Opis strony

Super piękna to blog o tematyce prozdrowotnej. Opisuje bardzo dokładnie problemy z jakimi spotykają się kobiety. Doradzam jak pozbyć się cellulitu? Po co wykonywać peeling? Dowiesz się tutaj czym są i jak powstają zmarszczki. Możesz przeczytać o przyczynach powstawania i metodach usuwania rozstępów. Na blogu znajdziesz informację jak leczyć trądzik różowaty? Powinny zainteresować Cię podstawowe informację dotyczące naszej odporności. Jest też coś dla mężczyzn, niekoniecznie przyjemnego jak temat łysienia. Na koniec polecam coś miłego czyli dlaczego warto się śmiać i dlaczego uśmiech kosztuje mniej od elektryczności a daje więcej światła?

Belka Mega Flavon

Depilacja woskiem, a depilacja pastą cukrową - różnice. Który rodzaj depilacji wybrać?

Najpopularniejszą metodą usuwania zbędnego owłosienia jest depilacja woskiem. W gabinetach kosmetycznych mamy do dyspozycji różne rodzaje wosku (np. kremowy, miodowy, płynny, w puszce, twardy). Ale coraz więcej osób decyduje się też na depilację pastą cukrową. Poniżej postaram się przybliżyć obie metody i przedstawię główne różnice między depilacją woskiem, a depilacją pastą cukrową.


DEPILACJA WOSKIEM
Do najczęściej stosowanych wosków zalicza się wosk kremowy i wosk twardy.

Wosk kremowy


Wosk kremowy ma miękką konsystencję. Ma on dość niską temperaturę topnienia - ok 37 - 38 C (niewiele wyższą od prawidłowej temperatury naszego ciała). Jest to więc wosk ciepły, a nie jak się powszechnie uważa gorący. Wosk ten nie powoduje oparzeń skóry, może być też stosowany w przypadku skóry skłonnej do rozszerzania naczyń (oczywiście wymaga to odpowiedniej techniki i uwagi, ale prawidłowo przeprowadzony zabieg nie powinien spowodować pogorszenia stanu naczynek). Oczywiście wosku nie stosujemy w przypadku mocno rozszerzonych naczynek oraz żylaków. W gabinetach mamy do wyboru sporo wosków m.in. wosk miodowy (do skóry normalnej, do mocnych i twardych włosów), wosk różany z dwutlenkiem tytanu (dla skór wrażliwych, łagodzi podrażnienia), wosk złoty (do depilacji krótkich i mocnych włosów, mika łagodzi podrażnienia i zwiększa przyczepność), wosk azulenowy z cynkiem (do skóry suchej, wrażliwej i normalnej, dobra przyczepność, a cynk zmniejsza ryzyko podrażnień), wosk z dodatkiem wyciągu z oliwek, lub z masą perłową (woski perłowe). Wosk krystaliczny w porównaniu z woskiem kremowym łatwiej się zmywa i nie pozostawia uczucia lepkości na skórze.

Wosk twardy


Wosk twardy ma postać kostek lub granulek. Oczywiście przed użyciem musi być rozpuszczony. Ma wyższą temperaturę topnienia niż wosk kremowy - ok 42 C (niewskazany dla osób z tendencją do naczynek). Może mieć różne kolory i zapachy.

Przebieg depilacji woskiem - depilacja woskiem krok po kroku


Jak większość zabiegów kosmetycznych tak i depilację woskiem rozpoczynamy od przygotowania skóry. Przed wykonaniem depilacji skóra musi być dokładnie oczyszczona i odtłuszczona przy użyciu preparatu przygotowującego do depilacji. Oczywiście wcześniej wykluczamy przeciwwskazania do wykonania zabiegu (łącznie z oceną czy włosy nie są zbyt krótkie, aby wykonać zabieg). Często kosmetyki stosowane przed depilacją mają dodatkowo działanie chłodzące i lekko znieczulające. Kolejnym krokiem po przygotowaniu skóry jest przystąpienie do aplikacji wosku (jest to zupełnie bezbolesne) - oczywiście wosk nakładamy zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Jeśli nakładamy wosk kremowy, to na warstwę wosku nakładamy pasek materiału (np. flizeliny). Paski zrywamy w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów - niestety ten moment depilacji jest bolesny. Ból jest oczywiście uzależniony od indywidualnych właściwości - dla jednych depilacja woskiem jest zabiegiem bardzo bolesnym, dla innych tylko trochę nieprzyjemny np. dla mnie.
W zabiegu depilacji woskiem bardzo ważna jest technika nakładania, ale przede wszystkim zrywania (ważne pod jakim kątem zrywamy paski). Paski zrywamy dość blisko skóry - włosy mają być wyrwane, a nie urwane (ciągnięcie do góry sprawia, że depilacja jest mniej efektywna, a włoski szybko odrastają). Jeśli włoski zostaną urwane, to może to być przyczyną ich wrastania w skórę po depilacji.
Po usunięciu zbędnego owłosienia przechodzimy do usunięcia resztek (pozostałości) wosku. Usuwamy je przy użyciu olejku (oliwki) po depilacji lub innego przeznaczonego do tego celu preparatu. Oczywiście po zabiegu skóra jest delikatnie zaczerwieniona, dlatego też warto nałożyć na nią kosmetyki o działaniu kojącym np. preparat podepilacyjny o działaniu chłodzącym i łagodzącym. Jeśli skóra ma tendencję do zapalenia mieszków włosowych to po zabiegu depilacji można wykonać darsonwalizację (ma działanie dezynfekujące, przeciwzapalne).

Częstotliwość wykonywania zabiegu


Częstotliwość jest uzależniona od indywidualnej szybkości odrostu włosów, a także prawidłowego wykonania zabiegu (urwane włosy odrastają szybciej niż wyrwane). Zazwyczaj zabieg depilacji powtarza się co 2-4 tygodnie.

Przeciwwskazania do depilacji woskiem

Najważniejsze przeciwwskazania do depilacji woskiem:
- żylaki;
- zapalenie żył;
- mocno rozszerzone naczynia krwionośne;
- nieustabilizowana cukrzyca;
- choroby alergiczne i wirusowe skóry;
- stany zapalne i ropne skóry;
- przerwana ciągłość skóry;
- nie wykonujemy depilacji w miejscach występowania znamion (omijamy, zaklejamy);
- wszelkie zmiany na skórze budzące niepokój;
- epilepsja;
- ciąża; *
- słaba krzepliwość krwi;
- stany gorączkowe;
- uczulenie na wosk;

* odnośnie ciąży - kobiety w ciąży powinny unikać depilacji woskiem, pastą cukrową oraz depilatorem elektrycznym. Dlaczego? Ponieważ metody te są bolesne i mogą wywoływać stres, co w ciąży jak wiadomo jest niewskazane. Chyba, że ciążą przebiega prawidłowo, a kobieta przed ciążą korzystała z danej metody. Ja osobiście raczej nie wykonałabym depilacji woskiem u kobiety w ciąży (jeśli się jednak zdecydujecie, to poproście klientkę o podpisanie zgody na wykonie zabiegu depilacji z informacją, że klientka jest świadoma pewnego ryzyka). Oczywiście dla kobiet w ciąży zabronione są metody epilacji (elektroepilacji, ultradźwięków i enzymów, lasera, czy depilacji IPL).
Dla kobiet w ciąży najbardziej wskazana jest depilacja maszynką lub kremami do depilacji dla skóry wrażliwej (wcześniej należy wykonać próbę uczuleniową).

DEPILACJA PASTĄ CUKROWĄ


Na naszym rynku depilacja pastą cukrową jest dostępna od kilku lat (czyli stosunkowo niedawno). Reklamowana jest jako najbardziej naturalna metoda depilacji. Depilacja pastą cukrową jest nowoczesną wersją substancji i techniki depilacji stosowanej przez kobiety z Bliskiego Wschodu od stuleci. Pasta cukrowa zawiera najczęściej: cukier, wodę, sok z cytryny oraz wyciągi ziołowe (prosta postać może być bez wyciągów, tylko cukier, woda i sok z cytryny). Jak widać ze składu pasta cukrowa zawiera tylko surowce naturalne - pozbawiona jest składników chemicznych.

Do zabiegu pastą cukrową skóra musi być właściwie przygotowana - musi być czysta i sucha (nie należy stosować kremów czy balsamów przed zabiegiem). Oczywiście wcześniej stwierdzamy brak przeciwwskazań. Do pierwszej depilacji pastą włosy powinny mieć ok. 0,5 - 1 cm długości.
Pastę cukrową nakładamy w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa, a zrywamy wraz z kierunkiem jego wzrostu. Pasta nie przykleja się do skóry, można ja nakładać kilkukrotnie na tę samą partię skóry (jest delikatna dla skóry, nie zrywa i nie uszkadza naskórka, może być stosowana na delikatnych okolicach np. bikini). Pozostałości pasty ze skóry zmywamy wodą. Jest metodą którą mogą stosować osoby z rozszerzonymi naczyniami, ponieważ pasta w czasie depilacji ma temperaturę ciała. Pastą cukrową usuniemy już 1-2 mm włoski, są one dokładnie wyrywane.

Przeciwwskazania do depilacji pastą cukrową

Do głównych przeciwwskazań depilacji pastą cukrową zalicza się:
- przerwana ciągłość skóry (skaleczenia, otarcia, podrażnienia);
- stany zapalne skóry: bakteryjne, ropne, alergiczne.
- żylaki;
- zapalenie żył;
- ciąża; *

A na koniec:

Depilacja woskiem, a depilacja pastą cukrową - różnice 

Na koniec w punktach najważniejsze różnice między depilacją woskiem, a depilacją pastą cukrową:
- depilacja pastą cukrową jest mniej bolesna (ale nie bezbolesna) od depilacji woskiem (dla mnie przeciwnie, ale to moje prywatne odczucie);
- podrażnienie skóry po paście jest mniejsze niż po zastosowaniu wosku;
- wosk nie należy nakładać kilkukrotnie na tę samą partię skóry (należy nakładać raz, wyjątkowo 2 razy), a pastę można nakładać kilkukrotnie;
- temperatura topnienia wosku to 37-42 C natomiast pasta cukrowa ma temperaturę skóry (nie powoduje poparzeń);
- włoski do depilacji woskiem muszą mieć kilka milimetrów (ok 5 mm), pastą cukrową usuniemy już włoski mające zaledwie 2 mm;
- depilacji woskiem nie wykonujemy u osób z rozszerzonymi naczynkami, naczynka nie są przeciwwskazaniem do depilacji pastą cukrową;
- wosk nakładamy zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, a zrywamy w kierunku przeciwnym, w przypadku pasty cukrowej postępujemy odwrotnie, nakładamy w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa, a zrywamy zgodnie z kierunkiem jego wzrostu;
- po wosku włoski odrastają po ok 3-4 tygodniach (należy wtedy powtórzyć zabieg), częstotliwość depilacji pastą cukrową to ok 4-6 tygodni.
- po depilacji pastą występuje mniejsze ryzyko wrastania włosków niż po wosku;
- depilując woskiem szybciej usuwamy włoski z dużych partii skóry (jest szybsza), depilacja pastą cukrową wymaga większej dokładności i cierpliwości (jest bardziej czasochłonna).
- cena - depilacja pastą cukrową jest droższa niż depilacja woskiem (depilacja pastą kosztuje drugie tyle co woskiem np. jeśli depilacja woskiem łydek i ud kosztuje 110- 120 zł to pastą cukrową od 220 do 250 zł);

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz