek efekt jest widoczny dopiero po kilkukrotnym zastosowaniu.

Po co stosujemy maski kosmetyczne?


Maski znajdują szerokie zastosowanie szczególnie w trakcie intensywnej pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała. Ich zadaniem jest poprawa funkcji skóry. Oczywiście różne maski mają różne działanie. Wiele masek tworzy na powierzchni skóry warstwę nie przepuszczającą powietrza i potu - dzięki temu zatrzymują ciepło. Odpowiednio dobrane maski kosmetyczne służą do intensywnego oczyszczania skóry (nasilają wydalanie potu, rozpulchniają warstwę rogową ), poprawiają ukrwienie i koloryt, łagodzą podrażnienia, zwężają rozszerzone pory, przygotowują skórę do wnikania substancji czynnych oraz poprawiają ich przenikanie wgłąb skóry (działanie okluzyjne) i wiele innych. Mogą wykazywać działanie przeciwzapalne, pobudzające, ściągające, wysuszające, rozpulchniające, nawilżające, rozgrzewające. Oczywiście maski dobieramy do indywidualnych potrzeb skóry.

Maski dostarczają naszej skórze więcej składników regenerujących i bogatych w wodę niż kremy, ponadto silniej regenerują skórę i wygładzają zmarszczki. Po zastosowaniu maski skóra staje się jaśniejsza, wygładzona i optycznie młodziej wygląda.

Co zawierają maski - skład?
fot. mahmoud99725
Do produkcji masek wykorzystuje się chyba wszystkie znane w kosmetyce surowce np. siemię lniane, alginiany, żelatyna, mąka owsiana, glinka kaolinowa, bentonit, gips (siarczan magnezu i wapnia), syntetyczne tworzywa m.in. polistyreny, oleje, tłuszcze, woski mineralne. W zależności od rodzaju maski (jej działania) dodaje się do nich także wyciągi roślinne o różnym działaniu np. przeciwzapalnym, odświeżającym, ściągającym. Do masek dla skóry tłustej i trądzikowej dodaje się siarkę i jej związki, kwas salicylowy czy tlenek cynku. W maskach podobnie jak w kremach można znaleźć bardzo wiele substancji czynnych (m.in. nawilżających, odżywczych). Oczywiście do niektórych masek dodaje się także barwniki i substancje zapachowe, dlatego mają piękny zapach (ale nie wszystkie np. maska z alg, taka nie zastygająca papka pachnie koszmarnie, jak zepsute ryby, ale jest bardzo skuteczna w ujędrnianiu i usuwaniu cellulitu np. na brzuchu).
Oczywiście dodawanie barwników czy olejków eterycznych zwiększa możliwość wystąpienia alergii. Poza barwnikami i olejkami eterycznymi najczęściej uczulenia może powodować: placenta, mleczko pszczele, pyłki kwiatowe, owoce (miazgi owocowe), sok z cytryny, pomarańczy, grejpfruta.
Jeśli istnieje podejrzenie, że pacjent może być uczulony to warto wykonać próbę uczuleniową (niewielką ilość maski nakładamy w okolicy ucha np. na kark i zmywamy po 20 minutach, uczulenie może pojawić się od razu (zaczerwienienie, bąbel pokrzywkowy), ale może być też reakcja typu późnego, dlatego należy odczekać 24 godziny).

Podłoża masek:

- kaolin (glinka kaolinowa);
- bentonit (glinka bentonitowa)
- talk (krzemian magnezu);
- tragakant (guma, naturalna żywica);
- ziemia okrzemkowa (jest to skała osadowa, która powstała z krzemionkowych szkieletów okrzemek);
- gips;
- parafina;
- płatki owsiane;

Substancje w maskach najczęściej wywołujące uczulenia:

- konserwanty;
- substancje (środki) zapachowe;
- miazgi owoców;
- składniki biologicznie aktywne (np. pyłki kwiatowe, mleczko pszczele, placenta)
- soki (np. grejpfrutowy, pomarańczowy);


Podział masek

Maski możemy podzielić biorąc pod uwagę ich formę lub na przykład zasychanie lub nie po apilkacji na skórę.

Maski możemy podzielić na:

- maski miękkie - nie zasychają usuwa się je wilgotnym kompresem;
- maski twarde - zdejmuje się je po zaschnięciu, są to maski zasychające, które unieruchamiają mięśnie twarzy;

Ze względu na formę wyróżniamy maski:

- emulsyjne;
- zawiesinowe;
- żelowe;
- piankowe;

Wyróżniamy różne rodzaje masek. Można je podzielić zarówno ze względu na skład jak i na sposób działania.

RODZAJE MASEK


Maski algowe (alginaty)

Do alginatów stosuje się suche algi (w postaci proszku), które przed nałożeniem miesza się z wodą (ulega żelifikacji). Algi zawierają różnorodne składniki o działaniu łagodzącym, nawilżającym, ściągającym, napinającym skórę. Maski algowe często wzbogacane są innymi składnikami jak np. kwas hialuronowy, które wzmacniają ich działanie (w przypadku kwasu hialuronowego nawilżające). Mogą być stosowane dla wszystkich rodzajów cer.

Maska modelująca z alg

Maska modelująca z alg jest produktem naturalnym, zawierającym sproszkowany ekstrakt z alg (zazwyczaj kilka rodzajów) z dodatkiem soli morskiej i związków krzemu. Maska ta jest bogata w aminokwasy, związki jodu, krzemu, wapnia, magnezu i wiele innych mikroelementów. Maska występuje w postaci proszku, który po zmieszaniu z wodą tworzy żel - powinna mieć konsystencję gęstej śmietany - taką najlepiej nakłada się na skórę przy użyciu plastikowej szpatułki. Po około 20 lub 30 minutach zdejmujemy ją w jednym kawałku (wygląda jak odlew np. twarzy - jest gumowa). Preparat działa uszczelniająco na naskórek, osłabia odczucie świądu i podrażnienia. Ma ponadto właściwości chłodzące, regenerujące, uspokajające, wycisza skórze oraz daje jej uczucie odprężenia i relaksu. Świetnie nadaje się do różnego rodzaju zabiegów np. na zakończenie zabiegu oczyszczania, w zabiegach nawilżających czy regenerująco odżywczych. Po jej zastosowaniu skóra jest wyciszona (uspokojona - szczególnie ważne po zabiegu oczyszczania), nawilżona, wygładzona, lekko rozjaśniona oraz nasycona substancjami odżywczymi. Warto pod maskę zastosować serum, ampułki, czy lipokoncentraty (maska przyspiesza przenikanie substancji aktywnych wgłąb skóry). Obserwuje się także na skórze obkurczenie naczyń krwionośnych, zwężenie porów oraz poprawę wyglądu skóry dojrzałej z objawami wiotczenia (stąd mowa o efekcie modelującym). Cudowne maski szczególnie latem warto po nie sięgać, to chyba najprzyjemniejsza z masek, daje uczucie chłodu i ta świeża zdrowo wyglądająca po zdjęciu maski cera. Polecam (kiedyś miałam na ich punkcie obsesję, posiadałam po kilka  rodzajów tej maski).

Maska alginat C

Maska alginat C jest wykonana z włókniny (gąbczastej, mikroporowatej), która powstaje na skutek liofilizacji polisacharydów. Głównymi jej składnikami są liofilizowane algi, witamina C i fitoskwalen. W procesie łączenia maski z płynem aktywizującym (odpowiednio dobranym) produkt przekształca się w żel, który wmasowuje się w skórę - ułatwia to przenikanie substancji aktywnych wgłąb skóry. Maska w postaci żelu może być stosowana jako produkt (substancja poślizgowa) do masażu.

Maska modelująca (miniwet)

Maski modelujące są najczęściej produkowane w postaci żelu na bazie aloesu lub żeń szenia. Po zaschnięciu maski te tworzą na skórze elastyczną, izolującą powłokę (zdejmuje się ja po około 30 minutach od nałożenia). Tego typu maski mają silne działanie ściągające, bezpośrednio po nałożeniu dają uczucie nawilżenia. Poprawiają one ukrwienie skóry. Maska modelująca najpierw napina skórę twarzy, a po zdjęciu rozluźnienie mięśni nadaje skórze zdrowy, wypoczęty wygląd. Tego typu maska nadaje się do każdego typu skóry przed tzw. wielkim wyjściem - można powiedzieć maseczka bankietowa.

Maski kolagenowe

Maski kolagenowe są wytwarzane z naturalnego hydrolizatu kolagenu i występują w postaci płatów. Działanie maski kolagenowej polega na hamowaniu parowania wody z naskórka, wzmacnianiu skuteczności wprowadzanych w skórę substancji czynnych. Stosowanie maski kolagenowej poprawia napięcie i elastyczność skóry.

Maski stałe (twarde)

Maski stałe są proszkami rozrabianymi z wodą na papki lub łatwo rozsmarowującymi się pastami. Po nałożeniu na skórę, kiedy woda odparuje maska zastyga i można ją zdjąć po nawilżeniu mokrym kompresem lub gąbkami wiskozowymi. Maski woskowe i proszkowe zastygają na skórze w postaci skorupy (odlewu) i należy je zdejmować w całości np. maska gipsowa. Maski tego typu powodują efekt okluzji. Przeciwwskazaniem do tego typu zabiegów są stany zapalne skóry, trądzik różowaty, teleangiektazje świeże rany i blizny, oparzenia słoneczne, obrzęk.

Maski termiczno - modelujące

Maski termiczno modelujące to maski oparte na glince kaolinowej lub mieszance substancji mineralnych na bazie gipsu - siarczan wapnia. Tego typu maski rozrabia się z wodą do konsystencji gęstej śmietany i grubą warstwę maski nakłada się na skórę. Podczas wysychania maska ta bardzo powoli oddaje ciepło (zasychając kurczy się). Ze względu na dość wysoką temperaturę, która utrzymuje się pod maską nawet 45 C warto prze jej nałożeniem zastosować serum lub ampułki (taka temperatura sprzyja przenikaniu do skóry składników aktywnych). Maska ma działanie okluzyjne. Po zastosowaniu tego typu maski skóra wydaje się jędrniejsza i gładsza (dzieje się tak ze względu na powstanie delikatnego obrzęku - nagromadzenia limfy i płynu zewnątrzkomórkowego, dlatego po zabiegu warto wykonać manualny drenaż limfatyczny - w ten sposób poprawimy wygląd skóry). Ważne jest nałożenie dużej ilości kremu pod maskę lub ampułkę z substancjami biologicznie aktywnymi.

Przeciwwskazania do maski termiczno - modelującej (i gipsowej)
- rozszerzone naczynia krwionośne - cera naczynkowa;
- nadwrażliwość skóry i alergie;
- klaustrofobia;
- trądzik młodzieńczy i różowaty;
- uszkodzenia skóry;
- nieżyt górnych dróg oddechowych i/lub trudności w oddychaniu;
- w przypadku osób z chorobami tarczycy nie wolno nakładać tego typu maski na szyję;

Maska gipsowa

W skład maski gipsowej wchodzą m.in siarczan wapnia, węglan cynku, węglan magnezu, kaolin, siarka, gliceryna, latex. Występuje w postaci proszku, który należy zmieszać z wodą aby uzyskać gęstą lepką masę. Sama maska nie zawiera substancji aktywnych - należy je więc zaaplikować przed nałożeniem maski. Aby ułatwić zdejmowanie maski nakładamy na skórę warstwę ochronną gazy (1. ampułka lub krem, 2. warstwa gazy, 3. rozsmarowanie gipsowej masy). Maska ta dosyć szybko twardnieje, po około 5 minutach maska rozgrzewa się i następuje intensywne przenikanie do skóry substancji aktywnych zaaplikowanych na skórę. Po zdjęciu maski gipsowej skóra jest właściwie ukrwiona i odżywiona, a jej czynności zostały zaktywizowane. Maska działa liftingująco i odprężająco. Przeciwwskazaniem są rozszerzone naczynia i choroby żylne (żylaki, zakrzepica).

Maski termiczne

Maski termiczne (elektryczne) zrobione są z tworzywa piankowego i folii lateksowej. Działają podobnie jak poduszka elektryczna (utrzymują stałą temperaturę). Działają podobnie jak maski termiczno - modelujące (mówi się, że powodują lifting termiczny). Można wykonywać na całym ciele. Po zastosowaniu maski warto wykonać manualny drenaż limfatyczny. Przeciwwskazaniem są rozszerzone naczynia włosowate, żylaki, zapalenie tkanki łącznej, zapalenie żył oraz skłonność do zakrzepicy.

Maska parafinowa

Maskę parafinową stosuje się do pielęgnacji cery tłustej i zanieczyszczonej w celu rozpulchnienia i rozszerzenia porów skóry, a także usunięcia wydzielin skórnych. Najczęściej jednak maskę parafinową stosujemy jako maskę na dłonie i stopy. Przed nałożeniem maski na skórę nakładamy ampułkę lub serum, następnie nakładamy włókninę i dopiero wtedy możemy nałożyć np. pędzlem rozgrzaną parafinę (parafina twarda topi się w temperaturze od 50 do 62 C). Podczas twardnienia rozgrzanej parafiny na włókninie temperatura pod maską wzrasta o około 2 C, ponieważ skóra nie może oddać ciepła (okluzja). Maskę zdejmujemy po około 30 minutach. Maska parafinowa ma podobne działanie jak maska termiczno - modelująca jednak jest delikatniejsza (niższa temperatura pod maską). Przy odpowiednim doborze składników maskę parafinową można stosować przy wszystkich rodzajach skóry. Dobierając odpowiednio składniki dodatkowe można uzyskać działanie łagodzące, pobudzające, odżywcze.

Maski specjalne

Maski specjalne są to maski zawierające składniki o właściwościach leczniczych np. siarka, borowina, aloes, żeń szeń, algi.

Maski ziołowe

Maski ziołowe powinny być właściwie dobrane do rodzaju cery. Podstawę stanowi siemię lniane i/lub mąka ziemniaczana. Przy skórach tłustych zioła powinny mieć właściwości łagodzące, rozmiękczające, bakteriobójcze i bakteriostatyczne (np. ziele skrzypu, kwiat rumianku, kozieradka, dziurawiec, korzeń łopianu, kwiat bzu czarnego, kwiat nagietka, nostrzyk żółty) . Dla osób ze skórą suchą i normalną maska powinna zawierać zioła zawierające związki śluzowe i skrobię (kwiat lipy, korzeń prawoślazu, rozmaryn, skrzyp, kwiat nagietka). Można samemu przygotować tego typu maskę kupujemy zioła sproszkowane (lub mielimy w młynku do kawy) około 3 łyżek mieszanki ziół zalewamy gorącą wodą, czekamy aż delikatnie przestygnie, żeby nie spowodować oparzeń. Konsystencja maski powinna być papkowata, aby łatwo rozprowadzić ją na skórze przy użyciu szpatułki. Przed zabiegiem dokładnie oczyszczamy skórę twarzy, warto też nałożyć warstwę gazy i waciki kosmetyczne na oczy, a następnie ciepłą maskę nakładamy równomiernie na twarz. Przykrywamy ją ligniną, a następnie owijamy ręcznikiem, żeby maska nie traciła ciepła - jeśli wykonujemy ją jako przygotowanie do oczyszczania. Jeśli stosujemy na zakończenie zabiegu w celu złagodzenia to nie stosujemy dodatkowego podtrzymywania ciepła. Polecam ten rodzaj maski - połączenie aromaterapii i cudownej mocy ziół (cudowny zapach ziół, ciepło - zwłaszcza zimą bardzo dobry relaks i odprężenie - no i oczyszczona, świeża skóra).

Kataplazma tzw. ziołówka jest maską której bazę stanowią zioła o następującym działaniu:
- bakteriobójczym, bakteriostatycznym i przeciwzapalnym (np. rumianek)
- śluzowatym (siemię lniane, lipa, otręby pszenne, korzeń prawoślazu, płatki owsiane, mąka ziemniaczana);
- przeciwłojotokowym (np. nostrzyk, bez);
-ściągającym (szałwia, rozmaryn);
- pobudzającym (mięta);

Podstawa masek ziołowych dla:
- cera sucha i normalna - siemię lniane, nagietek, rozmaryn, kwiat lipy, rumianek, kwiat lawendy i kwiat róży;
- cera tłusta i mieszana - siemię lniane, skrzyp polny, szałwia, tymianek, rumianek, dziurawiec, krwawnik);

Maski żelowe

Maski żelowe są dobrze rozsmarowującymi się hydrofilowymi żelami na bazie pochodnych agaru, pektyn, celulozy, gum roślinnych czy syntetycznych polimerów. Nakłada się je na skórę pędzlem i po odpowiednim czasie ściąga lub ściera. Maseczki te często sprzedawane są jako maseczki oczyszczające np. typu peel off (podczas zdejmowania dochodzi do usunięcia wierzchniej części warstwy rogowej). Kurczące się podczas zasychania dekstryna i skrobia dają uczucie napięcia skóry. Podczas wysychania maska ta daje uczucie chłodu. Maski żelowe są szczególnie wskazane dla skóry tłustej (przetłuszczającej się). Nie wiem jak Wy, ale ja bardzo lubię maseczki typu peel off.

Maski miękkie

Maski miękkie najczęściej stosuje się na zakończenie zabiegu kosmetycznego. Maski te dobrze pielęgnują cerę, ochładzają skórę (bledną zaczerwienienia), łagodzą podrażnienia, poprawiają wygląd skóry, usuwają obrzęk, zwężają naczynia krwionośne i pory skóry. Maski miękkie nie zasychają i nie twardnieją, przepuszczają także ciepło i wodę.

Maski kremowe

Maski kremowe - jak sama nazwa wskazuje to maski w postaci kremowej (typu O/W lub W/O )- typowe maski miękkie i pielęgnacyjne, Nakłada się je na skórę grubsza warstwą niż krem. Dzięki tego typu maskom skóra staje się wygładzona i delikatna (mocne nawilżenie warstwy rogowej). Zawierają substancje pudrowe np. skrobia, dwutlenek cynku i tytanu, glinkę kaolinową, które zwiększają adsorpcję maski w stosunku do lipidów i zrogowaciałej warstwy naskórka. Oczywiście maski kremowe zawierają także różne składniki biologicznie aktywne np. alantoinę, żel z aloesu, witaminy, lecytynę, olej z jojoby, ekstrakty z ziół, pantenol oraz substancje higroskopijne np. mukopolisacharydy, kwas hialuronowy kolagen czy olejki eteryczne. Maski te nie zasychają. Po określonym czasie ich nadmiar usuwa się ze skóry wilgotnym kompresem. Tego typu maski stosuje się praktycznie do wszystkich typów ze cery z wyjątkiem trądzikowej i tłustej. Maski te poprawiają napięcie naskórka i powierzchniową zawartość tłuszczów. Są dobrym uzupełnieniem domowej pielęgnacji. Maski można też przygotować samodzielnie np. jogurt lub śmietanę miksujemy z miodem, sokiem z cytryny czy owocami i tak przygotowaną maskę nakładamy na skórę.

Proszkowane maski miękkie - maski pudrowe

fot. Mislav Marohnić
Maski pudrowe mają konsystencję papki lub konsystencję błota (to forma proszku, który należy rozrobić z wodą). Tego typu maski to m.in. maski z ziemi leczniczej (bolus), glinki kaolinowej, z iłu morskiego. Zawarte w nich składniki pudrowe powiększają swoją powierzchnię i mają właściwości adsorpcyjne (pochłaniają nadmiar łoju ze skóry). Poza wymienionymi składnikami stosuje się także inne organiczne i nieorganiczne substancje pudrowe np. skrobia, sproszkowany naturalny jedwab, dwutlenek cynku lub tytanu, węglan wapnia, kwas krzemowy. Maski proszkowe mogą też zawierać specjalne substancje czynne np. przeciwzapalne, zatrzymujące wilgoć, ściągające, łagodzące czy poprawiające ukrwienie. Maski szczególnie polecane są dla posiadaczek cery tłustej.

Maski rozgrzewające

Maski rozgrzewające wywołują przejściowe znaczne przekrwienie skóry, rozszerzenie porów, rozpulchnienie warstwy rogowej naskórka oraz nasilone wydzielanie potu. Maski okluzyjne charakteryzują się tym, iż ich działanie polega m.in. na zamknięciu dopływu powietrza do skóry, a tym samym zahamowaniu drogi parowania wody z naskórka. Wytworzona pod maską okluzja powoduje podniesienie temperatury skóry (nawet do 40 C) w zależności od rodzaju zastosowanej maski. Ograniczenie parowania wody i tym samym rozpulchnienie naskórka powoduje optyczny efekt wygładzenia zmarszczek. Działanie okluzyjne maski dodatkowo przygotowuje skórę do przyjęcia substancji aktywnych. Zgromadzona limfa powoduje krótkotrwały efekt wzrostu gładkości i jędrności skóry. Po zdjęciu tego typu maski skóra jest wygładzona, delikatna, czysta i lekko zaróżowiona. Do tego typu masek zaliczamy maski ziołowe i maski parafinowe.

Maski ściągające

Maski ściągające działają łagodząco, chłodząco i wysuszająco. Maski te są pozbawione tłuszczu, najczęściej zawierają w swoim składzie: kaolin, bentonit, ziemię okrzemkową, węglan magnezu, tlenek cynku ałun, garbniki. Np. maski pudrowe (proszkowane maski miękkie). Tego typu maski stosowane są najczęściej przy skórach tłustych i trądzikowych, a także tłustych partii cery mieszanej. Zastosowanie maski ściągającej powoduje zamknięcie porów po oczyszczaniu twarzy.

Maski oczyszczające


Maski oczyszczające mają lekką konsystencję. W swoim składzie zawierają m.in kaolin, bentonit, tlenek cynku i tytanu, związki siarki, wyciągi ziołowe czy muł z morza. Maski oczyszczające stosuje się w przypadku cery tłustej i tłustych partii cery mieszanej. Maska ta usuwa nadmiar sebum oraz zrogowaciałej warstwy naskórka. Ponadto wykazuje lekkie właściwości aseptyczne i powoduje zwężenie porów. Tego typu maseczkę można stosować 1 lub 2 razy w tygodniu. Zawsze należy pamiętać o omijaniu okolicy oczu i ust.

Maski nawilżające


Maski nawilżające najczęściej występują w formie kremowej bądź żelowej. Są to jedne z najpopularniejszych maseczek. Dają one szybki efekt wygładzenia skóry, zmiękczają naskórek i jednocześnie uelastyczniają go. Maski ściągające likwidują także uczucie ściągania skóry.

Maski odżywcze

Maski odżywcze to maski zawierające m.in lipidy, substancje czynne, maski beztłuszczowe z dodatkiem ziół czyli więcej skondensowanych składników odżywczych. Tego typu maski najczęściej występują w formie kremowej i są polecane głównie do cery dojrzałej.

Maski upiększające

Maski upiększające zwane potocznie porcelanowymi pozostawiają na skórze film i nadają jej porcelanowy wygląd. Zawierają one m.in kaolin, tlenek cynku i biel tytanową.

Maski łagodzące

Maski łagodzące zawierają głównie kaolin oraz wyciągi roślinne działające kojąco np. mentol, azulen, tymol, a także alantoinę, pantenol czy olej Canola. Tego typu maski można stosować do każdego rodzaju skóry.

Maski liftingujące

Maski liftingujące są to maski które powoli zasychają na skórze, dzięki czemu powodują krótkotrwałe napięcie skóry. Są to preparaty kremowe, alginaty lub mieszanki papek. Masek liftingujących używa się w celu spłycenia i wygładzenia zmarszczek (uzyskujemy to na skutek zwiększenia napięcia skóry twarzy). Efekt zastosowania maski liftingującej to: poprawa owalu twarzy, pozbycie się oznak zmęczenia, skóra staje się zaróżowiona i wygląda świeżo. Tego typu maski nie wolno stosować częściej niż 1 lub 2 razy w tygodniu, zaleca się ją jako maskę na specjalne okazje (bankietową) przed wykonaniem makijażu. Maskę nakładamy na twarz, nie zapominamy także o szyi i dekolcie.


Zastosowanie masek w zabiegach kosmetycznych


Zabiegi nawilżające

fot. mahmoud99725
W zabiegach nawilżających stosujemy głównie maski okluzyjne (zastosowanie okluzji zmniejsza TEWL i poprawia nawilżenie naskórka) ze względu na ich działanie nawilżające i właściwości poprawiające wchłanianie substancji czynnych przez naskórek. Do tego typu masek zaliczane są maski gipsowe i glinkowe, liofilizowane płaty kolagenowe lub chitozanowe, parafina. Ponadto w zabiegach nawilżających wykorzystuje się także alginaty (maski algowe) - mogą być one stosowane jako maski nawilżające do wszystkich rodzajów cery (także tłustej, trądzikowej  czy podrażnionej po zabiegu oczyszczania). Kremowe maski nawilżające zawierają typowe składniki nawilżające (jak w kremach). Różnica jest taka, że nakłada się większą ilość maski niż kremu i czekamy, aż się wchłonie (dlatego jej działanie jest mocniejsze). W zabiegach nakładając maski kremowe można stosować dodatkowo lampę np. sollux z czerwonym filtrem (ułatwia wchłanianie substancji czynnych, jeśli są przeciwwskazania do czerwonego filtra to można użyć niebieski). Najczęściej pozostałości maski wmasowujemy w skórę.

Zabiegi oczyszczające

W zabiegach oczyszczających także wykorzystujemy maski. Za pomocą maski ziołowej lub specjalnych rozgrzewających masek kremowych np. z kukui rozgrzewamy i rozpulchniamy skórę przed zabiegiem oczyszczania. Maski można stosować łącznie z vapozonem.

Zabiegi łagodzące i kojące dla cery wrażliwej

W celu uspokojenia i odżywienia skóry stosujemy maski np. płaty kolagenowe (przywracają prawidłowy poziom nawilżenia, łagodzi podrażnienia) lub z alg. Jeśli widoczne są objawy stanu zapalnego to zaleca się jedynie maseczkę z siemienia lnianego lub otrąb, które łagodzą podrażnienia i przyspieszają gojenie. A ponadto działają zmiękczająco, odżywczo, odświeżająco.

Zabiegach dla skóry naczyniowej 

Na zakończenie zabiegu warto stosować maski algowe z tzw. alginatu. Mają właściwości chłodzące, nawilżające, redukują zaczerwienienia i podrażnienia. Ma także działanie odżywcze (aminokwasy witaminy i mikroelementy) i napinające. Można również skorzystać z maski kolagenowej (pod nią zastosować substancje aktywne obkurczające naczynia). tego typu maska poprawi napięcie i elastyczność skóry, ponadto nawilża, łagodzi podrażnienia i zwiększa ilość wprowadzanych substancji czynnych.

Gdybym mogła wybrać tylko jedną jedyną maskę, to dla mnie byłaby to maska algowa modelująca (alginat), a Wy którą wybieracie?

2 komentarze: